ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Staráme saDenný režim a návyky

Ako uspať dve deti naraz

 Mária Kohutiarová   26.07.2015   0

Mať dva, v lepšom prípade aj viacero exemplárov detí do 3 rokov má svoje výhody. Vyrastú spolu, zahrajú sa spolu, ...len niekedy „vlastnenie“ toľkých malých kusov navodzuje zapeklité situácie. Napríklad - ako ich uspať naraz?

iStock

 

Hodina pravdy

Myslím, že nielen ja, ale aj mnohé z vás z praxe vedia, že práve okamih uspávania dvoch malých detí preverí všetky schopnosti matky úplne do dna a postaví ju nahú do pomyselného zrkadla pravdy o sebe samej. Nie vždy je to optimistický pohľad..., ak nemám povedať, že niekedy žalostne frustrujúci...

S nádejou, že to nepotrvá do ich dôchodku, ale len maximálne do piatich rokov života. A že potom budú zaspávať už ozaj sami bez trsania, nosenia, dojčenia, hladkania, špekulovania a siahania na dno našich (ne)možností.

Spať však drobcom treba. Takže čo sa nám núka, ak máme doma práve malinké bábätko a k tomu jeden (a možno aj viac ks) schodík posunutý plus mínus o dva roky dopredu? Skúsenosti sú rôzne.

Zvážiť potrebu spánku staršieho dieťatka, posunúť jeho čas

Podľa povahy a výdrže staršieho dieťatka môžeme zvážiť, či potrebuje ešte obedňajší spánok, a ak áno, či ho nie je možné posunúť (a potom primerane skrátiť, aby večer zaspalo). Pomôže to mať voľné ruky pri uspávaní menšieho dieťatka, aj keď tu vystáva otázka, čo so starším, kým to malé potrebuje ticho.

Je možné posunúť aj spánok menšieho dieťatka, v závislosti od toho, ktoré zaspáva rýchlejšie – aby bol potom čas na to druhé, ktoré mamu potrebuje viac.


Zabaviť 

Ak si jedno z detí vyžaduje absolútny pokoj pri zaspávaní, nie je iná pomoc, ako to druhé zabaviť. Pre menšie niekedy stačí – nadlho – polohovateľné kresielko, kočík či autosedačka s troškou hračiek mimo dohľadu toho staršieho, aby ho nerušil pohľad na hrajúceho sa súrodenca.

iStock

 

V prípade staršieho, ktorý musí počkať, sú varianty rôzne a závislé od povahy dieťaťa, jeho záľub a možností a predstáv rodiča. Ideálne je nechať dieťa tichúčko si čítať knižku, pozeranie TV nepatrí k tomu, čo by bolo dobré, hoci to mnohé mamy ako záchranu používajú.

Problém nastáva však vtedy, ak zaspávanie trvá menšiemu pridlho a starší je sám – mať istotu, že všetko je v poriadku, že nič nevyvedie, že sa nebojí alebo necíti odsunuté bez následného truc prejavu v správaní...

 

Uvažovať o pomoci 

Pre mnohé mamy je záchranou prítomnosť starých rodičov alebo niekoho z rodiny, kto sa môže v čase uspávania jedného kusa venovať tomu druhému. Tento bod je však ťažko realizovateľný pri zlých generačných vzťahoch so zasahovaním do výchovy a chodu rodiny alebo pri veľkej vzdialenosti od rodiny.

 

Podporiť samostatnosť 

Je jedným z možných riešení, ak staršie dieťatko spolupracuje a nie je na mamu naviazané príliš. Proces samostatného zaspávania však treba trénovať dosť skoro pred pôrodom, ideálne tak dva mesiace a je lepšie, ak to staršie dieťatko učí ocko. Výhrou  tiež je, ak sa počas tohto procesu staršie dieťatko naučí zaspávať samo po rozprávočke a pesničke a mojkaní.

Ideálne je nájsť si spôsob, akým zostanete napriek samostatnému zaspávaniu v spojení, aby dieťa aspoň spočiatku nemalo samé v izbičke či postieľke strach: mamy odporúčajú nočnú lampičku s detským vzorom, pootvorené dvere alebo aj pustenú tichú hudbu. Záleží na vás a na vašom dieťatku, čo vám sadne. Sú mamy, ktorých deti zaspávali samé už od narodenia – aj to je možnosť, ak také dieťa teda doma máte.

 

Zaspávať spolu 

Pokiaľ dojčíte ešte staršie dieťatko aj pred spaním, alebo je staršie na vás ako mamu veľmi naviazané, riešením je uspávať spolu. Hoci to znie na prvý pohľad nemožne, nie je to nemožné. Treba však stanoviť jasné pravidlá hry: počas uspávania sa nebláznime, nediskutujeme a nevyjednávame. Do postieľky ideme tak, že netreba riešiť žiadny obľúbený trojčlen  cikať – papať – napiť.

Maminka môže nadojčiť (je na vás, či tandemovo, alebo každého zvlášť) a potom už len položiť staršieho do postieľky, jednou voľnou rukou ho hladiť, druhou pridŕžať menšie dieťatko a dojčiť, resp. uspávať. Aj pri nutnosti ponosiť bábätko platí pravidlo, že mama je tu, starší drobec leží a je tichúčko.

Ideálne je, ak mamina spieva alebo tichúčko rozpráva rozprávku. Toto pokojné spoločné zaspávanie prospieva upevneniu vzťahov nielen medzi deťmi a mamou, ale aj súrodeneckým vzťahom. Ak je potrebné malé bábätko zabaviť, dlho mu stačia mamine ruky a jemné úsmevy či hojdanie bez hlasných prejavov, ktoré by rušili staršie dieťatko.

V každom prípade:

Nájdite si bez ohľadu na všetky múdre rady to, čo vyhovuje vašej rodine, vám a vašim deťom najlepšie aj čo sa týka zaspávania.

A ak sa trošku dá, skúste si v čase, kedy spia obaja, pospať aj vy. Robota nie je zajac, neutečie... zato  únava vie byť veľmi zlá. Všetci spolu oddýchnutí toho zvládnete oveľa viac.

A nezabúdajte: čas nutného uspávania dvoch malých detí bude zrazu tatam. Dajte si šancu cítiť sa ako hrdinka, že ste to tiež zvládli.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised