Kedy dieťaťu zrušiť plienky? Alebo sa o to aspoň pokúsiť? Veľká téma, ktorú už mamičky, ktoré tento krok v živote s dieťaťom majú za sebou, prediskutovali zľava sprava, a neviem, či dospeli k jednotnému postoju a ideálnemu postupu.
Neprešvihnúť to
Je dôležité neprešvihnúť kritické obdobie v živote dieťaťa, po ktorom už by s odúčaním od plienok mohol byť problém, niekde aj pomerne veľký.
Pokiaľ sa nerozhodnete pre BKM, tak si v ďalšom behu života s dieťaťom nemusíte byť istí, či už nastal ten správny čas.
Pre niekoho je to obdobie, keď sa dieťa naučí sedieť a na nočník ho posadia vtedy. Pre iných zase dozrel čas okolo 15 – 18 mesiaca, keď už dieťa viacej rozpráva a rodičia počkajú v presvedčení, že účel nočníčka dietku objasnia a ono pochopí.
Podľa skúseností mamičiek môže fungovať jeden aj druhý model.
Pre niekoho je neustále sledovanie dieťaťa a časté posádzanie na nočník dajme tomu od 8 – 10 mesiaca života zbytočný stres pre matku aj dieťa. Pre iného je to o vzájomnej komunikácií a nemajú pocit, že by ich to nejako obzvlášť zaťažovalo, časovo, ani inak stresovalo.
Aké sú možnosti?
Niektoré preferujú začať s privykaním čím skôr, priam od narodenia a uplatňujú tzv. bezplienkovú metódu (BKM).
Iné nechávajú proces prevažne na dieťati, aby dozrelo a pochopilo, čo napr. s tým nočníkom má robiť. Okrem hádzania lopty do neho ako do basketbalového koša …
Poďme si zhrnúť najdôležitejšie veci, na ktoré by ste mali pamätať, ak sa rozhodnete pre druhý spomenutý model.
Čo na to dieťa?
V odbornej literatúre sa uvádza, že dieťa si začína uvedomovať potrebu vyprázdňovania okolo 18. – 24. mesiaca života. Dôležitejšia než vek, je zrelosť dieťaťa. Pokiaľ naňho budete naliehať príliš skoro a dieťa nepochopí, čo od neho chcete, môžete byť obaja zbytočne frustrovaní.
Osobne si myslím, že okolo odplienkovávania netreba robiť zbytočný cirkus. Nemalo by sa stať „témou“ v rodine. Môže to potom dopadnúť tak, že trojročné dieťa síce hodiny presedí na záchode, ale potrebu následne urobí do plienky, ktorú mu matka ešte stále poskytne. A v podstate sa akoby teší z toho, že upútalo pozornosť, že sa “zase rieši” …
Bolo by dobré dodržiavať isté zásady:
- Nezačínajte s odúčaním, keď sa napr. sťahujete, idete na dovolenku, má prísť do rodiny nový súrodenec. Mali by ste mať „stabilné“ obdobie.
- Ak už začnete, buďte dôslední a vytrvalo pokračujte. Nenechajte sa odradiť nehodami a ani za ne dieťa nekárajte.
- Využite výhody leta – deti chodia menej oblečené, skôr vystihnete potrebu dieťaťa, skôr sa ono samo zbadá.
- Sledujte signály dieťaťa – zvyčajne, keď ho tlačí na stolicu, zastaví svoju momentálnu činnosť, postojí akosi stuhnutejšie, môže stisnúť nožičky, môže sa utiahnuť niekam, kde ho nevidno.
- Nenúťte dieťa sedieť na nočníku, ak samo nechce. Môžete si sadnúť k nemu, čítať si knižku alebo sa rozprávať. Pokiaľ tam sedieť nechce, počkajte nejaký čas a opäť sa k nočníku vráťte. Medzičasom vyskúšajte použiť WC.
- Dávajte dieťa na nočník po prebudení zo spánku, alebo ak už má dlhšie plienku suchú a myslíte, že potreba by mohla čoskoro prísť.
Prečítajte si aj: Dole bez (ako sme sa odplienkovali)
Problémy
Obdobie vzdoru
Problémy s privykaním na nočník môžu nastať v období vzdoru, kedy dieťa s hnevom odmieta skoro všetko, vrátane sedenia na nočníku a môže sa znovu začať pomočovať.
Nový súrodenec
Toto sa stáva, aj keď do rodiny pribudne nový súrodenec a staršie dieťatko sa na istý čas môže znova začať „bábätovať“ a plienkovať. Toto je tiež situácia, ktorú by som na chvíľu pokojne akceptovala, ako normálne vývinové štádium. Je to spôsob, ako sa vysporiadava s tým, že už nemá 100% pozornosť a s niekým sa o ňu musí deliť.
Noseniu „železnej rezervy“ na prezlečenie sa v tomto období pravdepodobne nevyhnete, ale môže vám byť útechou, že aj toto obdobie sa raz skončí.
Rozhodne sa samo
Niekedy sa stane, že dieťatko sa rozhodne, že už plienky nechce, ale hygienu ešte úplne nezvláda. Vy potom budete prať osmoro tepláčkov za deň … čo pre vás môže byť únavné, ale pre dieťa je to veľký krok, že sa samo rozhodlo a treba ho za to oceniť.
Hlavne pevné nervy a dobrú náladu!!
Máte vy nejaký svoj „recept“, ako to fungovalo u vás?
Mám 4 detičky a každé malo iný priebeh 1chlapec cez leto kraťasy keď nechcel na nočník tak sme ocikali trávu alebo strom na záhrade od 2rokoch bez plienok.2syn na nočníku nechcel sedieť vždy vstal a až potom sa vycikal alebo čakal kým mu nedám plienku kupíla som decky pisoarik a odvtedy chcel len tam cikať od 2.5 roka bez plienok,sem tam sa mi v noci pocikaval veľa píl pred spaním keď sme pitie obmedzili na večer prestal.a potom dcera tá už od 1.5 roka sama dala dole nechce a nezaspala kým plienku nevyzliekla sama na nočník iba 2x sa stalo že sa v noci pocikala a to má už 4 roky a teraz mám 10 mesačného chlapčeka a tomu sa barz nočník nepáči ešte je skoro ale treba vyskúšať len tak na minútku keď posedí chvíľku tak chvíľku.Poznam mamku ktora dávala sedieť už od pol roka na nočník a všetky detičky jej od 1 roka bez plienok.
Mám 4 detičky a každé malo iný priebeh 1chlapec cez leto kraťasy keď nechcel na nočník tak sme ocikali trávu alebo strom na záhrade od 2rokoch bez plienok.2syn na nočníku nechcel sedieť vždy vstal a až potom sa vycikal alebo čakal kým mu nedám plienku kupíla som decky pisoarik a odvtedy chcel len tam cikať od 2.5 roka bez plienok,sem tam sa mi v noci pocikaval veľa píl pred spaním keď sme pitie obmedzili na večer prestal.a potom dcera tá už od 1.5 roka sama dala dole nechce a nezaspala kým plienku nevyzliekla sama na nočník iba 2x sa stalo že sa v noci pocikala a to má už 4 roky a teraz mám 10 mesačného chlapčeka a tomu sa barz nočník nepáči ešte je skoro ale treba vyskúšať len tak na minútku keď posedí chvíľku tak chvíľku.Poznam mamku ktora dávala sedieť už od pol roka na nočník a všetky detičky jej od 1 roka bez plienok.
Moja dcerka ako 18mesacna odmietala plienky,tak sme dali na vyditelne miesto nocnik a sama si zvykla nan chodit…
Ahojte rodičia! Moja rada: Ľahšie odplienkujete- odučíte svoje dieťa od plienok s wc doskou s integrovaným detským sedátkom, čo je vlastne wc sedátko, wc adaptér, wc nádstavec, wc doska, šerblík všetko v jednom pre celú rodinu! Dobrá pomôcka nielen pre odplienkovanie, ale aj pre detskú hygienu , kedy sa dieťa na toalete cíti ako jeho dospelácky či starší vzor mama, tatino, babka, dedko, starší braček, či staršia sestrička… Dieťa navyše sedí na wc pohodlne, bez heglania a bez zbytočného bolestivého pricviknutia si prštekov, či pokožky o rôzne zle sediace adaptéry, či schodíky… Konešne kakanie a cikanie bez stresu a v kľude, povedzme si na rovinu, dobre vieme , aké je to na toalete aj pre nás dospelákov dôležité, keď nie sme nervovaní pri toalete… Ahojte a pekný dník! Mare
Suzi, moj syn mal problem so stolicou tiez, kakal vylucne do slipov, trvalo to bezmala pol roka po tom, co sa naucil cikat do nocnika (tiez bol v rovnakom veku ako tvoj). On ako keby nevedel, ze do nocnika moze aj kakat. Jednoducho som ho odsledovala a ked som videla, ze zacina tlacit, rychlo som mu stiahla nohavice a posadila na nocnik. Taketo sledovanie trvalo asi tyzden a potom pochopil, ze to moze robit aj do nocnika a odvtedy sa pytal aj sam. Drzim prsty, urcite to zvladnete (aj bez lekara ), chce to len trpezlivost
Ja by som potrebovala radu ohľadne vyprázdňovnia stolice. Náš syn má 2,5 roka, cikanie spoľahlivo ovláda, oznamuje, keď potrebuje, ale stolicu až keď je to už v nohaviciach, niekedy ani vtedy nič nepovie. Treba to riešiť niekde u odborného lekára, alebo to príde samo??? Ostatné deti s tým problém nemali, teda by som potrebovala radu od niekoho, kto to zažil a mohol by mi prakticky pomôcť…
Zdravím Vás! Z vlastných skúseností viem, že naše deti sa nám rodičom chcú podobať a napodobňujú nás. U nás to tiež pri otázke odúčania od plienok – odplienkovania a prevýchovy od nočníka na normálnu toaletu – wc zohralo veľkú úlohu. Naše deti chceli tiež kakať a cikať ako maminka a tatinko – ich veľké vzory. Máme doma wc dosku Toaletný tréner s integrovaným detským sedátkom (niečo ako wc adaptér, alebo wc redukcia)! Deťom sa na tom pohodlne a komfortne sedí, lebo je to stabilné, čo je rozdiel od rôznych wc adaptérov a wc redukci, kde sa deti prepadávajú do wc misy a heglá to s nimi, poprípade si tam niečo pricviknú. A hlavne je to wc doska skutočne pre celú rodinu, kde nestrácate čas nasadzovaním rôznych wc adaptérov , či wc redukcii! Viete dobre, ako je dôležité mať na toalete kľud a to deti s wc doskou Toaletný tréner s integrovaným detským sedákom majú, lebo ich nič ako lietajúci a nedobre sediaci adaptér nerozptyľuje… Neviem ako u druhých, u nás to pomohlo. Viac Vám neviem poradiť, čo sa týka odplienkovania a ako naučiť dieťa na dospelácke normálne wc. S pozdravcpm Marek!
P.S. Veľa sily a trpezlivosti prajem!
Ja mám 11 mesačného syna a v 9 mesiacoch som ho prvýkrát posadila na nočník. Na druhý deň sa doňho aj vykakal. A odvtedy máme len málokedy nehodu. Na nočník ho dám po každom väčšom jedle (ráno, naobed, večer) a ešte doobeda. Takže sa mi darí zachytiť stolicu, na cikanie má zatiaľ plienky. A som zvedavá, kedy sa začne pýtať sám. Predpokladám, že ak sa naučil tak skoro kakať do nočníka, čoskoro budeme bez plienok ! Takže verím tomu, že bezplienková metóda by mohla fungovať aspoň na kakanie.
Najprv by som chcela poopravit nie celkom stastny preklad BKM. V originale sa vola Elimination Communication – takze by sa mala volat skor Komunikacia ohladne vylucovania. To totiz plienky nevylucuje, co je v nasich zemepisnych sirkach zasadna vec. V Afrike by som plienky urcite neriesila, ale Eskimaci ich maju tiez (z tulenov) a vedia preco.
Ja som BKM zacala uplatnovat, ked moje tretie malo 6 mesiacov (predosle 2 deti boli plne pamperskovane do 2+ rokov). Od narodenia sme pouzivali latkove plienky (tie moderne, co su ozaj lepsie ako pampersky, i ked mi to mnohi neveria, precitajte si augustove Dieta, ma tam byt o tom viac), co je pre tuto metodu a oducanie vobec velke plus. Pri castejsom rozbalovani nemusim ziadne plienky vyhadzovat – co by mi pri jednorazovkach vadilo – mala by som tendenciu “usetrit”.
Takze po zavedeni prveho prikrmu som pri kazdom prebalovani a hlavne po spanku chytila babo popod nozky, oprela chrbatikom o moje brusko a nad umyvadlom za zvukov EEE sme sa snazili o potrebu. Ked bolo co, tak to islo. Stolicu som tym padom az na minimalne nehody mala vyriesenu. Kedze sa toto dialo cez jesenne a zimne obdobie (je narodena v marci), odchytavanie moca som neriesila – nemala som chut zakazdym vyzliekat vsetky vrstvy oblecenia.
Ked dovrsila rok a zacala behat, zacali sme odchytavat aj moc – najdolezitejsie bolo rano, ked po zobudeni potrebovala cikat asi 4 krat v 10minutovych intervaloch. Potom uz tak max po hodine. Vacsinou sme praktizovali stale narucie, postupne sme sa zvykali na nocnik. Samozrejme nehody boli, ale denny pocet plienok denne postupne ubudal. Kupili sme aj specialne gatky na ucenie na nocnik – mozem len odporucat – a postupne si zvykala aj na tie. Mam ich tri – zo zaciatku sme pouzivali viac plienky, teraz ked vydrzi byt dlho sucha, tie tri gatky, hoci dlhsie schnu, uplne stacia.
Momentalne ma 16 mesiacov a posledny tyzden mala 5krat suchu noc. V noci sa pritom dojci aspon 2 krat a nedavam ju vtedy na nocnik (pri dojceni totiz spim). Je to slecna, takze v tychto horucich dnoch beha casto len v satockach. Ked potrebuje ist, povie EE alebo Kako a uz sa musim ponahlat. Inak mi to povie az po akcii a ukaze, co mam utriet.
moja mala ma 19 mes. a nepisa do nocnika. Posedi si tam chvilu a hned vstane a vraví ,,neni,,. ale je topre nas velky pokrok lebo pred mesiacom nechcela ani pocut o nocniku, ani si tam len sadnut… tak nenaliehame a hadam nas jedneho dna prekvapí a bude cikat do nocnika. Ona si to uz zacala uvedomovat ze pisa, chyta sa za plienku a potehuje ju dole. TAk sa tesime az sa jej to podari zadrzat a vycikat sa do serblika.
Môj syn bude mať v septembri 3 roky, od cca polky mája pekne chodí na wc. Na nočník sme ho učili od zhruba 18 mesiacov, ale mal z toho len srandu a nepáčilo sa mu tam…Netlačila som ho do ničoho, som toho názoru,že dieťa musí samé cítiť a vedieť, že teraz mu treba cikať, bez toho sa od plienok len ťažko odnaučí. Teraz vidím,že moje rozhodnutie bolo správne a syn proste jeden deň plienky odložil a išiel cikať na wc ako veľký…
Najviac sa stotoznujem s nazorom Mati a Michaely. Viem to z vlastnej skusenosti a lutujem, ze aj ked som mala podobny nazor – netlacit na dieta a nechat to na nom, predsa som sa nechala zmanipulovat okolim, ktore znechutilo postupne mna aj syna. Bala som sa nastupu do skolky a netusila som, ze tam pri mensich detoch akceptuju plienky aspon na poobednajsi spanok.
Syn potreboval dozriet a aj tak sa s pocikavanim vysporiadal az po dovrseni 3 rokov. Teraz, v piatich rokoch, mame problem, ze aj ked cika do zachoda, kaka len do nocnika a v skolke odmieta ist na velku potrebu. A tak sa stane, ze zadrziava stolicu a potom nestihne dobehnut na wc a aj ked len malicko, predsa ma spodne pradlo uspinene.
Myslim si, ze je to tym, ze sa pri oducani citil pod tlakom a prejavuje sa to stale tymto sposobom.
Ja radim, neponahlat sa, netlacit na dieta a neporovnavat s ostatnymi.
Nuz ked som bola ja mala, tak som veru sedela na nocniku od cca 6 mesiacov a ked som mala cca 18 mesiacov tak som bola uz bez plienok. Moja mama si myslela, ze budem tak postupovat aj pri svojej dcere, ale mne sa to zdalo velmi neprakticke – mama bola so mnou vacsinu casu doma, tak ma mohla kazdu chvilu posadzat na nocnik a dufat, ze obcas sa donho vycikam, ale ja s malou stale niekam chodim a mame zaujimavejsie veci na praci ako kazdu chvilu chodit na nocnik.
Takze som sa rozhodla pockat kym bude prejavovat signaly pripravenosti (v jej pripade to bolo krato po 2 narodeninach), potom som s nou ostala 3 dni doma, namiesto plienok dostala nohavicky – prvy den sme mali mlacky, na druhy den menej a treti den uz ziadne
Z casu na cas sa pocika, ale velmi zriedka.
Takze som toho nazoru, ze niet sa kam ponahlat, ak sa zacne precasne, cely proces sa zbytocne predlzi – naopak, ked je dieta pripravene, je to zalezitost par dni a cele to prebieha bez stresu
my sme sa dnes prvy x vycikali do nocnika, 8 mesiacov