Ach, keby spalo!

Mária Kohutiarová 1

Keď sa narodí bábätko, riešime ako mamy v zásade dve základné veci: ako spí a ako je. Jedno ťažšia dilema ako druhá, a možné je, že obe spolu súvisia.

Lebo deti nám nespávajú tak, ako by podľa všetkých našich pocitov spať mali. A už vôbec nie tak dobre, ako o nás tvrdili naše mamy…

shuttetstock

Záleží od dieťatka

Kto má viac, ako jedno dieťa, vie: každé jedno má svoje muchy, svoje nálady, svoju povahu, svoje požiadavky aj na spánok.

Mnohé veci s nespaním pochopíme, až keď sú naše deti veľké: tak, ako som nechápala, prečo naša druhorodená na rozdiel od svojho staršieho, poslušne spiaceho brata, skáče v posteli ako srnka…  a dodnes je už ako puberťáčka typ nočnej sovy, ktorá jednoducho zaspí z detí posledná…

Isté je, že už naša bývalá pani doktorka hovorila, že deti majú všeobecne problém so zaspávaním pre veľmi hektický životný štýl v súčasnosti, množstva zvukov a vzruchov, málo harmonického pozadia  a pokoja  – a ten nasávajú do seba už v brušku.

Ak ho zažívajú aj po narodení, je ťažké očakávať od nich, že budú spať ako dudkovia podľa všemožných tabuliek. Nakoniec, ani tie tabuľky nie sú jednotné v tom, kedy a koľko má naše drobča spať. 

Prečítajte si tiež: Uspávanie je investícia

Ako by to malo byť?

  • Nočný spánok by mal byť v rozmedzí medzi 19.00 a 7.00 hodinou ráno
  • Ranný spánok medzi 9.00 a 10.00
  • Obedňajší spánok 12.00 – 14.15 h
  • Poobedňajší medzi 16.00 – 17.00 h

Novorodenci a bábätká do 3 mesiacov

Platia aj ďalšie viac menej fixné pravidlá:

Prvé 2-3 týždne priemerné dieťatko robí len dve veci: dojčí sa alebo spí. Do jedného mesiaca nevydržia byť hore viac, ako polhodinku: za ten čas ich teda treba prebaliť, možno prezliecť, pomojkať a zas spinkať.

Novorodenec nemá žiadne rozlišovanie dňa a noci a teda je ťažké chcieť od neho nejakú pravidelnosť striedania spánku a bdenia. Táto prichádza až po 6. týždni života. Dieťatko sa teraz budí viac menej len na naplnenie svojich fyziologických potrieb hladu alebo mokrej plienky.

Bábätká do 3 mesiacov už vydržia byť hore viac, ale nemalo by to byť dlhšie ako 2 hodiny.

Thinkstock

 

Ako nám dáva bábätko najavo únavu

Aj keď deti spia, mnohokrát sa často mrštia, usmievajú, mávajú rukami, sú na naše pocity dosť „akčné“. Pokiaľ sa bábätku žiada spinkať, prejavuje to rôznymi spôsobmi: mrnčia, plačú, prevracajú očkami alebo gestikulujú.

Je veľmi dobré cca 20 minút pred spánkom zvoliť pre bábätko pokojný režim: teda vziať ho na ruky, pokojne sa mu prihovárať, hladkať ho, jemne pohojdať a spievať. Nedovoľte, aby ho  niekto iný v tom čase vyrušoval. Toto pravidlo upokojenia sa pred spánkom platí pre všetky deti do 6 mesiacov.

Dávajte tiež pozor na okamihy prvých príznakov, že vášmu drobčekovi sa žiada spať – ich prešvihnutie znamená, že dieťa prejde do stavu nadhraničnej únavy a zaspí od vyčerpania často až po 2-3 hodinách, a vy budete vyčerpaná s ním.

Čo ešte je veľmi dôležité pri zaspávaní

Bábätku pomôžete naučiť sa spať dobre aj tým, že cez deň bude spávať v kočíku, kolíske alebo prenosnej taške, na noc však bude výhradne určená postieľka v spálni alebo izbe. Variabilné miesto spania – kočík, kolíska či prenosná taška – sú veľmi dôležité aj pre možnosť nechať spať dieťatko vonku.

Veľmi dobrou pomocou pred večerným spánkom je dieťa jemne zavinúť, rýchlejšie sa tak upokojí a získa pocit bezpečia. Pokiaľ sa zobudí v noci, urobte len nevyhnutné úkony, pokiaľ viete, radšej potme a v tichu. S bábätkom teda ani príliš nerozprávajte, pokiaľ ho nie je potrebné utíšiť.

Thinkstock

 

Od 3 mesiacov do 3 rokov

V 3 mesiacoch veku je už pomer striedania spánku a bdenia pravidelný. Isté je, že nie je pre ne dobré vynechať ani jednu fázu z troch denných spánkov.

Deti okolo 6. mesiaca sa unavia cca po 2 ½ hodine od zobudenia. Ak riešite poobedňajší spánok, určite s ním treba počítať do 18. mesiaca života dieťaťa. Pokiaľ po tomto veku prespí v noci viac ako 13 hodín, poobedňajší spánok je možné zrušiť.

Batoľatá potrebujú spať deväť až dvanásť hodín v noci a jednu až štyri hodiny denne. Na počudovanie (a asi nie na uspokojenie) je platným spánkom aj tá polhodinka, za ktorú sa stihneme akurát tak najesť a zapnúť práčku: oficiálne rozmedzie spánku, ktoré dieťaťu v tomto veku postačuje cez deň, je 30 minút až 2 hodiny na jedno denné spanie.

Ak už máte dieťatko, ktoré spáva len jednu fázu cez deň, nenechávajte ho spať dlhšie ako tie 2 hodiny, dieťatko by mohlo mať potom problémy s večerným zaspávaním.

Prečítajte si tiež: Dokedy má dieťa spať cez obed?

Dobré rady na záver

  • Vaše dieťatko do troch rokov nepotrebuje v postieľke vankúš
  • Nebabušte dieťa na noc – bude sa skôr budiť na prehriatie a následnú nepokojnosť. Oblečené by malo byť tak akurát, aby mu nebolo ani teplo ani zima. Riaďte sa ním a nie svojimi pocitmi vnímania tepla či obavami o jeho „prechladnutie“. Mierne otuženie a radšej chladnejší vzduch je pre dieťatko lepší, ako „vatičkovanie“. Mimo toho prehriatie a prílišné naobliekanie zvyšuje riziko náhleho úmrtia.
  • Pre dieťa do roku života nepoužívajte páperovú prikrývku.
  • Prikrývku zasuňte pod matrac tak, aby tam bola pevná a nesiahla dieťaťu ďalej ako po plecia – je tak istota, že sa do nej nezamoce a nezakryje si aj hlavu.

Spánok naši drobci potrebujú, i keď nás asi najviac vyčerpáva ustriehnutie prechodu z jedného vývojového štádia spánku do druhého. Raz to však všetko prejde… a potom bude až do puberty (kedy nebudú chcieť spať pre niečo iné) zas dobre.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (19 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Spánok je naozaj veľmi dôležitý, nevyspaté, unavené dieťa to je horor, nechce sa mu nič, nič ho nebaví, nebaví ho hrať sa, nechutí mu jesť, takže treba to dodržiavať, nech má dostatok spánku, a ešte je nesmierne dôležité naučiť dieťatko samé pekne zaspávať a nastaviť mu režim, potom je ľahko a dobre nielen tomu dieťaťu ale aj rodičom, najmä mamine smile

Pridaj komentár