Zaspávanie, alebo počítanie ovečiek.

admin 15

Je veľmi dôležité, aby sme rozlišovali medzi činnosťami podnecujúcimi a oddychovými. Tie prvé prevádzame cez deň , druhé v noci. Tak dieťaťu uľahčíme, aby už v prvých mesiacoch svojho života postupne rozoznávalo rozdiel medzi dňom a nocou a orientovalo sa podľa nich.

Tiež podľa spôsobu spánku má dieťa rozlišovať medzi denným a nočným spánkom. Majme pritom na zreteli potrebu spánku, ktorá sa vzťahuje aj na deň. Nie všetky deti potrebujú rovnako dlhú dobu spánku. Na túto individuálnu potrebu by rodičia mali brať ohľad. Doba spánku do tretieho mesiaca veku dieťaťa sa v priemere pohybuje od 15 do 16 hodín, od štvrtého do šiesteho mesiaca od 14 do 15 hodín a potom až do začiatku školského veku od 12 do 13 hodín. Behom prvých rokov veku dieťaťa sa denný spánok stále viac presúva na noc, obedný spánok sa potom od troch rokov postupne skracuje a v poslednom roku pred začiatkom školskej dochádzky sa od neho úplne upúšťa.

Denný /nočný spánok

Hodiny denného spánku by malo nemluvňa tráviť v rôznych prostrediach: v kolíske, v klokanke, zatiaľ čo mamina nakupuje, v košíku, pri svetle, zatiaľ čo sa ľudia v jeho najbližšom okolí bavia, prikryté i neprikryté. Naopak – večerné zaspávanie prebieha vždy za rovnakých, prísne dodržiavaných podmienok.

§ Dohodnite sa so svojim manželom (manželkou) na pravidlách zaspávania a spania!

§ Jednoznačne sa rozhodnite pre jedno určité miesto a rozhodnutie dodržujte. Ak ste sa rozhodli pre postieľku, zostaňte pri postieľke. Vyvarujte sa každej nerozhodnosti, pri ktorej by dieťa spozorovalo vašu labilitu.

§ Dohodnite sa tiež na spôsobe zaspávania, aby sa pred zaspávaním mohol uplatniť ktokoľvek z oboch rodičov, nie len matka. Aby sa dieťa naučilo, že sa môže spoľahnúť na určitý “poriadok”. Môj návrh je pre všetky vekové kategórie rovnaký: Pred uložením do postele doporučujem špeciálny rituál, ktorý určite povedie k uvolneniu a očakávanému spánku.

Rituály vhodné pre nemluvňatá:

kúpanie, masáž, prebalenie, kojenie (matka sedí!), maznanie , odgrgnutie, zatemnenie izby, uloženie a prikrytie dieťaťa (“zabalenie”),ešte krátke pohladenie na dobrú noc, prípadne krížik na čelo a stále rovnako zarecitovaná alebo zaspievaná uspávanka či modlitba. Monotónnymi rytmickými podnetmi uvediete dieťa do sveta snov.

Pri zaspávaní môže dopomôcť dudlík alebo môžete dieťa jemne hladkať, prípadne mu naťahovať hrací strojček – čo je dosť zdĺhavé – alebo možno ešte lepšie, nechajte tikať metronom. Aby sa cítilo dieťa pri zaspávaní v bezpečí, je v každom prípade dobré, ak zostane pri ňom niekto až do vtedy, kým nezaspí. Ako pripomienku na seba môžete nechať v postieľke kus svojho odevu. Šatka s matkinou vôňou robí dieťaťu dobre.

Pri väčších deťoch sa tieto rady líšia len minimálne:

kúpanie, čistenie zubov, s matkou alebo otcom sa porozprávať o tom, čo sa udialo cez deň, vhodná je tiež rozprávka. Avšak napínavý príbeh tesne pred zaspávaním alebo televíziu nedoporučujem. Napínavé veci sa majú odohrávať cez deň (keď si čítate kriminálne príbehy v posteli, tiež nezaspíte!). Ešte sa trochu napiť, naposledy sa vycikať a potom do postele. A teraz sa dieťaťu opäť dostane toho, na čo bolo zvyknuté od narodenia: mama alebo otec sedí vedľa neho, podľa daného rituálu je dieťa pohladené, prikryté; pomodliť sa alebo prerozprávať nekonečný príbeh o ovečkách, ktoré s pastierom kráčajú po dlhom, dlhokánskom moste, prvá ovečka prešla, druhá, tretia… Až potom, keď dieťa zaspí, rodič odchádza.

(Zdroj: Spracované podľa knihy Když dítě nechce spát, vydalo vydavateľstvo Portál).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Váš komentár

    ahojte maminy dvojičiek,prosím o radu!Moji chlapci mejú 7,5 mesiaca a veľmi sa rušia pri spaní.Stačí ,že jeden mrnkne, zamrnčí a druhý okamžite reaguje samozrejme plačom.Večer ich musím oddeliť, aby zaspali v kľude.je to dosť psycho.Je niejaký recept?Okrem toho “vydržať”.dakujem

  2. Ahojte, mám 4mesačnú Ninušku, ktorú ešte kojím. Cez deň spí veľmi málo, niekedy len 2-3 hodiny. V noci zaspáva pri mojom prsníku a samozrejme s nami v posteli. Odkedy sa narodila v postielke spala asi raz alebo dvakrát.To nám akosi neprekáža, lebo je to pohodlnejšie pre nás obe. Večer, keď ju okúpem, zaspí do desiatich minút, ale väčšinou spí maximálne hodinu, takže okolo deviatej večer je hore, usmiata a čerstvá. Vôbec neplače, stačí, že je niekto pri nej a je spokojná, potom zaspí až medzi 23-24tou.

    Stále si vravím, že je to lepšie akoby mala plakať. Keď sme skúšali nechať ju dlhšie hore a okúpať ju trochu neskôr, je z toho nervózna a zo spaním to je potom ešte horšie.

    Prosím, ak máte podobné skúsenosti a podarilo sa Vám to vyriešiť k spokojnosti oboch strán, budem rada, ak mi niekto napíše na D.COM@zmail.sk.

    ďakujem.

  3. Mala ma 19 mesiacov a od 10 mesiacov spava sama vo svojej izbe a na velkej posteli. Spociatku som si ju po kupani a veceri posadila na kolena, hlavicku si oprela o mna a ja som jej hladkala chrbatik a rozpravala som jej. O par dni sme to skusali tak, ze si lahla s macikom do postielky a obom som im rozpravala, co sme cez den zazili. Vlastne som to sepkala, a tak rychlejsie zaspala. Od 1 roka som ju zaroven zacala odstavovat, a to vecernym a nocnym kojenim. Vecer ju to nenapadlo, lebo uz zacala opakovat niektore slovicka z mojho pribehu, a ke neodpovedala, vedela som, ze spi. Vzdy, ked v noci chcela mliecko, ponukla som jej cajik. Ked nadalej vrieskala, ze chce “cici”, povedala som jej, ze tak teda cajik nebude. A potom naschval chcela cajik a nepopustila. Tak som ju v noci naucila na dva glgy cistej vody. Asi po tyzdni sa uz prestala budit tak casto (8-9-krat) a vstavala len raz-po polnoci- na davku vody. A potom uz vobec. Este pred tyzdnom som ju nemohla nechat zaspat samu, lebo mi plakala, tak som ju stale oklamala tym, ze idem po cajik a hned pridem. A ona pocas cakania zaspala. Teraz zaspava tak, ze si lahne s macikom do postele, dam jej pusinku na dobru noc, ona ju da aj mackovi a dostane instrukcie, aby pekne spinkala, ze mamicka sa este pojde okupat, umyje riad a potom sa na nu pride pozriet. Idem do vedlajsej izby, a ked pocujem plac, tak idem za nou a este raz ju upozornim, ze mam robotu. Ak sa do 10 minut neozve, potom uz naozaj idem do vane, atd. Tatino k nej v tomto case nechodi, lebo ked ho zbada, hned sa s nim chce hrat.

  4. Nesuhlasim s clankom. Dieta by malo od zaciatku zaspavat same. Ked s nim rodicia stravia cely vecer, pobozkaju ho, pohladia… Maju pravo aj oni na svoj zivot a svoje sukromie. Nemyslim, ze ustvana, nevyspata mama je pre dieta lepsia ako oddychnuta. Moja skusenost s dvoma detmi: prve kojenie, ktore som vynechala, bolo vecerne. Vecer predsa nie je problem nachystat kasu, polievku, cokolvek. A dieta pokojne zaspi. Pohodu pri kojeni sme si robili rano – bez stresov. Nebol problem s kojenim prestat, ked prisiel cas. Rano je dieta hladne a ma tolko zaujimavych veci na praci…

    Niekolkokrat sa v noci zobudili. Vzdy som mala pre nich odpoved: ja spim, hracky spia, mliecko spi – aj ty ides spat. Ked je dieta zvyknute, ze to, co rodic povie, vzdy plati, akceptuje to. Najhorsie je naucit dieta na nieco, co po case zacne byt nezvladnutelne…

  5. Ja mam 20-mesacneho syna a od malicka tiez velmi malo spaval. Asi do 10 mesiacov zaspaval sam v postielke, ale potom sa nam to nejako “pokazilo”. Ked mal rok, nastupila som do prace. No a odvtedy, aby som bola rano aspon ako-tak vyspata, je maly kazdu noc u nas vo velkej posteli. Niekedy mam aj chut to zmenit, ale ked je vo svojej postielke kazdu pol hodinu hore, nakoniec aj tak skonci pri nas. Zostava mi len dufat, ze z toho vyrastie….

  6. Mam dvoch 7,5 mesacnych chlapcov. Nedokazem si vobec predstavit, co by som robila, keby chceli zaspavat inak, nez pri kojeni. Obcas sa to stane. Jeden chce este papat, druhy uz ma dost, ale v postielke sa mu nepaci. Ak som v takej situacii na nich sama, je to hroza (skuste jedno dieta nosit a druhe kojit naraz!). Takze vzdy, ked to vyzera, ze by sa chceli naucit zaspavat inak, nutim ich, aby sa vratili k osvedcenemu sposobu. Jedina ina alternativa je, ze po najedeni su v klude a ulozim ich do postielok. Ak sa rozplacu, neprichadza to vobec do uvahy a idu naspat k mame. Metoda “nechat dieta vykricat” u niektorych deti nefunguje – u dvojiciek, ktore sa navzajom vyrusuju, uz vobec nie. Je pravda, ze taketo zaspavanie ma svoje nevyhody, ale na druhej strane, ak sa v noci zobudia 4-6x kazdy, pre mna to je 10-13 vstavani. Absolvovat to bez toho, aby som mohla len dieta vybrat z postielky, polozit si ho do postele a spat dalej a potom si ich len vymenit, by musel byt ocistec. A jedneho dna ich to urcite prejde. Vsetci sme z toho vyrastli, tak preco nie prave nase deti?

  7. Mile mamicky,

    Velmi dolezite je, ked nechcete mat v neskorsom obdobi problem so zaspavanim samo to urobit nasledovne: od malicka dietatko nakrmit a cakat na odgrgnutie, nenechat ho zaspat. Potom ho ulozit do postielky. Nedovolte Vasmu dietatku zaspavat pri kojeni! Ked je cas na jedenie – tak sa je. A ked na spanie, tak sa spi. Jedine takymto sposobom naucite Vase dietatko samo spat v postielke. Mam to overene nie len vlastnymi skusenostami, ale aj zname, ktorym som to od zaciatku odporucila, si tento sposob pochvalovali. Dietatko si postupne v noci (cim je starsie) samo prestane pytat papat a vy nebudete mat nocne traumy z toho, ze ho nedostanete po kojeni do postielky.Drzim Vam palce a vela zdaru!

  8. Ahojte maminky.Moje zlaticko ma 13 mesiacov.Donedavna sme zaspavali iba na prsniku.Az som si jeden den povedala,dnes to bude inak.Mala samozrejme protestovala,ale po chvili pochopila,ze nic nebude.Opakovalo sa to dalsie 2 vecery a dnes uz zaspavame s pesnickou a hladenim po vlaskoch .Samozrejme na velkej posteli.V noci este stale kojim a malicka sa budi 4-5 krat za noc.Iba si cucne a spi dalej .Nezastavam radikalne riesenia,ale som uz pevne rozhodnuta ukoncit tuto cuckavu odyseu a dcerku odstavit.Mozno sa po roku konecne vyspim.

  9. Mila Janka, to iste som si prezila este pred nedavnom.Maleho som kojila 15 mesiacov, aj v noci.Ked uz som nevladala, zacala som ho postupne pomalicky od nocneho papania odstavovat. Skusila som neponuknut prsnik a cakala, co sa bude diat.Ked sa mu to nepacilo, tak som ho prilozila a ked nejako velmi neprotestoval, ze nema prsnik, tak som ho na chvilku ulozila k nam, aby citil nasu blizkost( a po opatovnom zaspani dala do postielky).Takto pomalicky si aj odvykol od nocneho papania. Doteraz vsak zaspava pri mne na posteli a hra sa mi s vlasmi. Myslim si, ze to este chce cas, aby pochopil, ze zaspavat moze aj sam. Som skor za postupne nenasilne osamostatnovanie dietata. Snazim sa respektovat jeho osobnost /co vsak neznamena, ze mi moze skakat po hlave smile) /Ahoj, Eva.

  10. Mam 7mesacnu dceru, ktoru este kojim.Od malicka cez den malo spí (2-3h). V noci sa budi kazde dve hodiny, ked jej dam jest tak za chvilku spi, ak sa ju snazim utisit dudlikom tak sa rozculi a pomoze len prsnik. Caj odmieta. Najhorsie je ze je naucena na kojenie na rukach – a samozrejme aj zaspávanie. Cez den spi jedine v kocári na prechádzke, alebo pri kojení (40 minut). Je to normálne? Detska lekarka mi na to povedala, ze inteligentné deti málo spia. Dúfam, ze bude aspon inteligentná, ked sa ja nevyspím.

    Dakujem a s pozdravom Zuzana.

  11. Mam 11-mesacnu dcerku a v 9.mesiaci som bola nutena zo zdravotnych problemov prestat kojit.Poviem vam ,ze to bolo dost o nervy dokazat malu oducit.My sme sa uz posledny mesiac kojili len v noci,lebo cez den to nevyzadovala.Ale treba jednoducho zatat zuby a vydrzat .Nam to trvalo vyse tyzdna.A ako som to robila?Jednoducho ked sa mala v noci zobudila a chcela mliecko,tak som jej nedala a ponukala som jej cajik.Vzdy bol velky narek,ale vzdy sa po chvili ukludnila.A tak sme postupne nahradili prsnik detskym poharom.Ale hlavna zasada je nedat sa zlomit a nedat prsnik dietatu,proste odstavit ho zo dna na den.

  12. Maly ma 9 mesiacov a zaspi len so mnou na velkej posteli. Najskor ho nakojim a potom pri nom lezim, kym nezaspi. Skusila som ho po nakojeni dat do postielky, ale vzdy to skonci hysterickym placom. Nakoniec aj tak zaspi az pri mne v posteli. V noci je kojeny. Skusila som mu dat caj, ale odmieta. Potrebuje si, aj ked len parkrat cucnut z prsnika a okamzite zaspava. Jedina otazka, co ma trapi je ta, ci ho nutit spat v postielke alebo nie. Potom ostava uz len jedine – VYDRZAT, kym pochopi, te vo vlastnej posteli mu bude najlepsie.

    Co vy na to?

  13. Ja svojho syna kojim pred zaspavanim tak, ze spolu lezime v posteli inak sam a s nikym inym nechce zaspavat. Place a place az sa zacne zachadzat.Ponukali sme mu flasku s cajom, mliekom, vypije pocucka ale aj tak nakoniec musi mat prsnik. Inak nezaspi. Ako ho to oducit; v noci ked sa zobudi musi mat tiez prsnik caj a ine nechce pit.

Pridaj komentár