6 „stláčacích“ aktivít na podporu jemnej motoriky

Mária Kopčíková 0

Pre rozvoj jemnej motoriky ruky, ako aj pre jej ovládanie, sú veľmi dôležité aktivity, pri ktorých dieťa niečo stláča.

Ak budete dieťatku ponúkať takéto činnosti, určite to posilní jeho úchop – tak dôležitý pre správne držanie ceruzky. Ponúkame šesť tipov, ako s môžete s deťmi nenásilne trénovať.

Štipcoví dinosauri

Stláčanie štipcov na bielizeň je výborná aktivita na tréning jemnej motoriky prstov. Ak to vaše dieťatko ešte nezvláda, musíte mu najprv ukázať, ako musí na štipec položiť palec a ako ukazovák a následne ich stlačiť oproti sebe, aby sa štipec otvoril.

Túto aktivitu môžete spojiť s poznávaním čísel a s matematickými predstavami u predškolákov. Vytlačte si desať stegosaurov, vystrihnite a na každého napíšte číslo od 1 do 10. Takto očíslujte aj štipce – najlepšie klasické drevené.

Cieľom tejto hry je, aby dieťa spárovalo štipec s očíslovaným stegosaurom. Iný variant hry môže byť, aby dieťa dalo na stegosaura toľko štipcov, aké číslo je na ňom napísané (na stegosaura č. 3 dá dieťa 3 štipce).

Kúpanie bábik

Zahrajte sa na kúpanie bábik – bábätiek. Ak máte možnosť dvorčeka pri dome, či terasy – isto ti bude veselá zábavka na dlhé letné hodiny.

Pripravte si malú vaničku alebo lavórik, kde budete kúpať bábiky a malý košík, do ktorého nachystáte všetko, čo malé opatrovateľky či opatrovatelia budú môcť použiť. Napr. špongie, žinky na ruky, pumpičkové mydlo, malé plastové fľašky (akože sprchové mydielka, ktoré sa dobre stláčajú), zubné kefky, zubné pasty ….

Využiť môžete aj rôzne sady na hranie – kúpanie, ktoré kúpite v hračkárstvach. Dávajte však pozor, aby „rekvizity“ boli z mäkkého plastu, či iných mäkkých materiálov, aby sa v ruke dali stláčať.

Hry s kliešťami

Nie s tými nepríjemnými potvorami, ale s kliešťami napr. na grilovanie alebo na špagety – teda s normálnym kuchynským „náradím“.

Táto aktivita je z kategórie „mokrých a špinavých“, robte ju teda vonku alebo si podlahu zabezpečte napr. veľkým igelitom.

Naplňte väčšiu nádobu vodou – ak máte viacero detí, môžete použiť nádoby dve či tri. Možno to bude jednoduchšie, aspoň na začiatku. Vodu môžete zľahka zafarbiť napr. potravinárskymi farbami. Nachystajte si nejaké kliešte a nejaké penové hračky v rôznych tvaroch. Dieťatko by malo kliešťami vyberať predmety, vkladať ich zase do iných nádob – nemalo by si príliš pomáhať druhou rukou, ale treba byť tolerantní, aby ste deti nejakým prísnym pravidlom neodradili. Ovládať kliešte nemusí byť pre dieťa vôbec jednoduché, takže treba ho povzbudiť.

Vytlačte si ovocnú šťavu

Aké jednoduché – a predsa! Koľkí z vás nechávate svoje deti, aby si odšťavili pomaranč, grep či citrón na obyčajnom ručnom odšťavovači?

Chce to veľa sily i úsilia. Budú potrebovať pomôcť a vy zabezpečiť stôl či kuchynskú linku, lebo šťava bude asi všade. Ale ten pohyb rukou, ktorý dieťa robí, je presne to, čo potrebuje na jej rozcvičenie v zápästnom kĺbe.

Maľovanie špongiami

Môžete použiť hocaké špongie, vo veľkosti primeranej detskej ruke, také, aby ich vedeli dobre stlačiť. Farby si pripravte do väčších nádobiek, aby deti v nich mohli poľahky namáčať svoje špongie. Použiť môžete napr. aj plech na muffiny. No a potrebovať budete veľký arch papiera, buď baliaci alebo veľké formáty napr. flipchartového papiera.

Deti nepotrebujú žiadnu špeciálnu inštrukciu. Môžu jednoducho žmýkať farbu na papier a potom ju rozotierať. Alebo stláčaním špongie v ruke vytvárať na papieri rôzne vzory. Môžete im to samozrejme ukázať. Deti ocenia, keď sa k nim dospeláci pridajú. Ale majte na pamäti, že cieľom je cvičiť ruku a nie vytvárať diela na objednávku.

Koláčiky z hliny

S deťmi robíme koláčiky na pieskovisku, miesime doma plastelínu, a čo takto pridať k tomu hlinu? Nie takú z dvora, ale takú špeciálnu (kúpite v obchodoch s modelovacími pomôckami). Môžete ju spoločne s deťmi pozorovať, dotýkať sa jej, pýtať sa aká je – vlhká, studená …

Dajte deťom do ruky kúsok hliny a nechajte ich, nech sa s ňou hrajú. Ako si prirodzene ju začnú v rúčkach tvarovať, miesiť, búchať do nej, snažiť sa z nej urobiť placku.

Opäť – buďte ich sprievodcovia a ukážte im, čo všetko sa s hlinou dá robiť.

Keď ste sa d hlinou trocha zoznámili, povedzte deťom, aby skúsili z kúska hliny urobiť koláčik. Ten potom môžu ozdobiť rôznymi drobnosťami.

Hlina nie je taká poddajná ako plastelína, takže deti musia pri jej spracovávaní „ťažšie pracovať“. Podporujte ich, ak by ich to prestalo baviť príliš skoro – po plastelíne im to môže prísť ako veľká makačka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár