9 jednoduchých aktivít pre rozvoj jemnej motoriky ruky

Mária Kopčíková 0

V poslednom čase sa mi znova ukazuje, že detičky pred vstupom do školy nemajú poriadne pripravené rúčky. Pripravené na to, aby bez väčších problémov zvládli písanie, prvé ťahy ceruzkami. Niekedy sú ich rúčky príliš „tvrdé“ a potrebujú veľa cvičiť.

Ideálne je, ak rodičia podporujú rozvoj jemnej motoriky ruky u dieťatka oveľa skôr, než dieťa má ísť do školy. Od 2 – 3 rokov, v rámci hry a bežných činností.

Ponúkame vám desať jednoduchých aktivít, ktorých cieľom je rozvíjať jemné prstové svalstvo ruky a pohybovú schopnosť ruky.

Plastelínové tortičky

Budete potrebovať plastelínu, flitre, plastové ozdoby, drevené korálky, parazóliky, paličky … čokoľvek doma máte. Rozložte si to na stôl, či tanier, aby sa v tom dieťa dobre orientovalo.

Dajte dieťaťu plastelínu, aby si urobilo tortičku – musí ju „vyváľať“, vyformovať. Pekne krásne ju potom poadí do muffinového košíčka.

Potom tortičku ozdobuje podľa svojej vôle a fantázie. Na to, aby mohlo chytiť tie drobné ozdoby, potrebuje pinzetový úchop a posilniť malé svaly na ruke.

Triedenie

Na túto aktivitku využijete kartóny od vajíčok. Vyrobte si doma vzorové karty, podľa ktorých bude dieťa následne triediť. Čo? Nuž napr. farebné kocky, rôzne tvary – pozrite sa, čo doma máte k dispozícii, nové kvôli tomu kupovať nemusíte.

Dieťatko sa pri tejto hre naučí jednak poznávať a pomenovávať tvary, triediť podať tvaru, farby, veľkosti, no a samozrejme opäť bude trénovať úchop a uvoľňovať ruku v kĺboch.

Najprv ukážte dieťatku, že napr. na vzore, ktorý ste nakreslili, sú dva rady a na kartóne od vajíčok sú tiež dva rady. Ukážte, ako by malo ukladať do kartóna jednotlivé kocky, či tvary.

Keď sa dieťatku podarí usporiadať veci podľa predlohy, hovorte s ním napr. o názvoch tvarov.

Otláčanie vykrajovačiek

Pozháňajte vykrajovačky na koláče, ktoré máte doma. Dieťa nech si vyberie obľúbené farby a potom môže na papiere otláčať vykrajovačky podľa ľubovôle. Či už jednoduché tvary alebo rôzne obrazce.

6 „stláčacích“ aktivít na podporu jemnej motoriky

Omotávanie

Nepotrebujete nič viac, než tvrdý kartón, nožnice, a kúsok vlny či špagátu.

Vystrihnite dieťaťu predlohu, napr. srdce, či štvorec – čokoľvek. Dieťatko nech si vyberie, aká vlna by sa mu páčila a nech danú predlohu obmotá.

Je to výborný tréning koordinácie oko – ruky, uvoľňovania kĺbov v zápästí i veľkého kĺbu v ramene, ako aj sústredenia a pozornosti. Zároveň ako výsledok dostanete peknú dekoráciu, ktorou si môžete ozdobiť byt.

Posýpanie

Akékoľvek narábanie s drobnými kúsočkami čohosi je pre jemnú motoriku výborné cvičenie. Môžete to skúsiť napr. s ryžou sypanou na lepidlo. Ryža môže byť aj zafarbená, alebo môžete použiť „sladkú ryžu“ – ozdoby na koláče.

Dieťa si môže naniesť lepidlom nejaký tvar na papier – napr. hlavu, slnko, kvet … potom jemne medzi prsty berie ryžu a sype ju na lepidlo.

Stláčanie

Ak nájdete doma kvapadlá, najlepšie mäkké, môžete ich použiť na presúvanie tekutiny z jednej nádoby do druhej.

Ďalšie cvičenia na rozvoj jemnej motoriky

Gombíky a lepidlo

Alebo strukoviny a lepidlo … využiť sa dá veľa vecí z domácnosti. Odporúčame nepoužiť biely papier. Na farebnom papieru budú stopy lepidla jasne viditeľné.

Pripravte dieťaťu gombíky rôznych veľkostí, okruhliaky, strukoviny – fazuľa a cícer sú veľkostne vhodné, pom-pom guľôčky (malé vlnené guľôčky, ktoré sa používajú ako ozdoby) alebo iné malé tvary, ktoré bude vedieť dieťa dobre uchopiť. Použiť môžete aj jemné pierka.

Dieťa si lepidlo môže skúsiť naniesť aj samo, trocha väčšie deti môžu dostať aj pohár s lepidlom a naniesť ho na papier štetcom alebo vatovou tyčinkou.

Štipce a vlnené guľôčky

Veľmi jednoduché – guľôčky pom-pom v jednej nádobe, štipec v ruke a úlohou je preniesť guľôčky do inej nádoby. Veľmi jednoduché sa to môže zdať, ale pre malé deti, ktoré sa ešte len učia ovládať svoje rúčky je to stlačenie štipca pomerne náročné. Povzbuďte preto deti, aby sa pri prvých neúspechoch nevzdávali.

Navliekanie korálikov

Navliekanie čohokoľvek na čokoľvek – teda aj „rúrkových“ cestovín, korálikov, nastrihanej slamky – na šnúrky, špagáty alebo aj na také tie malé chlpaté tyčinky, čo sa dajú ohýbať – niekto tomu hovorí, že čistidlá fajok.

Pri navliekaní dieťa trénuje koordináciu, pinzetový úchop, svaly ruky, ktoré bude potrebovať na držanie ceruzky.

Spomenuté „čistidlá“, teda pevnejšie paličky, sú vhodné pre menšie deti, lebo dobre držia tvar. Dieťa s nimi môže narábať jednoduchšie, než so špagátom. Zároveň sa po navlečení vybratých ozdôb môže palička ohnúť do požadovaného tvaru a je z nej krásny náramok alebo srdiečko …

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár