Dieťatko sa už od svojho mala malička musí naučiť všetkému, čo bude potrebovať, aby vyrástlo na dospelého človeka a aby mohlo viesť svoj život plnohodnotne a zodpovedne. V priebehu niekoľkých rokov sa má naučiť všetko, čo sa nám zdá tak prirodzené a samozrejmé, že už to ani nevnímame ako nejaké učenie sa.
Na šťastie, naše bábätká poznajú hru! Hra je výborný prostriedok ako sa učiť formou zábavy, z vlastného popudu a neúnavne. Hra je pre ne spôsob ako objavovať svet.
S rodičmi, či bez nich, bábätko sa hrá – (inak povedané) učí sa – všade: vo svojej postieľke, pri kúpeli, na prebaľovacom pulte, vo svojej vysokej stoličke na jedenie, na nočníku, doma, vonku.
Hra je pre dieťa prácou
Dieťatko spoznáva samo seba aj svoje okolie práve prostredníctvom hry. Vďaka hre vstupuje do procesu komunikácie s osobami, ktoré ho obklopujú. V hre dieťaťa môžeme pozorovať jeho motorické, nervové a intelektuálne schopnosti. Hra tvorí pre bábätko základ jeho vlastného rozvoja a rovnováhy.
Pre každé dieťa je z hľadiska vývinu a vývoja hra veľmi dôležitá, a preto jej venujme náležitú pozornosť. Ak dieťa postrehne onú dôležitosť, ktorú prikladáme jeho hrám, budeme ho tým stimulovať a zhodnocovať jeho činnosť. S dieťaťom sa pri hre už od najútlejšieho veku rozprávajme: pochváľme jeho pokrok a podnecujme ho.
Čas na hru
Na hru s dieťatkom si treba nájsť a vyhradiť čas. Bábätko nepotrebuje, aby sme sa s ním celý deň hrali, ale aby sme si rezervovali pre neho čas, bez toho, aby sme hru v najlepšom museli prerušiť. Vyberajme radšej kratšie hry, ale dokončime ich.
Najlepšie je hru skončiť aj s ohodnotením jej výsledkov, aj keď sa nám občas nemusia zdať tak zjavné. Možno na spadnutej vežičke z kociek nie je na prvý pohľad nič prevratné, ale pre dieťa je to podstatná zmena, prichádza k novému poznatku, a to že nejaká reakcia vyvolá inú reakciu, že každá akcia vyvolá reakciu, že jeho konanie má nejaký účinok.
Chce sa hrať aj samé
Nechajme dieťatko nech sa hrá aj samostatne, bez nás. Dieťa potrebuje pochopiť niektoré veci aj samé, bez zásahu a pomoci dospelých, aj keď by sme mu chceli len niečo opraviť alebo ho iba povzbudiť. Občas sa nášho zasahovania zrieknime.
Ponúknime dieťaťu aj možnosť objavovať veci bez toho, aby sme ho obmedzili len na hračky z obchodu.
Rešpektujme jeho režim: aj dieťatko má právo len tak ležať či sedieť a nič nerobiť. Nezabudnime, že aj prílišná hyperstimulácia môže pôsobiť negatívne.
Aj pri hre platí: Milujme ho vždy a stále a ešte viac…
- foto:ISIFA
Velice výmluvní fotečka