Hra je najobľúbenejšou formou kontaktu dieťaťa s vlastným vnútrom aj vonkajším svetom. Poskytuje dieťaťu priestor pre osvojenie rôznych vedomostí a zručností.

Hra sa vyvíja
Vývin hry môžeme pozorovať vo viacerých rovinách: od experimentovania a inštinktívnych hier k vzrastajúcej intelektualizácii, od činnosti pre seba samú k plánovaniu, od egocentrickosti k hraniu sa v kolektíve.
Novorodenec (0 – 6 týždňov)
V tomto období nehovoríme o hre ako takej – bábätko má čo robiť, aby sa prispôsobilo podmienkam vonkajšieho sveta. Jediné, čo potrebuje a od čoho závisí jeho prežitie je vaša starostlivosť, telesný a zrakový kontakt s vami.
Okrem uspokojenia základných potrieb je preňho dôležité počuť váš hlas, skúmať vašu tvár a cítiť vaše dotyky. Najvhodnejšia vzdialenosť na zaostrenie jeho zraku je 20 – 25 cm.

Dojča (6 týždňov – 1 rok)
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Ide o spontánnu zmyslovú činnosť alebo o pohybovú aktivitu.
Rozoznávame funkčné hry: dieťa sa hrá s rúčkami, nôžkami, strká si prsty do úst. Zahŕňame sem aj hry s hovorovými orgánmi – dieťa hrkúta, džavoce, chvíľu sa odmlčí, potom sa opäť „rozhovorí“.
Okolo polroka sa rozvíjajú manipulačné hry: vtedy už dieťa vníma predmety a naťahuje sa za nimi, obzerá si ich, strká do úst, búcha s nimi… Nezáleží na predmete, s každým narába približne rovnako. Okolo 10. mesiaca si hru prispôsobuje predmetu – s hrkálkou hrká, kocky začína stavať.
Po polroku začínajú nápodobivé hry: napodobňuje činnosť a zvuky dospelého. Tie hry, kde dieťa nielen napodobňuje, ale aj aktívne sa zapája do hry s dospelým, voláme sociálne hry. Najznámejšia je hra s plienkou – dospelý sa za ňu schováva, dieťa mu ju sťahuje a samo sa pokúša s ňou zakryť.
Hračky v tomto období musia byť bezpečné: žiadne malé časti, ktoré by sa mohli prehltnúť alebo vdýchnuť, neškodné: žiadne škodlivé látky a čisté.

Vhodné hračky pre dojča na začiatok
Na začiatku obdobia sú vhodné:
- visiace a pohybujúce sa hračky rôznych farieb, ktoré sú upevnené v zornom poli dieťaťa (tzv. kolotoče),
- obrázky alebo fotky s ľudskou tvárou,
- hračky, ktoré sa ľahko uchopujú, mäkké hračky, malé lopty, hračky vydávajúce zvuk pri ich stlačení
- rôzne hrkálky a „chrastítka,“ (tip: malú hrkálku môžete priviazať dieťatku o nohu – upriami sa jeho pozornosť na spodnú časť tela)
- do dobre uzavretej fľaštičky môžete naliať vodu – žblnkotavý zvuk je pre vaše dojča opäť niečo nové
- riekanky: už v tomto období môžeme začať s jednoduchými riekankami: Varila myšička kašičku, Hijo heta na koníčku, Ide pavúk po stene, Baran, baran buc!, Ťap, ťap, ťapušky…

Vhodné hračky pre dojča od 6 mesiacov
Od pol roka veku dieťaťka môžeme hračky rozšíriť o:
- knižky – gumené, plastové, látkové, leporelá,
- lopty a kocky rôznych veľkostí,
- nádoby s vrchnákmi,
- papier na trhanie,
- bezpečné zrkadlo,

- sada pohárikov rôznych veľkostí, ktoré sa dajú do seba zasúvať,
- jednoduché hudobné hračky: xylofón, bubon; pískacie hračky,
- hračky do vane (vrátane odmeriek, lievikov, špongie),
- malé autíčka a zvieratká na ťahanie a strkanie,

- hračky na kolieskach,
- predmety každodennej potreby: varechy a hrnce, prázdne obaly od kozmetických výrobkov,
- stavebnice s veľkými dielmi,
- bublifuk a balóny – pod dohľadom dospelého.
Miláčik/maznáčik
Osobitnú úlohu medzi hračkami zastáva „miláčik/maznáčik“. S najväčšou pravdepodobnosťou je to mäkká hračka alebo plienka. Dieťa sa s ním mazná a berie všade so sebou. Beda, ak ho zabudnete zobrať na dovolenku alebo k doktorke!
Psychológovia ho nazývajú „prechodne uspokojovací predmet“ – keď mama nie je nablízku, maznáčik pre dieťa predstavuje bezpečie a istotu. Nikdy maznáčika nevyhadzujte, aj keď vyzerá akokoľvek zúbožene! Pre dieťa je to kus jeho citlivého emocionálneho sveta.

Aj keď vekom ho budú zaujímať iné hračky, skúste miláčika odložiť. Možno ho ešte budete potrebovať – napr. keď dieťa bude musieť ísť do nemocnice alebo pri narodení mladšieho súrodenca…

moje deti maju rok a pol a 4 roky a hraju sa spolu s obriou stavebnicou
moje deti sa od cca jednoho roku velmi radi hraju s touto stavebnicou tehlicky-pre-deticky.sk je sice pre vačšie deti, ale nie je to podmienka. Je to naozaj super. Diata mi u toho stravi aj niekolko hodin
náš malý mal asi jedenásť mesiacov, ked u sestry zbadal tehlicky pre deticky take tie velke stavebnice z ktorých možno poskladať úplne všetko a odvtedy (dnes ma tri roky) su tehlicky jeho zabavou cislo jedna ako sa vyvija tak aj stavba samozrejme je zlozitejsia a prperacovanejsia a postupne dokupujeme nove diely ale bavi ho to stale
náš malý mal asi jedenásť mesiacov, ked u sestry zbadal tehlicky pre deticky take tie velke stavebnice z ktorých možno poskladať úplne všetko a odvtedy (dnes ma tri roky) su tehlicky jeho zabavou cislo jedna ako sa vyvija tak aj stavba samozrejme je zlozitejsia a prperacovanejsia a postupne dokupujeme nove diely ale bavi ho to stale