Čo je to detská hrazdička to zrejme netreba nejako obšírnejšie vysvetľovať. Je to akýsi oblúk, či oblúky, z ktorého a na ktorom visia hračky. Tie by mali podporovať rozvoj dieťatka.
Niektoré hrazdičky sa dajú umiestniť nad postieľku, iné majú pevný stojan a položíte ich jednoducho na zem, či posteľ. A v posledných rokoch sú moderné hrazdičky aj s hracou dekou/podložkou. Na weboch ich často nájdete pod názvom „play mat“ alebo „baby activity gym“.
Bez hrazdičky?
Áno, hrazdička nie je nevyhnutná súčasť výbavy pre život s dieťatkom. To potvrdzuje veľa rodičov. Na druhej strane však mnohí z nich prinášajú skúsenosť, ako im hrazdička pomohla v posúvaní dieťatka v rámci jeho psychomotorického vývinu.
Na to však hrazdička musí byť patrične vybavená, resp. konštruovaná, aby dieťa v jeho vývine podporovala, nie brzdila.
Výhody hrazdičky pre dieťa
1. Prínos pre poznávanie dieťatka
Hrazdička umožňuje dieťatku získavať prvé skúsenosti o príčinách a následkoch. Medzi 6. týždňom a 4. mesiacom sa deti učia opakovať to, čo sa im najskôr podarilo urobiť náhodne.
Náhodne dieťa buchne do hrkálky, tá vydá zvuk. To sa dieťaťu páči, preto sa bude snažiť opakovať svoj pohyb, aby znova udrelo do hrkálky a znova počulo zvuk.
Táto skúsenosť je pre deti veľmi dôležitá, je to akýsi základ logického uvažovania a chápania príčinnosti dejov.
2. Prínos pre zrakové vnímanie
Deti sa rodia ako pomerne krátkozraké. Objekty, ktoré sú ich očiam vzdialenejšie než 25 cm, vidia rozmazane. Hračky na hrazdičkách sú preto ako stvorené pre vyvíjajúci sa zrak detí a oni na ne akurát zaostria.
Novorodenci preferujú a najlepšie vidia tváre (preto trávte s vašim bábätkom veľa času „face-to-face“) a kontrastné farby (napr. čiernu a bielu). Je výhodou, ak hrazdička ráta s týmto faktom a hračky na nej sú v podobe tváre/kruhu, a v kontrastných farbách.
3. Prínos pre uchopovanie a dočahovanie – rozvoj motoriky ruky
Na začiatku je detská rúčka ovládaná najmä úchopovým reflexom. Dieťa reflexne uchopí všetko, čo mu vložíte do dlane.
Visiace hračky, ktoré dieťa na začiatku dočahuje začne postupne, okolo 5. mesiaca, chytať vôľovo, cielene. Hrazdička zároveň dáva dieťatku priestor na to, aby začalo spájať rúčky v rovine nad sebou (1. – 3. mesiac), chytiť hračku oboma rukami v rovine (4. – 5. mesiac) a chytiť hračku nad sebou „do kríža“ cez svoju stredovú os. Toto je nesmierne významná schopnosť dieťaťa, ktorá súvisí so schopnosťou dieťaťa štvornožkovať a pretože celý tento pohyb je o práci mozgových hemisfér, tak zároveň pomáha vyhraňovaniu laterality dieťaťa.
4. Prínos hrazdičky pre hrubú motoriku
Pobyt pod hrazdičkou a aktivita dieťatka podporujú rozvoj jeho svalov na ramenách, nohách, brušku, chrbte i krku. Dieťa sa pod hrazdičkou môže a má hrať nielen na chrbátiku, ale aj na brušku.
5. Podpora sebauvedomenia dieťatka
Veľa hrazdičiek je vybavených malým nerozbitným zrkadielkom, takže dieťa môže tráviť čas pozrením na seba. Samo seba v zrkadle zaznamená okolo 3. mesiaca. Začína sa na svoj obraz v zrkadle usmievať a reagovať okolo 5. mesiaca a vydávať zvuky, robiť grimasy okolo 6. mesiaca. To všetko podporuje sebauvedomie dieťatka.
6. Senzorická stimulácia
Rozvíjanie zmyslov je pravdepodobne najznámejším a najčastejšie spomínaným významom hry počas prvých rokov života dieťatka. Hrazdičky obvykle ponúkajú rozmanité materiály, zvuky, farby, ktoré rozvíjajú všetky zmysly dieťaťa.
V čase, keď vaše dieťatko začne všetko „ochutnávať“, dávať do úst, môžete na hrazdičku zavesiť hračky určené napr. na prevenciu bolesti ďasien pri prerezávajúcich sa zúbkoch. Alebo môžete použiť hračky určené práve na „objavovanie ústami.“
Hrazdička zároveň dobre poslúži pri cvičení prenášania zraku z jedného objektu na iný. Dieťa má na to dobrú príležitosť, ak hračky visia vo vzdialenosti cca 15 – 20 cm od seba a cca 30 cm od hrudníka dieťaťa.
Hudobné hračky, resp. hračky vydávajúce zvuk pomáhajú dieťatku orientovať sa v priestore podľa zvuku identifikovať odkiaľ zvuk prichádza. A potom sa pozrieť za zvukom. Dokážu to cca v 2. – 3,5 mesiaci.
Chystáte sa kupovať hrazdičku? 5 vecí, na ktoré si dajte pozor.
Okrem výhod pre vývin dieťaťa majú hrazdičky aj iné benefity:
- Ľahko sa udržiavajú, čistia, či operú.
- Sú skladné, prenosné, môžete si ich zobrať napr. na rodinný výlet.
- Môžete ich prispôsobovať dieťaťu tým, že jednoducho vymeníte závesné hračky.
- Dieťa sa s hračkami – prvkami, ktoré pozná z hrazdičky, môže hrať aj neskôr, keď už sedí a preferuje hru v inej polohe, než pod hrazdičkou.
- Deti si hru pod a s hrazdičkou užijú od svojich prvých týždňov až po batolivé obdobie, niekedy potom aj s mladším súrodencom.
Spracované s použitím: mamaot.com, seemeandliz.com, candokiddo.com.