Staráme saHračky, hry, čmáraninky

Takéto hry sa hrajú deti od 1 roka

 Lucia Čopíková   01.03.2018   0

Od jednoho roku si dieťa hrou vypĺňa každú voľnú chvíľu. Hry trvajú dlhšie a majú vyššiu úroveň. K svojim hrám dieťa potrebuje hračku – bez nej sa nevie hrať. 

Hračkou“ môže byť čokoľvek z okolitého sveta.

shutterstock

Napodobivé hry

V napodobivých hrách využíva všetky svoje rozumové, pamäťové, fantazijné a pohybové schopnosti a to ho maximálne uspokojuje. Pri hre so zvieratami a dopravnými prostriedkami napodobňuje zvuky, ktoré vydávajú. Napodobňuje dospelých – varí, vezie bábiku v kočíku, šoféruje, predáva...

Tu uplatňuje svoju túžbu konať samostatne a robiť všetko tak ako dospelí. Na začiatku obdobia tieto činnosti batoľa robí vtedy, keď ich robí aj dospelý. Na dva a pol roka už nepotrebuje dospelého vidieť pri tej – ktorej činnosti, dieťa sa v svojej hre dospelým stáva – samo napr. umýva autíčko, aj keď nablízku nie je otec, ktorý by neďaleko umýval svoje auto.

Manipulačné hry

V manipulačných hrách dieťa skúma predmety, objavuje ich vlastnosti a možnosti, precvičuje si zmyslové orgány. Dieťa sa veľmi poteší, keď mu na hranie ponúknete vodu (teplú, studenú, zafarbenú, kocky ľadu), hlinu, cesto, piesok, kamene, listy, konáriky... 

Pohybové hry

Keďže dieťa vie už chodiť, pribudnú pohybové hry: šmýkanie, plazenie sa, naháňanie, schovávačka, chodenie po schodoch, hojdanie na hojdačke alebo starej pneumatike... Čím viac praxe získa v tomto období, tým koordinovanejšie a bezpečnejšie budú jeho pohyby v predškolskom veku.

Energia, ktorú dieťa vydá pri telesnej činnosti, prináša uvoľnenie napätia, čo vzniká pri myslení a pri hrách, kde používa len ruky. Deti majú veľmi rady aj hry s rytmickým pohybom a spevom, napr. „Kolo, kolo mlynské“ alebo „Oli, oli, Janko“.

Viac o hrách pre deti od 1. do 3. rokov v článku autorky: Hra batolaťa (1- 3 roky) a vhodné hračky 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised