Zábavné aktivity pre 2-ročné deti

Andrea Biela 2

Už ste pochopili, že vaše dieťa po oslave svojich druhých narodenín začne byť veľmi výrazne nezávislé?

V období medzi 2. – 3. rokom začína prudký vývin reči, deti nielen viacej rozprávajú, ale aj odvrávajú J Dieťatko sa obvykle začína prudko rozvíjať intelektuálne, fyzicky, sociálne i emocionálne.

Shutterstock

Rodičia mu môžu pomôcť lepšie porozumieť jeho konaniu, správaniu, myšlienkam i pocitom.

Dieťa zaujíma takmer všetko. Všetko je preň nové, objavné. Skutočnou úlohou rodičov je poskytovať dieťaťu podporu a umožniť mu zažívať činnosti a aktivity, v ktorých si dieťa môže rozvíjať kľúčové zručnosti.

Vyskúšať môžete napr. tieto aktivitky:

  Malá konverzácia

Potrebujete: Bábika alebo plyšová hračka

Dajte dieťaťu bábiku, či hračku a povzbuďte ho, aby sa o ňu postaralo – oblieklo, nosilo, hovorilo na

Trénované zručnosti: sociálne zručnosti, reč, jemná motorika, predstavivosť.

  Máte poštu

Potrebujete: starú škatuľu od topánok, starú poštu (listy, noviny, zloženky)

Urobte zo starej škatule poštovú schránku, ozdobte je a naplňte starou poštou. Ak máte možnosť, zalepte čo najviac pošty do obálok.

Dieťa pri rozliepaní obálok a vyberaní pošty bude trénovať svoju jemnú motoriku. Rozprávajte sa s ním o obrázkoch, farbách, počte zásielok, trieďte ich podľa tvaru, veľkosti, spočítajte, koľko pošty ste dnes dostali.

Trénované zručnosti: porozumenie niektorým základným súvislostiam, jemná motorika.

Shutterstock

  Obliekanie

Potrebujete: staré oblečenie, kostýmy

Vytiahnite hromadu starých šiat a nechajte svoje dieťa hrať sa na obliekanie, prezliekanie, tvorbu kostýmov. Môžete sa hrať s ním, ale je skvelé, ak sa takto hrajú dve – tri deti podobného veku.

Trénované zručnosti: kreativita, predstavivosť, jazykové schopnosti a sociálne zručnosti.

 Všetci na palubu

Potrebujete: uterák alebo deku

Posaďte dieťa na uterák, či deku a jemne ho ťahajte po zemi. Predstavujte si, že uterák je loď či vlak a by sa zastavujete na rôznych miestach – napr. v ZOO, v tropickom prístave … kdekoľvek, kam vás vaša predstavivosť zavedie.

Trénované zručnosti: rovnováha, predstavivosť.

Shutterstock

  Skrývačka s hračkami

Potrebujete: hračky

Poskrývajte hračky po dome a požiadajte dieťa, aby ich našlo. Pomôžte mu, používajte slovká ako „teplo, teplejšie“, „zima, ešte zimšie“.

Trénované zručnosti: počúvanie, riešenie problémov, sociálne zručnosti, pamäť.

  Obkresľovanie tela

Potrebujete: veľký kus papiera, najlepšie arch baliaceho papiera, voskovky.

Požiadajte dieťa, aby si ľahlo na papier a obkreslite jeho telo. Ak dieťa musí ležať, učí sa sebakontrole. Rodič mu potom môže ukázať, kam patria či, nos, vlasy … Ak však chce dieťa obrys svojho tela vyfarbiť len tak, nechajte ho, nech si to užije.

Ak si dieťa nechce ľahnúť a nechať sa obkresliť, nenúťte ho, začnite potom napr. s jeho rukou, nohou alebo obkreslite vaše telo.

Trénované zručnosti: uvedomenie si seba, svojho tela, sebakontrola, pomenovanie jednotlivých častí tela, jazykové zručnosti.

Shutterstock

  Stoj! Choď!

Zahrajte sa s dieťaťom hru, ktorá zahŕňa štartovanie a stopovanie, buď slovne alebo použitím napr. značiek červenej a zelenej farby.

Hra podporuje rozvoj sebakontroly, dieťa sa musí riadiť daným pokynom, nemôže sa rozhodovať sami. Umožňuje dieťaťu trénovať vyjednávanie a pracovať sa konfliktami bez toho, aby stratilo sebaovládanie.

Trénované zručnosti: sebakontrola.

  Nakreslite si svoje obľúbené pesničky

Potrebujete: papier, voskovky

Keď si s dieťatkom spievate niektorú z jeho obľúbených pesničiek, nakreslite pritom jednoduchú kresbu, o tom, čo sa v texte piesne deje. Napr. bežiaceho koníka, mačky, čo išli na hrušky…

Ak sa vám dá, nakreslite aj viac obrázkov k jednej pesničke a potom sa o nich s dieťatkom rozprávajte, zoraďte si ich podľa toho, ako v deji pesničky nasledujú.

Trénované zručnosti: jazykové zručnosti, kreativita, rozprávanie deja, časová následnosť. 

Shutterstock

  Hádzanie loptou

Potrebujete: hrací tunel, mäkkú loptu

S dieťatko si každý sadnite/ľahnite k jednej strane hracieho tunela. Kotúľajte si mäkkú loptu z jednej strany na druhú. Dieťaťu to možno chvíľu potrvá, kým nadobudne dostatočnú zručnosť pre kotúľaní lopty.

Ale o tom to je, že dieťa sa učí príčine a následku – akou silou musím hodiť, akým smerom ..

Trénované zručnosti: motorické zručnosti, príčina – následok, tímová spolupráca.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Komentáre k článku

  1. My s našim 2r Jakubkom skladáme teda staviame domčeky pre pštrosy alebo kozičky z tehličiek pre detičky a je to takmer denná zábava v detskej (:

Pridaj komentár