Aké plienky pre dieťa vybrať je v dnešnej dobe skôr záležitosťou životnej filozofie, istej miery pohodlnosti či vzťahu k ekológii. Základné množiny sú dve – plienky látkové či jednorazové , z ktorých každá má pomerne veľa podmnožín.
Jednorazové plienky sa začali používať v 40.tych rokoch minulého storočia – na cestovné účely a trvalo dosť dlhý čas, kým im rodičia, najmä matky prišli na chuť.
Ich zástancovia hovoria o uľahčení života, výhodách pre dieťa (pokožka je v suchu, lebo plienka odvádza vlhkosť do vnútra), jednoduchšej manipulácií … Zástancova látkových plienok zase o výhodách pre dieťa (pokožka sa nezaparuje, dieťa sa skôr odučí od plienok), o ekologickejšom prístupe k dieťaťu i ku krajine.
S obomi tábormi by sme mohli asi dlhšie diskutovať a pre každé PRE by sme mohli (keby sme veľmi chceli) nájsť aj nejaké PROTI. Ak vás zaujíma, ako sa vyrábajú jednorazové plienky, pozrite si video:
Aké plienky zobrať do pôrodnice? Aj keď sa mamičky rozhodnú pre používanie látkových plienok , do pôrodnice si zväčša nosia balík jednorazových. Nie v každej pôrodnici je jednoduché zvládnuť používanie látkoviek (nie je to však nemožné). Budúce mamy často riešia otázku, akú značku plienok vybrať pre novorodeniatko a akú veľkosť kupovať.
Pred časom sme na našich stránkach realizovali mini prieskum o skúsenostiach mamín s rôznymi značkami plienok a niekoľko poznatkov mamín vám ponúkame aj v nasledujúcich riadkoch.
Obvykle ženy do pôrodnice ako prvé kupujú drahšie plienky. Vedie ich k tomu presvedčenie, že ako na začiatku života detičky kakajú často a produkujú riedku stolicu, je potrebné mať kvalitné plienky, ktoré jednak stolicu absorbujú a jednak zabránia jej pretečeniu z plienky von.
Prvé miesto v našej ankete vyhrali plienky Pampers Premium Care. V prvej pätici skončili ešte plienky Huggies Premium a Babylove. O plienkach Pampers sa mamy vyjadrovali veľmi podobe, často v tomto duchu: „Tieto plienky sú nad moje očakávania.“ „Bolo to najlepšie rozhodnutie a veľmi dobrá kúpa.“
V každom prípade by plienka mala byť dobre savá, priedušná, mala by dobre sedieť na tele, mala by mať pružné bočné pásy, zapínanie na suchý zips, ktorý sa dá zapnúť opakovane.
Plienočky pre novorodencov sú označované rôznymi výrobcami rôzne, ale v zásade nesú označenie „newborn“, „new life“ alebo číslo 1. V jednom balíku je týchto „newbornových“ plienok 50 – 80 kusov. Čo zvyčajne na prvé dni s vaším novorodeniatkom stačí. Týchto najmenších plienok netreba kupovať veľa. Sú určené pre deti s hmotnosťou 2 – 5 kg, pričom o číslo väčšie plienky sú pre hmotnosť 3 – 6 kg. Čiže dosť veľa rodičov kúpi len jeden veľký balík (jumbo pack) najmenších plienok a potom už kupujú veľkosť č. 2. Plienky Pampers Premium Care sú vo vyššej cenovej hladine, balík so 78 kusmi stojí cca 13€.
Plienky pre predčasne narodené deti Predčasne narodené deti sú nielen menšie a teda je problém použiť klasické „newborn“ plienky. Predčasniatka majú dosť špecifickú pozíciu a napr. aj ich pokožku treba viacej chrániť.
Preto by aj plienky používané pre takéto deti mali mať špeciálne parametre – okrem tých veľkostných. U nás na trhu sme našli tieto plienky určené špeciálne pre predčasne narodené deti, určené pre deti s hmotnosťou nižšou než 2,5 kg:
Bella Happy Before New born BébéCash Moltex nature no. 1 Newbon Pampers Premium Care 0 Bambo Nature Premature 0 Koľko takýchto plienok bude pre dieťatko potrebných a dopredu samozrejme odhadnúť nedá. Vždy je to otázka času, o ktorý dieťatko prišlo na svet skorej a jeho aktuálneho prospievania.
Vychytávka – indikátor vlhkosti? Pred časom sa na našom trhu začali objavovať jednorazové plienky s tzv. indikátorom vlhkosti. Teda pásikom, ktorý je viditeľný z vonkajšej strany plienky. Podľa toho, koľko dieťatko naciká do plienky, mení sa zafarbenie tohto pásiku.
Mnohé matky sa z tejto „vymoženosti“ tešia, ako hovoria, je to pre nich skvelý pomocník, aby vedeli, kedy je potrebné prebaliť ich dieťa.
Nuž neviem – mám takú predstavu, že na to, aby na plienke nejaký pásik menil farbu, je potrebné ešte väčšie množstvo chémie umiestniť do vnútra plienky samotnej.
Existujú aj iné spôsoby, ako zistiť, že dieťa je pocikané – pozriem a vidím, že plienka zmenila objem, strčím do vnútra plienky prst a cítim, že je mokrá, prípadne dieťa rozbalím a vidím, či sa vycikalo alebo nie… To sú len niektoré komentáre žien z rôznych diskusií.
Indikátor moču bol zrejme pôvodne vymyslený pre inkontinenčné pomôcky , kde jeho význam spočíva v tom, aby pomôcky pre inkontinentných používali čo najefektívnejšie. Stupnica na indikátore vlhkosti uľahčuje ošetrovateľovi zistiť, koľko z celkovej sacej kapacity pomôcky sa využilo. Ak sa nevyužilo viac ako 20% kapacity, je vhodné použiť menšiu pomôcku, resp. pomôcku s menšou savosťou. Tak sa vedia znížiť náklady na pomôcky a zároveň opatrovanému poskytnúť väčšie pohodlie (zdroj: abena.sk ).
Loading...
nam trvalo najst dobre plienky
mne poradili znacku nappy
ja som poskusala viacere
my sme vyskusali viacere ale najviac nam sadla znacka nappy