shutterstock Jemné pramienky chlapcov vyčesávame do kohúta, dievčatám zas od útleho veku češeme vrkoče a pripíname sponky.
Viete však, ako si poradiť s pravidelnou hygienou detských vláskov?
Novorodenci potrebujú jednoduchosť Najmä budúce mamičky často nakúpia množstvo detskej kozmetiky, lebo majú pocit, že je pre bábätko nevyhnutná.
Nezabúdajte však, že aj keď je šampón či vlasový kondicionér v neodolateľnej fľaštičke, bábätko ich nepotrebuje. Prvých pár mesiacov by ste sa mali používaniu rôznych druhov prípravkov oblúkom vyhnúť.
Pri novorodencoch a bábätkách do šiestich mesiacov nemusíte používať žiadne produkty. Kaderníci odporúčajú na jemnú pokožku hlavy a prvé vlásky len čistú vodu a pre pocit čistoty napríklad detské mydlo.
Hlávku umývajte v teplej vode (namočte do vody vo vaničke lakeť, a ak je vody príjemne teplá, môžete bábätko kúpať). Niektoré mamičky ošetrujú umývajú vlásky bábätka len harmančekovým odvarom.
Takto sa koža novorodenca po pôrode rýchlejšie regeneruje. Naviac harmanček má antibakteriálne účinky a príjemne vonia.
Kúpať bábätko sa kedysi zvyklo denne, dnes lekári odporúčajú jeden až dvakrát týždenne. Pokiaľ používate kúpanie ako večerný rituál pred spaním, vyhnite sa aspoň každodennému umývaniu hlavy.
shutterstock Načo detský šampón? Kým prvý polrok nemá bábätko šancu si vlásky veľmi zašpiniť, s rozvojom jeho motorických schopností nastupuje čas, aby sme rozšírili starostlivosť o používanie šampónu. Na trhu dnes objavíte množstvo výrobkov v najrôznejších cenách.
Pre malé deti rozhodne nie je vhodný šampón pre dospelých. Zloženie výrobku si mamička overí len ťažko. Šampón na detské vlasy však zvyčajne obsahuje menej škodlivých chemických látok, no predovšetkým nedráždi detské očká.
To zvyknú výrobcovia označovať aj na obale produktu značkou prečiarknuté slzičky.
Ak si však nie ste šampónom istá, alebo bábätko malo po použití alergickú reakciu, dajte prednosť prírodnému šampónu z lekárne.
V špecializovaných obchodoch nájdete aj čisto prírodné produkty či šampúchy (tuhý šampón podobný mydlu), ktoré neobsahujú žiadne chemické látky, a často sú obohatené o bylinné výťažky či oleje.
Šampúchy sú ideálna voľba, ak má dieťa problémy s ekzémom, suchou pokožkou hlavy či začervenaním. Takéto riešenie je aj ekologickejšie, a o jeden výrobok sa môže podeliť celá rodina.
shutterstock Stopka ďalším produktom Nezahlcujte organizmus dieťaťa množstvom zbytočných chemikálií! Pokožke hlavy neprospieva, ak budeme popri šampóne používať ešte kondicionér a spreje na vlasy.
Vyhnite sa aj pene do kúpeľa, najmä jej voňavým, trblietavým a veľmi penivým variantom, pretože veľmi vysúša pokožku.
Ak sa dieťaťu ťažko rozčesávajú vlasy, vyskúšajte niekoľko trikov. Tým prvým je vymeniť tradičný hrebienok na vlasy za tangle teezer. Je to špeciálny typ kefy na vlasy, ktorý pomocou špecificky rozmiestnených štetín rozčesáva aj zamotané vlasy bez toho, aby ich ťahal či poškodzoval.
Mnoho mamičiek má starosti s údržbou kučeravých vláskov dieťaťa. Chceme, aby boli hrdé na krásne lokne, ale niekedy je s nimi práce nad hlavu. Kučeravé vlásky pravidelne pristrihujte, aby ste sa vyhli zamotávaniu, a pozor si dajte už pri umývaní.
Vlasy pred kúpaním dieťaťa rozčešte a oplachujte ich tak, aby si dieťa neprehadzovalo vlásky dopredu. Šampón nanášajte opatrne, stačí jedenkrát. Po umytí vlasy nezakrúcajte do turbana. Tak sa kučery nezauzlia a jednoduchšie ich upravíte.
Nezabúdajte, že deti by nemali zaspávať s mokrou hlavou. Umyté vlásky im zľahka osušte uterákom a nechajte prirodzene uschnúť. Ochránite tak štruktúru vlasov, ktorá sa poškodzuje trením o vankúš.
Pomôžete aj pokožke hlavy – vlhké prostredie môže u niektorých detí spôsobiť vznik plesní. Takže do postieľky len s dobre usušenými vlasmi.
Loading...