Moja dcéra má zubný kaz, napriek všetkej našej snahe správať sa podľa pamfletov z detskej poradne. Viete si predstaviť všetky tie „No vidíš“ od rodiny. V snahe dokázať im svoju nevinu, zúfalo som sa vrhla na hľadanie informácií o detských kazoch. Prečítala som všetko, čo sa mi dostalo pod ruky na túto tému. Tu je súhrn môjho „prieskumu“.
Ako vlastne vznikne zubný kaz?
Kaz je zapríčinený rozkladom zubnej skloviny, ktorá poskytuje prirodzenú ochranu proti kazom. Za toto sú zodpovedné baktérie žijúce v ústnej dutine, ktoré konzumujú cukor a vedľajším produktom ich trávenia je kyselina. Táto kyselina narúša zubnú sklovinu, oslabený zub sa začne rozkladať a vzniká zubný kaz.
O tom, koľko toho vaša sklovina znesie rozhoduje zo značnej časti genetika, ale aj to, ako sa o svoje zuby staráte. Strava s vysokým obsahom cukru, najmä ak je v kontakte so zubami dlhší čas (napríklad tvrdé cukríky), značne prispieva k tvorbe kazov.
Veď mliečne zuby aj tak vypadnú
Mliečny chrup začína rásť okolo 6. mesiaca života dieťaťa a začína vypadávať okolo 6. roka. Je dôležitý, lebo mliečne zuby napomáhajú správnemu rastu sánky, a vlastne držia miesto stálemu chrupu.
Hneď ako začnú prvé zuby vyrastať, treba ich začať čistiť. Úplne na to postačí rožtek mušelínovej látky, ako napríklad plienka nakrútená na váš prst. Alebo si kúpte mäkkú kefku a pokiaľ možno, spravte z toho zábavu. Ide aj o to, aby si dieťa s čistením zubov spájalo príjemné veci a bralo to ako samozrejmú vec. Ukážte mu, ako si vy čistíte zuby, prípadne si celá rodina zborovo drhnite čeľuste, napríklad ráno. Deti od 12 mesiacov už môžu používať špeciálnu detskú pastu s nízkym obsahom fluóru.
Čo dávať deťom piť?
Vodu.
Džúsy a podobné sladené nápoje obsahujú príliš veľa cukru, (a nemajú iné výživné látky, ktoré sú v samotnom ovocí) a navyše sú kyslé. Táto kyselina takisto prispieva k narúšaniu skloviny.
Učte deti piť z pohára tak skoro, ako je to praktické. Ak beriete so sebou na výlety fľašky, naplňte ich vodou. Aj tak lepšie uhasí smäd a je omnoho lacnejšia.
Deti na umelej výžive by mali začať piť mlieko z pohára čím skôr. Nenechajte dieťa zaspať s fľaškou mlieka, alebo inej sladkej tekutiny. Cez cumlík na fľaške nápoj tečie aj keď dieťa už zaspalo a zbiera sa okolo zadných zubov. Takýto „cukrový kúpeľ“ napomáha tvorbe kazu.
Napriek tomu, že materské mlieko obsahuje cukry, je dokázané, že kojenie neprispieva k tvorbe kazov na mliečnom chrupe, z viacerych dôvodov. Z prsníka mlieko tečie iba ak dieťa cucká, čiže prehĺta. Ďalej mlieko z prsníkov strieka do hltana, nie do úst, takže kontakt so zubami je obmedzený. A navyše kvôli protibakteriálnym účinkom materského mlieka, rast baktérií spôsobujúcich zubný kaz je obmedzený. Ak už dieťa má kazy, snažte sa umyť mu zuby po večernom kojení.
A čo ak dieťa už má kazy?
Aj napriek všetkým snahám sa môže stať, že vaše dieťa bude mať kaz na mliečnom chrupe. Najprv sa vytvoria na zuboch biele fľaky spravidla okolo ďasien (znak, že demineralizácia začína), ktoré v pokročilejšom štádiu začnú tmavnúť (zub sa začína rozkladať). Kaz na zuboch je signál, že treba navšťíviť zubára, a to čím skôr to lepšie. V skorom štádiu sa dá zabrániť ďaľšiemu postupu kazu, dokonca je možné zuby znovu zmineralizovať.
Ideálne, prvá návšteva zubára by mala byť bezbolestná. Skúste niekedy vziať dieťa so sebou, nech vidí, že vy sa zubára nebojíte. Nájdite si trpezlivého zubára, ktorý dá dieťaťu čas na ostrieľanie.
Aké zásahy treba dieťaťu vykonať je vec, o ktorej sa musíte rozhodnúť za odbornej pomoci vášho zubára. Dúfam, že to nikdy nebudete potrebovať.