Bábätko. Mazať? Kúpať? Ako, kedy a čím?

Monika Vandáková 2

Zdravotná sestra z novorodeneckého oddelenia nás pri odchode z pôrodnice vyprevádzala vetou: „Máte krásne, zdravé bábätká. Starajte sa o ne tak, aby ste im neublížili.“

Zvláštne, nie? Veď každá mama chce pre svoje bábätko len to najlepšie. Ale sme si isté, že vieme, čo „tým najlepším“ naozaj je? 

Prvé kúpanie

Ešte pred pár rokmi bol novorodenec okúpaný a poriadne mydlom vydezinfikovaný hneď, ako opustil svoju mamu na pôrodnom stole. A potom denne, so železnou pravidelnosťou.

Dnes sa už vie, že najlepšia ochrana pre bábätko a jeho pokožku je jeho prirodzený lipidový obal. Ten treba chrániť a nie zbavovať sa ho. Aby sa začala pokožka prirodzene osídľovať telu užitočnými mikroorganizmami, začala budovať svoju imunitu, je dôležité, aby sa lipidový maz prirodzene vstrebal.

Prvé kúpanie sa odporúča najskôr po 4 – 6 hodinách po pôrode. Bábätká, ktoré sú predčasne zbavované svojho lipidového mazu, sú náchylnejšie na rôzne alergie, seboreu – šupinky vo vlasovej časti hlavy či na tváričke.

Najlepšou značkou je čistá voda

Je fajn umyť zadoček po stolici kedykoľvek, keď je po ruke vodovod. „Vlhčené utierky“ sú síce veľmi užitočná a praktická záležitosť, ale potešme sa týmto vynálezom, ak musíme prebaľovať niekde na prechádzke, mimo domu. Tiež obsahujú substancie, dráždivé látky, ktoré môžu citlivú detskú pokožku iritovať. Hľadajte také, ktoré neobsahujú alkohol a parfumy (prípadne podľa tohto videa si ich môžete vyrobiť aj doma).  

Na prvom mieste je však vždy čistá voda. Stačí mať po ruke umývadlo a vec je o minútku vyriešená. Potom naozaj stačí kúpanie len 2 -3 x do týždňa. Kúpanie spôsobuje vysúšanie pokožky a na suchú pokožku majú väčšiu šancu nasadnúť neželané mikroorganizmy. Preto nemá trvať dlhšie ako 5 max 10 minút. Aspoň do jedného mesiaca veku bábätka, ideálne do pol roka, úplne bez mydla. Ak po mydlách siahate, dbajte na to, aby mali neutrálne pH. 

Pena do kúpeľa – bábätkám nie

Zdravým bábätkám nie je nutné pridávať do kúpeľa žiadne šampóny, peny do kúpeľa, prísady, bublinky… Všetky tieto produkty odmasťujú pokožku. Čistá voda je úplne dostačujúca. Samozrejme výnimkou sú prenášané alebo nedonosené bábätká, ktoré používajú medicínske prípravky na olejovej báze, ktorými sa chýbajúce lipidy na pokožku nanášajú.

Nezabudnite na pupočník

Pokiaľ nie je úplne zahojený, pri kúpaní vo vaničke by mal byť vždy nad hladinou. Nezahojený pupočník je vstupnou bránou pre infekciu do brušnej dutiny. Nechávame ho voľne vyhojiť, kým sám neodpadne. Niekedy to trvá tri dni, inokedy 2 týždne.

Napriek tomu, že vám aj dnes ešte v niektorých pôrodniciach lieh pribalia, na vysúšanie pupočníka ho nepoužívajte. Ten sa ako všetko, čo aplikujeme na pokožku dieťatka vstrebáva, čo takémuto drobcovi vôbec neprospeje. Ak potrebujeme predsa len niečím pupočník ošetriť, nastriekajte naň svoje materské mlieko. 

Ako a čím bábätko mazať? 

Všetko, čo bábätku natrieme na pokožku, sa krvnými kapilárami dostane do jeho telíčka. Preto naozaj zvažujme, čo v zápale starostlivosti na dieťatko natierame. Viem, že je nasledujúce tvrdenie až zvláštne, keďže už z pôrodnice odchádzame “obdarované” boxom plným reklamných krémikov od všetkých najväčších kozmetických značiek, napriek tomu platí: čokoľvek, čo natrieme na bábätko, v čom ho okúpeme, alebo čo mu podáme, má potenciál uškodiť.

Zdravé bábätko netreba mazať ničím. Ochranné krémy a následné zvlhčovanie pokožky prípravkami sú potrebné len vtedy, ak je problém. Ak je pokožka  šupinatá a suchá, napr. u prenášaných detí, ktoré majú svoj prirodzený maz viac spotrebovaný, alebo u detí s plienkovou dermatitídou, prejavmi atopických exémov, seboroe a iných porúch kože. 

Olejovať bábätko?

Často býva prvou voľbou „olivový olej“, ktorý vám ponúknu v lekárni. Chyba! Oleje sú vo všeobecnosti pre jemnú pokožku novorodenca veľmi ťažké, nepriedušné, a veľmi často spôsobujú výsev na pokožke. Pod nepriedušnými masťami, ktorými sa napríklad rozhodnete namazať šupinky na hlave, sa tvoria vyrážky a niekedy táto kombinácia vyzerá na prvý pohľad ako „ťažká infekcia“.  

Tiež rôzne „pasty na zadoček“ s obsahom zinku pokožku veľmi vysúšajú. Po nich siahajme až v prípade, ak treba ošetriť už porušenú kožu, akútne zaparenie, plienkovú dermatitídu. Nemýľme si ich s preventívnym prostriedkom. Taká zinková pasta vie viac skomplikovať život ako pomôcť. Zvykne sa nahromadiť v záhyboch kože, ktorá sa potom vysuší, zlúpe, a vyzerá ako popálená.  

Ak chcete dieťatko niečím natrieť, napríklad pred jemnou masážou, naneste si na vaše ruky pár kvapiek mandľového oleja, jemným hladením sa prenesie na jeho telíčko. Mandľový olej je pri masáži najvstrebateľnejší a najľahší. 

Ako vybrať ten správny krém?

Tím európskych odborníkov na detskú dermatológiu v Londýne (Dr. Atherton D.J., Mills K., London 2003) stanovil 7 štandardov optimálneho preparátu na ošetrenie detskej pokožky:

  1. Neobsahuje potenciálne toxické prísady
  2. Udržiava optimálnu hladinu vlhkosti pokožky
  3. Bez zbytočných prísad
  4. Bez parfémov
  5. Bez konzervačných prísad
  6. Bez dezinfekcie
  7. Klinicky overený účinok

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (27 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Monika Vandáková

Som skeptik, melancholik a kritik. Prežila som v tomto duchu aj svoje detstvo a dospievanie, a ani teraz v postavení matky ma to neprešlo. Pochádzam z Košíc a mám dve malé deti. Rada píšem o veciach, témach a problémoch, ktoré sa ma osobne týkajú.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár