Čo by mali mamy vedieť o zubnej hygiene

Vladimíra Kuvíčková 0

Ako správne kŕmiť dojča?

Výživa materským mliekom má, okrem iného, pre zdravý vývoj dieťaťa aj nasledujúci význam: pri dojčení vzniká svalová námaha, ktorá harmonicky vplýva na vývoj čeľuste a sánky, čo pri umelej výžive chýba Výživa z fľaše sa navyše často presladzuje, takže vytvára živnú pôdu pre kazotvorné baktérie.

Pri umelej výžive dodržiavajme tieto zásady: otvor na cumli má byť malý; dieťa kŕmme vo zvislej alebo mierne dopredu naklonenej polohe; fľašu držme horizontálne, aby dieťa sánku predsúvalo; cumlík má mať tvar bradavky prsníka; dieťa má dostať potravu vtedy, keď je hladné. Nenasýtenosť vedie k zlozvyku, že sa usiluje uspokojiť hlad cmúľaním prstov, okraja vankúša a podobne, čo negatívne vplýva na vývoj zubov. 

Prvé zúbky

Prvé mliečne zuby – dolné rezáky sa začínajú prerezávať v 6. až 8. mesiaci, posledné v 24. až 31. mesiaci. Mliečny chrup má 20 zubov. Príčiny včasného alebo oneskoreného prerezávania väčšinou neznamenajú žiadne poruchy. Ak sa dieťa narodí so zúbkom, ide prevažne o nadpočetný zub. Zubný lekár ho vytiahne, aby sa neuvoľnil pri dojčení a dieťa neohrozil.

Ak sa prerezávanie spája so zvýšeným slinením a svrbením ďasien, odporúča sa používať hygienicky bezchybné gumové pomôcky na hryzenie. Pri prvých problémoch so zubami sú najlepšie rôzne tvarované pomôcky, vďaka ktorým môžu rodičia u dieťaťa predísť vývojovým chybám chrupu.

Stop sladkostiam

Azda najväčším zlozvykom rodičov je podávať dieťaťu pred spaním sladený čaj alebo máčať cumeľ do medu alebo cukru. Nalepené cukry sa na zuboch skvasujú na kyseliny a úplne rozleptávajú povrch skloviny. Tá sa rozpúšťa a drobí.

Takéto kazy sa nedajú ošetriť, dieťa navyše trpí bolesťami, vzniká porucha rozprávania, nemôže sa poriadne najesť, o estetike ani nehovoriac. Sklovinu narušujú aj sirupy s rozpustenými antibiotikami a inými liekmi, ktoré podávame dieťaťu aj v noci. Príčinou poškodenia zubov nie sú samotné lieky, ale cukry v sirupoch, v ktorých sú lieky rozpustené, aby deťom lepšie chutili. Nedovoľme, aby dieťa, ktoré má prerezané prvé zúbky, zaspávalo s fľašou sladeného nápoja. Pripravujme mu len nesladený čaj. Po podaní medu či sirupu s liekom mu okamžite vytrime zúbky namočenou vreckovkou.

Deťom do troch až šiestich rokov pomôžme s čistením zúbkov. Po dovŕšení šiestich rokoch stačí na ne iba dozerať.

Pestovanie návykov

Ak dieťa už samo sedí, vždy mu po jedle dajme do rúčky zubnú kefku (na 5 až 10 minút), vypestujeme v ňom návyk používania zubnej kefky po jedle. Zubnú pastu dávajme na kefku len v minimálnom množstve a do 6 rokov používajme detskú zubnú pastu. Z hľadiska efektívnej starostlivosti je vhodné používať detskú zubnú pastu s obsahom aminfluoridu.

Čistenie zubov je pre malé deti zvlášť dôležité – čím dlhšie zostávajú mliečne zuby zachované, tým viac sa znižuje nebezpečenstvo nesprávneho postavenia druhých zubov. Obsah fluoridu 0,050 % je prispôsobený potrebám malých detí. Zubná pasta má jemnú chuť a tak si deti budú ochotne umývať zúbky bez tendencie ju prehĺtať.

Pre už staršie deti, ktoré používajú zubný strojček alebo fixačný aparát, odporúčajú zubní lekári doplniť prípravky ústnej hygieny aj ústnou vodou. Jej používaním sa čistia totiž miesta, kam sa zubná kefka nedostane, čím možno predchádzať vzniku zubného kazu komplexne. 
Do troch rokov veku dieťaťa minimálne jedenkrát navštívime ambulanciu zubného lekára. Berme deti so sebou aj k svojmu stomatológovi. Zvykajme ich na prostredie zubnej ambulancie, jej návštevu musia považovať za čosi úplne prirodzené.

Ak by ste mali otázky, ktoré vás v tejto oblasti zaujímajú, neváhajte a kontaktujte infolinku Centra zdravia: 02/43429504, kde vám odborníci radi poradia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár