Staráme saHygiena

Finty na "smrkanie"

 Mária Kohutiarová   19.08.2014   0

Zatvoriť pevne ústa, zatlačiť jednu nosnú dierku, aby ani cez jeden z týchto zatvorených otvorov nevychádzal vzduch. Druhou, voľnou nosnou dierkou silne vyfúkneme vzduch aj s hlienmi von - takto má vyzerať správne vysmrkanie nosa.

Teória je síce krásna vec, ale ako to aplikovať u detí?

Nuž, treba sa vynájsť, taký už je údel nás mám. Dá sa to - postupne - naučiť.

Takéto finty odporúčajú mamy z nášho fóra:

Prvá finta

Dajte pred dieťa vrtuľku, akú predávajú na kolotoči. Úloha znie: nech ju rozfúka nosom. Aby dieťa nepokúšalo fúkať ústami, treba mu dať do úst papierik. Fintu odporučila logopedička.

Druhá finta:

Pred dieťa položiť malý kúsok papiera alebo guľôčky z vaty na stôl a fúkať nosom. Pre lepšiu zábavu urobte si z toho súťaž vo fúkaní do cieľa – ústa je lepšie zaviazať šatkou. Alternatívou je aj fúkať nosom do malého pierka a posúvať ho takto dopredu.

Tretia finta:

Zahrajte sa na chudáka slona so slonskou nádchou a vyskúšajte slonie fúkanie – a to tak, že dieťa pod vodou nosom vyfukuje ako chobotom obrovské bubliny...

Štvrtá finta:

Táto finta si vyžaduje zaobstarať malú píšťalku.

Úlohou je, že do píšťalky musí malý beťár fúkať nosom, aby zaznel zvuk...

Piata finta:

Napodobňujeme. Páčia sa mu vláčiky? Nech nosom napodobní pískanie vláčika. Ak má napríklad rád raketoplány, nech skúsi vystreľovať nosom až na Mars. 

Budete sa možno čudovať, koľko toho nájdete – napríklad, ak má rado koníky, taký koník si rád riadne nosom odfrkne – teda tiež vyfúkne... Môžete sa hrať na ježka - aj ten predsa funí noštekom!

Vždy však platí:

fúkajte jemne, nie silou – a to nielen pri skutočnom vyfúkaní nosa, ale aj pri cvičení. Nemá to byť dunenie noštekom – v tom prípade by aj pri záťahu s nádchou mohlo hroziť, že si dieťa ublíži pretlakom časti soplíkov.

Nezabúdame, že vyfúkať noštek treba len po jednej dierke, urobiť pauzu, mať zatvorené ústa. A skúšať, skúšať, skúšať dokola – raz to príde!

Tieto finty som našla v našom fóre a ešte na inom mieste v diskusii.

Ak máte aj vy osvedčený trik, ako naučiť poniektorých malých tvrdohlavcov správne dostať von hlieny a soplíky z nosa, dajte sem, píšte do diskusie pod článok. Poraďme si navzájom, dobrá rada sa vždy zíde!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised