Budúci rodičia sa často pýtajú, v čom majú kúpať dieťatko – či vo vaničke, či vo vedierku? V zásade by sme mohli povedať, že je to jedno, úplne malé dieťatko rodičia pokojne môžu okúpať i v umývadle, lavóre alebo veľkej vani.
Ak to urobia s láskou a pri dodržaní niektorých základných zásad kúpania, dieťatko si to snáď užije (i keď malé deti nie vždy kúpanie musia mať radi a je to aj pre rodičov nevyhnutne nutný úkon …).
Jednou z možností je kúpanie dieťatka vo vedierku Rodičia, ktorí majú s vedierkom skúsenosť, hovoria, že je to nezabudnuteľný zážitok. Nemali by ste však použiť hocijaké vedierko z obchodu, ale špeciálne vedierko na kúpanie detí. Ako uvádza Petra Ježeková z ekoporadne Živica: „Obyčajné vedro z obchodu nespĺňa viacero kritérií – nemá napríklad protišmykovú spodnú časť a ani jeho dno nie je zakrivené a nedáva tak dieťatku žiadnu podporu. Navyše bežné vedro má rúčku, ktorá môže inšpirovať staršieho súrodenca k tomu, aby sa vedro s dieťatkom snažil prenášať, čo môže obom spôsobiť vážny úraz.“
Odborníci upozorňujú tiež na to, že bežné vedrá môžu byť farbené škodlivými pigmentmi a keďže deti sa do vedierka aj radi „zahryznú“, mohli by byť tieto farbiace látky pre ne nebezpečné. Ak sa teda rozhodnete kúpať dieťa vo vedierku, kúpte si radšej originál, kde nájdete podrobný návod na použitie, ako i správne držanie dieťatka pri kúpaní. Obyčajné vedrá tiež nedisponujú protišmykovou spodnou časťou.
Výrobcovia uvádzajú, že v takomto vedierku môžete kúpať dieťa do 6. mesiacov – roka.
Kde vznikol nápad kúpať deti vo vedierkach? Vznikol v Holandsku a vedierko vyvinuli pediatri s cieľom uľahčiť deťom prechod z maternice do nového prostredia. Predpokladá sa, že poloha, v ktorej sa dieťatko kúpe vo vedierku, je preňho pohodlná a pripomína mu polohu v maternici – oproti vaničke, kde je dieťatko uložené na chrbte, čo je pre niektoré deti nepríjemné a nemajú túto polohu radi.
Vedierka sa veľmi odporúčajú pre predčasne narodené deti, či pre deti trpiace bolesťami bruška. Zo skúseností rodičov je to však predovšetkým o dieťatku, čo mu bude a čo nebude vyhovovať, takže treba len skúsiť.
Výhody a nevýhody kúpania dieťatka vo vedierku K výhodám pri takomto spôsobe kúpania by sme mohli zaradiť:
Dieťatko je ponorené vo vode až nad ramienka, nemalo by mu teda byť chladno. Vo vedierku chladne voda pomalšie a teplá voda na brušku pomáha uľaviť od prípadných bolestí bruška. Bezprostredný kontakt s vedierkom pripomína pobyt v maternici – tým že vedierko je malé, dieťatko sa ho dotýka telíčkom, nožičkami i rukami. Vedierko ľahko môžete postaviť kamkoľvek tak, aby ste pri kúpaní mali pohodlnú výšku s ohľadom na váš chrbát. Pri kúpaní vo vaničke či veľkej vani sa rodičia často sťažujú na „odpísanú“ chrbticu. Vedierko je ekologické – šetrí ako náklady na vodu, tak na miesto – veľa ho nezaberie. To ocenia najmä ľudia z malých bytov a kúpeľní … K nevýhodám rodičia či odporcovia vedierok pripisujú:
Skrčená poloha dieťatka sa im zdá stiesnená. Dostať sa pri umývaní ku všetkým častiam telíčka môže byť náročnejšie ako napr. vo vaničke. Obmedzená dĺžka používania vedierka – závislá od veľkosti dieťatka. Ako dieťatko správne držať vo vedierku? V zásade je asi dobré, pokiaľ vám kúpanie vo vedierku vopred ukáže niekto, kto s tým má reálnu skúsenosť a na začiatku vás uistí, že to s vašim dieťatkom robíte dobre.
Odporúča sa niekoľko zásad:
Mať vo vedierku dostatok vody. Dieťatko by malo byť vo vode po ramená,t akže ramená budú pod vodou a dieťa bude nadnášané. Vkladať dieťatko v polohe „na tigríka“ – čiže tak, že dieťa máte položené na svojom predlaktí tváričkou dole. Dieťa je vo vedierku v polohe „klbko“ – podobne, ako bolo v maternici. Hlavičke malých detí treba robiť oporu. Ak sa bábätko dotýka zadočkom alebo nohami dna vedierka alebo sa dokonca od neho odráža, je potrebné pridať viac vody. Koľko stojí vedierko na kúpanie Vedierok nájdete v dnešnej dobe na trhu dosť, najbežnejšie sa používajú asi značky Tummy Tub a Shantala.
Ceny sa pohybujú v rozmedzí 18 – 25€.
Pozrite sa, ako sa vie dieťatko vo vedierku zrelaxovať: VIDEO
Loading...