Ako naučiť dieťa chodiť na nočník?

6

Ako môžete dieťaťu pomôcť, aby pochopilo, čo od neho chcete a pripravilo sa na novú „životnú etapu“?

  1. Vezmite ho so sebou na toaletu, mama alebo staršia sestra môže zobrať dievčatko a otecko alebo starší brat dať príklad chlapčekovi. Rozprávajte mu, čo robíte. Ostýchavosť nechajte stranou, malé dieťa zatiaľ nepociťuje hanbu a nechápe ju ani u druhých. Keď je vaše súkromie pre vás dôležité, poproste známych, susedov, aby ich deti – rovesníci vášho dieťaťa, predviedli tomu vášmu, čo sa od neho očakáva. Výskumy potvrdzujú, že deti sa najrýchlejšie učia od svojich rovesníkov.
  2. Vymieňajte dieťaťu plienky na mieste, kde stojí jeho nočník, aby pochopilo spojitosť s týmto miestom.
  3. Keď viete, že dieťa urobilo potrebu do plienok, upozornite ho na to, aby si dokázalo uvedomiť rozdiel medzi suchými a mokrými plienkami a na činnosť, ktorá zmene predchádza
  4. Nechajte dieťa behať v lete nahé, hlavne keď ste na záhrade alebo v prírode, aby ste ho vedeli upozorniť na jeho potrebu a pomohli rozlíšiť význam medzi slovami, ktoré na to poukazujú
  5. Pomôžte dieťaťu pochopiť rozdiel medzi “budem cikať”, “teraz cikám” a “vycikal(a) som sa” . Povzbudzujte dieťa, aby vás na to upozorňovalo samo, ale zatiaľ bez toho, aby ste ho dávali na nočník. Kľudne používajte detskú terminológiu, dieťa ju pochytí rýchlejšie.
  6. Vyvarujte sa používaniu slov, aby si vaše dieťa myslelo, že jeho telo alebo jeho funkcie sú odporné alebo špinavé (napr. “smradľavý”, špinavý”, “fúúúj” a pod.)
  7. Kúpte knihy, kde sú obrázky zvieratiek alebo detí, ktoré sedia na nočníku, prezerajte si spolu obrázky a rozprávajte sa o tom. Vyzdvihnite, že deti sú veľké, preto môžu používať nočník (je to určitá vymoženosť), ale nedajte dieťaťu pocítiť, že je horšie, pretože má plienky.
  8. Zoznámte vaše dieťa s nočníkom, posaďte spolu na nočník jeho obľúbenú hračku.
  9. Keď dieťa javí záujem, nechajte ho nočník vyskúšať, ale nevyzliekajte ho. Alebo ho naň nakrátko položte a hneď zdvihnite.
  10. Skúste dať nočník na toaletu a nechajte dieťa, aby vás napodobňovalo, kým ste tam. Dovoľte mu spláchnuť záchod miesto vás, ak sa nebojí tohto zvuku.
  11. Hovorte s dieťaťom o veľkom dobrodružstve a zábave, ktorú spolu podstúpite a výhodách – žiadne mokré plienky, žiadne vymieňanie plienok, radosť z toho, že bude čisté a suché. Možno mate pocit, že to vaše malé dieťa nemôže chápať, ale v každom prípade, ak to opisujete s radosťou a nadšením, bude sa na nové dobrodružstvo s nočníkom tešiť.  
  12.  

    Ako učiť?

    1) Premyslite si plán nácviku

    2) Učte dieťa kontrole vyprázdňovania

    3) Učte dieťa kontrole močového mechúra 

    Plán nácviku 

    Skôr než začnete, pouvažujte, či vaše dieťa spĺňa väčšinu predpokladov na to, aby bolo úspešné.

    Rozmyslite si kedy začnete, hlavne prvé dni by ste sa mali dieťaťu viac venovať, preto začiatok by ste mali stanoviť na dobu, kedy budete mať čas, vyhnete sa tak zbytočným stresom a napätiu.

    Ideálne je, ak toto obdobie vychádza na neskoršiu jar alebo leto, kedy môžete dieťa nechať behať bez plienky. Rozhodnite sa, či budete používať nočník alebo začnete nácvik priamo na záchode s detskou doskou. Voľba je závislá od veku dieťaťa, vašich, ale i jeho preferencií.

    Počítajte s tým, že dieťa nemusí s vašou voľbou súhlasiť, niektorým deťom nočníky „nesedia“ a budú chcieť chodiť priamo na záchod. Iné sa budú na veľkom zariadení báť a vyžadovať nočník.

    Ak voľba padla na nočník, vyberte ho spolu s dieťaťom. Vezmite ho do obchodu, nechajte ho vybrať si z viacero typov, vzorov a farieb. Možno si ho rado i vyskúša. Takto bude nočník od začiatku pokladať za „jeho“ vec a bude naň patrične pyšné. So svojím plánom oboznámte rodinu a tých, čo s dieťaťom prichádzajú do častého kontaktu a poproste ich, aby vám pomohli, resp. v učení podporili.

    Kontroly vyprázdňovania a močenia

    Toto “umenie” sa získava zvyčajne s nasledovnou časovou postupnosťou.

    Najprv príde pravidelnosť vyprázdňovania stolice, často nasledovaná kontrolou vyprázdňovania.

    Kontrola močenia počas dňa príde neskôr, ale je veľa detí, ktoré získajú túto „zručnosť“ súčasne s kontrolou vyprázdňovania.

    Na záver, často oveľa neskôr, nasleduje nočná kontrola močovodu. Samozrejme, nie každé dieťa sa riadi touto postupnosťou, je známe, že dievčatá dosiahnu obe kontroly skôr ako chlapci a nie je ojedinelé, že chlapci starší ako tri roky dosiahnu kontrolu vyprázdňovania, ale nie močenia. A sú aj deti, ktoré získajú súčasne dennú i nočnú kontrolu močenia.

    Pred samotným učením pripravujte dieťa na učenie podľa nášho návodu. 

    Ako dosiahnuť kontrolu vyprázdňovania

    Kontrola vyprázdňovania sa zväčša dosiahne skôr ako kontrolu močenia. Rodič dokáže podľa správania dieťaťa dostatočne dopredu zistiť, že sa dieťa chystá vyprázdniť. Dieťa sa zvyčajne prestane hrať, niektoré sa stiahne do rohu miestnosti alebo inej izby, prešľapuje na mieste, očervenie v tvári atď. Navyše v určitom veku sa vyprázdňovanie stane zásadne dennou záležitosťou a veľa detí máva stolicu pravidelne – napr. ráno po kŕmení. Existuje naozaj veľa identifikačných znakov podľa ktorých rodič vie, že je čas posadiť dieťa na nočník.

    Ako dosiahnuť dennú kontrolu močenia

    Dajte dieťa na nočník hneď ráno po zobudení, vždy pred zdriemnutím i po ňom, po jedle, po pití, vždy, keď dve hodiny zostane suché a večer pred spaním. Čítajte mu počas sedenia knižky, prezerajte si obrázky. Knižky, kde deti alebo zvieratká sedia na nočníku majte v týchto situáciách vždy po ruke, sú výbornou motiváciou. Nebuďte netrpezliví, spočiatku je i sedenie viac ako 15 sekúnd veľkým úspechom, hlavne ak máte živé dieťa. Môžete si vypomôcť pustením vody z kohútiku, tečúca voda „vyvoláva“ močenie. Nechajte dieťa na nočníku piť z pohárika, vôbec v období učenia ho podporujte v pití. Oznamujte dieťaťu úmysel posadiť alebo upozorniť ho, že je čas jednou a tou istou vetou (napr. „Teraz pôjdeme na nočník“).

    Rovnakú rutinu musíte používať niekoľko týždňov, kým sa dieťa nenaučí samo. Každé vybočenie z rutiny sťažuje nácvik. Základ úspechu je chváliť, chváliť, chváliť. Nielen za každý úspech, ale aj samotné sedenie na nočníku. Úspech môže nasledovať behom dňa, po niekoľkých týždňoch, ale i mesiacoch. Každé dieťa je iné, ale vaša trpezlivosť musí zostať taká, ako na začiatku. Ak ste postupovali podľa týchto rád a nezaznamenáte žiaden pokrok, prípadne dieťa nočník odmieta, prestaňte s nácvikom a vráťte sa k nemu až o niekoľko týždňov. Nehnevajte sa na dieťa, nemôže za to, že jeho svaly na zvierači konečníka alebo močovodu nie sú ešte dostatočne vyvinuté a nevie ich ovládať.

    Ako dosiahnuť nočnú kontrolu močenia

    Je podstatne komplikovanejšia ako dve predchádzajúce, vy totiž žiadate od dieťaťa, aby malo svoje svaly pod kontrolou aj vtedy, keď spí. A nemáte to v moci veľmi ovplyvniť. Dávajte dieťaťu na noc plienku, kým nebude niekoľko dní po sebe suché. Chváľte dieťa, keď sa zobudí so suchou plienkou a nekarhajte ho, keď tomu tak nie je. Pred spaním upozornite dieťa na použitie nočníka. Nočník sa snažte nechávať neďaleko postele dieťaťa a nepremiestňovať ho. Dávajte dieťaťu veľa piť počas dňa, tak aby ste to nedoháňali večer. Ak ste ešte neodložili fľašu, teraz je na to najvyšší čas (o.i. dieťa z fľaše vypije viac ako z pohára).

    Na druhej strane dávajte pozor, aby dieťa nešlo do postele smädné. Nielenže to nie je pre jeho organizmus vhodné, ale podľa psychológov dosiahnete opak – dieťa bude pred spánkom myslieť na pitie a o to je väčšia šanca, že sa v noci pociká. Keď dieťa uložíte do postieľky, rozprávajte sa s ním o tom, že zanedlho „to“ zvládne a ráno sa bude budiť suché ako veľké deti.

    Kým bude dieťa úspešné i v noci, väčšinou prejdú mesiace a niekedy i roky od momentu ako zvládlo dennú kontrolu. Sú deti, ktoré majú problémy s nočným občasným „pocikávaním“ ešte v prvých rokoch školskej dochádzky. 

    A na záver jedna múdrosť: Radšej šťastné dieťa v plienkach ako nešťastné na nočníku.

    • zdroj: Časopis Mama a Ja , so súhlasom redakcie
    • Ilustačné foto: ISIFA

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (44 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tak sme našim 9-mesačným babám dvojičkám zaviedli rannú rutinu – hneď po raňajkách (jogurt/mliečko) ich posadíme na nočník ktorý je zo všetkých strán (okrem zadnej) obložený vankúšmi. Dostanú na vankúše zopár hračiek a do 5 minút zväčša máme kôpku vyrobenú. Zatiaľ s nimi spolu tlačím, potom na chvíľku odídem a keď ostanú sami hneď vedia čo robiť. Keď majú hračky ani sa im nechce z nočníka zliezť.

    Nerobíme to podľa žiadneho návodu tak možno aj robíme nejaké chyby – oceníme každý komentár. Možno sme to začali už priskoro. Každopádne nočníka sa neboja a snáď to bude do života prospešné.

  2. rNasa dcerka ma 3 roky a manzelka sa rozviedla a nemala zaujem priucat dieta na nocnik,preto som sa chopil iniciativy ja,Otec. Cital som rozne debaty na internete a zdielane skusenosti,no nejako mi k mojemu dietatu nepasovali a preto som si zacal vsimat spravanie dcerky trochu dokladnejsie.Dieta v 3 rokoch sa snazi napodobnovat rodica vo vsetkych ohladoch.Tiez ma svoj strach z veci ,ktore su prilis velke,popripade hlboke ako zachodova misa. Rozhodol som sa preto hladat nocnik,ktory bi sa zabavnou formou podobal na ten nas dospelacky,az som jeden taky nasiel.Fisher price,My Potty Friend. Majte na pameti,ze nocnik by sa nemal podobat na kaciatka alebo ine zvieratka! Deti si uvedomuju ze je nie normalne si sadnut na kacicku alebo ine podobne veci! Nocnik,ktory som vybral ja,ma iba usmiatu tvar na nadrzke. Reakcia mojej dcerky prekvapila uplne kazdeho. Obzrela si nocnik ,vysvetlil som jej ako funguje a ze je to miesto kde ma robit (PUK-PUK) a nechal som ju tak. O hodinu na mna kricala od nocnika aby som jej pomohol dat dole plienku a urobila potrebu do nocnika! Od toho momentu ho pouziva na 100% a dokonca si ho nosi do obyvacky a utiera zadky babikam. Kupil som neskvor este jeden a zaviezol do skvolky ,aby ho mohla pouzivat aj tam. Preto rodicia vam odporucam,sledovat dieta coho sa boji,co ma rada a hlavne dieta nenutit na silu!Vytipovat ten spravny nocnik pre vase dieta nie je take zlozite pokial si ho dobre vsimate a citite s nim. Ostatne uz pojde same. 🙂 Ps: Nestresujte je to iba dieta a cikat do nocnika pren nie je ta najdvolezitejsia vec na svete. Tou ste vy. A nezabudnite vase dieta neustale chvalit aj ked nie vzdy je na to dvovod. Big Grins

  3. moje dieta bez problemov sa vyciká do nočnika samo sa pýta ked má cikat ale ked má ist na velku potrebu ani za svet ako mám dieta učit na velku potrebu ? dakujem

  4. Váš komentárahojte, vo februari mal moj syn 2 roky, a teraz ako sa oteplilo sa ho pokusam ucit na nocnik,

    citala som ake by mal splnat predpoklady, viacmenej vacsinu splna, starosti mi robi jedna vec –

    nevydrzi byt dlhsie suchy (citala som ze minimum su 2 hodiny) ked sa napije, je schopny cikat kazdych

    5 minut – poobede som mu dala len slipy a boli sme vonku tak som si to odsledovala, vobec mu nevadilo

    ze je mokry, do nocnika sa mu podari obcas vycikat, vykakal sa tam zatial len raz, nema problem obsediet

    (viem ho zabavit), ale kedze cika tak casto, tak neviem co mam robit, nemozem ho posadit kazdych 5 minut na nocnik

    ani kazdu polhodinu (aj to sa mi zda casto) mam este pockat?

Pridaj komentár