Recenzia: Ako som si vybrala dobré plienky

Marcela Jonášová 5

Môj muž sa mi smial, že po narodení našej dcérky nebudem mať čas na pranie plienok.

No ja som nedokázala odolať tým úžasným vzorom!

foto: iStock

Jednorázová plienka? Nudná biela!

Po prípade s nejakými macíkmi na páse (aj keď sa priznám, že moje prvé tri kusy moderných látkových plienok boli práve biele – nechcela som, aby kadejaké vzory presvitali cez body ). Staré „štvorce“, resp. „klasické“ látkové plienky pre mňa nepripadali do úvahy. To som jednoducho ja.

Keď vám rachoce suchý zips

Veľmi ma lákali také „huňaté“ plienočky, ako ovečka (nohavičkové plienky). Zapínanie na suchý zips a k tomu PUL nohavičky – pre mňa veľký omyl. Najprv bolo treba rozopnúť vrchné PUL nohavičky. Ten suchý zips bol o tretej ráno, pri rozospatom prebaľovaní naozaj hlučný. Ako druhé treba rozopnúť suchý zips na „huňatej“ plienočke. Len si predstavte ten zvuk.

Utrieť bábätko, dať druhú plienku a druhé nohavičky. Hm! Tadiaľto cesta pre mňa neviedla. Nech boli „huňaté“ plienočky akokoľvek rozkošné. 

Kapsové plienky vkladačkové 

Druhý pokus – Kapsové plienky, alebo vkladačkové, alebo All in one. Rôzne pomenovania na v podstate jeden druh modernej látkovej plienky. Ja som si vybrala značku SunBaby. Preštudovala som veľa recenzií a tieto sa mi pozdávali – mali veľmi dobré hodnotenia. Cena za kus od 8 EUR. Dobré, nie?

Pohodlná ako jednorazovka

Objavila som AMERIKU! Všetko v jednom. Pohodlná, ako jednorázovka. Rozopnúť, „vyhodiť“, vymeniť a zapnúť čistú. Hotovo! O cca dve hodiny vymením za kvietkovanú, potom za hviezdičkovú, potom za mačičkovú, potom za vtáčikovú, potom za autíčkovú… Radosť prebaľovať, však? 😉

Vonkajšia vrstva plienky SunBaby je z nepremokavého PUL materiálu. Vútorná vrstva je z mikrovlákna. Odvedie vlhko do vnútra plienky a bábätko tak nesedí v „mokrom“.

Do vnútra sa vkladá (resp. vsunie) vkladačka, z mikrovlákna, alebo bambusu (jedna vkladačka z mikrovlákna je už v cene plienky). Tu však musím podotknúť, že to nie je samozrejme ten istý pocit sucha, ako pri jednorázovkách. Bábätko cíti, že má mokrú plienku. No nie je to to isté, ako mokrá „klasická, štvorcová“ plienka. Takže vymeniť hneď, ako to je možné.

Jedna plienka pre novorodenca, aj pre 15 kilové dieťa

SunBaby plienky majú patentky na vrchnej strane, ktoré sa dajú rôzne pozapínať, čím sa plienka zmenší, alebo zväčsí.

Keď sa dcéra narodila, mala plienku SunBaby pozapínanú na najmenšej veľkosti (to je pre cca 3,5kg dieťa). Myslím, že okolo roka som plienky poprepínala na druhú veľkosť.

Plienka môže byť na danú veľkosť pozapínaná stále, bez potreby prepínania. Stačí zapínať a rozopínať patenty na páse a okolo stiehienok.

K tretej veľkosti som sa už ani nedostala, keďže sa dcéra celkom skoro odplienkovala. Jedna plienka vydrží aj niekoľko plienkovacích období. Tým nemám samozrejmne na mysli, že sa dieťatko po odplienkovaní znovu vráti k plienkam. Plienky sú natoľko trvácne, že sa dajú využiť aj pre druhé, tretie dieťa.

 

Cez deň látkové v noci jednorazovky? 

Viem, že veľa mamín používa cez deň látkovky a v noci jednorázovky. Ja som išla do toho naplno a v noci som tiež dávala dcére plienky SunBaby. Vždy som si nechala jednu čistú plienku SunBaby na nočnom stolíku a po jednom z mnohých nočných dojčení som dcéru pekne potichu porozopínala, opatrne nadvihla a vymenila jej opäť potichu použitú plienku za čistú plienku.

Aj nočné prebaľovanie bolo rýchle a pohodlné. Jedno prebalenie počas noci bolo pre moju dcéru postačujúce.

Keď plienka pretiekla…

Dcéra spí s nami od narodenia v našej veľkej posteli. Keď mala ešte len pár týždňov a nevedela sa ešte otočiť, spala buď na jednom, alebo druhom boku (vedľa mňa). Párkrát sa mi stalo, že keď bola dlho na jednom boku, plienka na tej strane (pri stehienku) prepustila. Toto som vyriešila použitím dvoch vkladačiek do vnútra plienky.

Prebaľovanie ” za jazdy” 

Keď bola dcéra väčšia a začala loziť a chodiť, už bolo nemožné ju niekde položiť a prebaliť. V tomto sú plienky SunBaby veľmi šikovné, lebo majú na páse naťahovaciu gumičku. Takže za „jazdy“ som dcére stiahla plienku (ako nohavičky) a rýchlo vymenila za druhú.

Pranie plienok 

Plienka sa vloží celá, aj s vkladačkou do práčky. V práčke sa vkladačky zväčša samé vytriasú z plienok (to celkom ušetrí čas) a po vypratí sa obe zavesia na usušenie.

Zopár vkladačiek, ktoré sa nevytriasli z plienok sa potom môžu povyberať manuálne. Nech mi nikto nehovorí, že má malý byt a tak nemá pristor na sušenie plienok. Je to len výhovorka. Ak máte kde prať a sušit bežné oblečenie, máte priestor aj na látkové plienky. Samotná plienka, ako aj vkladačka veľmi rýchlo schnú. Vkladačku je možné sušiť aj v sušičke. 

Zapareniny? 

Pri týchto plienkach , kde už zo samotnej podstaty plienky vyplýva častejšie prebaľovanie bábätiek, nie je ani nutné používať krém proti zapareninám. Moja dcéra s tým nikdy nemala problém. Skôr si myslím, že sa to stáva pri „klasických, štvorcových“ plienkach, alebo pri nie veľmi častom prebaľovaní.

Áno, je pravda, že pri látkovkách treba prebaľovať častejšie. Ale odpovedzte si sami, ako dlho by ste chceli sedieť vo vlastných výkaloch?!?! A či by bolo príjemnejšie v nejakej látke, alebo skôr v papieri s kadejakým chemickým gélom.

Kam s použitými plienkami

Moderné látkové plienky môžete medzi jednotlivými praniami skladovať „na sucho“, alebo „na mokro“:

  • na sucho“ – plienky po použití bábätkom uložíte do odkladacieho boxu/kýbľa a zatvoríte vrchnákom. Doporučujem skladovať takto maximálne tri dni. Po prípade môžete dať použitú plienku celú uschnúť von, napr. prištipcovanú na sušiak bielizne, a takto ju môžete skladovať aj dlhšie.
  • na mokro“ – použitú plienku vložíte do odkladacieho boxu/kýbľa s vodou a pár kvapkami čajovníkového éterického oleja a zatvoríte vrchnákom. Takto odporúčam skladovať maximálne dva dni. Ak voda začne smrdieť, môžete vodu vymeniť za čistú.

Z vlastnej skúsenosti odporúčam skladovať plienky radšej „na sucho“.

„plienkový striptíz“ 

Pri správnom používaní by látkové plienky SunBaby nemali smrdieť, ani pretekať. Ak je tomu inak, môže to byť spôsobené zvyškami pracích práškov, alebo aviváže, po prípade kvôli iným prídavkom, ktoré môžu upchať plienku a znížiť tak saciu schopnosť, alebo schopnosť zadržiavať pachy.

Mne sa to stalo asi po pol roku používania plienok mojou dcérou. Tu je na mieste takzvaný „diaper stripping“ – alebo „plienkový striptíz“  – teda odstrániť (z anglického „to strip“) všetky zbytočnosti, ktoré by v čistých plienkach nemali byť. Začala som s programom s predpierkou na 60°C a potom pranie na 60°C – obe s mydlovými orechami, alebo s Pracím práškom na biele prádlo a látkové plienky. Do hlavného prania som pridala ešte aj polovicu hrnčeku sódy bikarbóny – na neutralizáciu pachov. Po opratí som nedala plienky hneď vysušiť, ale spustila som ešte dvakrát program na pláchanie.

Takéto čistenie netreba robiť pravidelne, ani preventívne. Mohlo by to poškodiť PUL vrstvu. Odporúčam to naozaj iba v prípade problémov. Orientačne, raz-dvakrát za rok.

 

Koľko plienok budete potrebovať?

Záleží na tom, ako často chcete prať. Novorodenec použije denne cca 10 – 12 plienok. Ja som začínala s 24 plienkami SunBaby a ešte asi so 6 „huňatými“ (ktoré som potom prestala používať, keďže, okrem iného, sú len jednoveľkostné).

Toto mi stačilo na jeden deň a každý deň som prala. Jeden deň dcéra používala 12 kusov a zvyšných 12 sa pralo a sušilo. Potom som dokúpila ešte 12 kusov plienok SunBaby a tak som prala každý druhý deň.

A koľko to bude stáť 

Pri cene 8 EUR/ks sa mi investícia do plienok SunBaby vrátila do troch mesiacov (v porovnaní s jednorázovými plienkami)! Keď si predstavíte, že bežne deti používajú plienky do dvoch, troch rokov, koľko EUR ušetríte?!?! K tomu dobrý pocit, že šetrím prírodu. A o zdravotných výhodách látkových plienok pre moju milovanú dcéru tu už asi ani nemusím písať!

Viac informácií o týchto látkových plienkach SunBaby nájdete na: lienocka.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Vidím, že tento článok je len reklama na určitú značku. Ja som tiež nechcela používať jednorázové plienky, tak som si zakúpila látkové. Pokiaľ je dieťatko malé a len dojčené, je stolica riedka a niekedy môže pretiecť. Potom treba plienočku vyprať ručne, niekedy je namočená a prepieraná ručne aj 2 dni a aj tak to nechce dobre vyjsť. A až potom sa perie v práčke spolu s ostatnými. Separačná plienka by mala stolicu zadržať, žiaľ nezadrží, tak sa človek trápi s pokakanými plienkami. Viem, že to robili aj naše mami, tak sa nemám sťažovať. Ako som počula niektoré dojčené detičky kakajú po každom napapaní, tak je to potom oštara. Vydržalo mi to 5 mesiacov a prešla som na jednorázové plienky.

  2. Dobry den,

    Vas clanok ma zaujal, kedze prave zacinam riesit plienkovu dilemu jednorazovky vs. latkove. Je vsak napisany tak, ako keby Vasa dcerka nekakala, len cikala. Preto by som sa chcela este spytat na nasledovne:

    – ak sa pokaka, udrzi plienka bez problemov cely “naklad”? Nepretecie?

    – co s pokakanou plienkou? Predpokladam ze “na sucho” sa da asi tazko skladovat – podla info od znamych treba (klasicku) plienku najskor ocistit od … a potom rucne zaprat, odlozit namocenu a neskor oprat v pracke. Je s tymito plienkami rovnaky postup alebo ste to riesili inak?

    – vzdy ma zaujimalo, co robit, ked ste trebars na nakupoch s dietatom a to sa vam zrovna pokaka. Neviem si predstavit niekde v shoping centre na WC preplachovat okakanu plienku a potom s takou chodit v nakupnej taske este hodinu po shopping centre. Pri tejto predstave u mna vyhravaju jednorazovky. Ale mozno mam len skreslenu predstavu, preto sa pytam, ako sa tieto situacie daju riesit.

    Dakujem za odpovede.

Pridaj komentár