Staráme saHygiena

Ako má vyzerať stolica malého dieťaťa

 Mária Kopčíková   02.07.2021   0

Otázky zo strany rodičov, najmä tých "prvorodených", aká má byť stolica dojčaťa, sa stále dookola opakujú. Ako často má byť, v akej farbe či konzistencii.

Stolica. Ako vyzerá, aká má byť

Bábätko kakanie.
Shutterstock

 

Stolica je u novorodencov a dojčiat dôležitým znakom správnej výživy a dobre fungujúceho tráviaceho systému.

Niektorí rodičia sú však prekvapení tým, ako stolica vyzerá a ako často sa s ňou dá stretnúť.

Prvá stolica

Je ňou smolka (mekónium) – prvý obsah črievok. Zvyčajne je tmavozeleno-sivo-čierne sfarbená. Tvoria ju zvyšky plodovej vody, odlúpené bunky tráviacej sústavy, koža a tekutina, ktorá sa nachádza v čreve.

Smolka by mala začať odchádzať počas prvých 24 hodín života dieťaťa a končí po 4. dni. Ak smolka nastupuje oneskorene, je to dôvod na sledovanie.

Zlatožltá stolica

Stolica dojčených detí býva zlatožltá. Novorodenci, ktorí majú žltačku, môžu mať stolicu sfarbenú do zelena v dôsledku vylučovania bilirubínu do nej.

Stolica dojčené deti
Shutterstock

 

Ako často kaká dojčené dieťa a ako stolica vyzerá

Od 4. dňa mávajú dojčené deti zlatožltú stolicu viackrát denne. Neexistuje žiadne „optimum“, koľko pokakaných plienok má dieťa mať. Niektoré majú jednu, niektoré aj deväť.

Rodičia často riešia konzistenciu stolice, či má byť hustejšia, či redšia, či v nej majú byť hrudky zrazeného mlieka ... Opäť – neexistuje „optimálna“ stolica. 

Žltá farba nemusí byť pravidlom a farba aj konzistencia stolice sa môže meniť zo dňa na deň. Závisí to od toho, akú stravu prijíma matka a koľko tekutín dojča denne vypije.

Táto stolica je už produktom  zvyškov materského mlieka, štiav, buniek epitelu čreva. Skôr nakyslo „vonia“ než zapácha a obsahuje belavé zrnká (zlúčeniny solí a tukov).

Po ukončení prvého mesiaca života prestávajú niektoré deti kakať s dennou pravidelnosťou. Deti potom majú stolicu raz za 2 až 3 dni, či dokonca až za 7 – 10 dní (extrém je 36 dní), lebo strávia materské mlieko takzvane bezzvyškovo.

Jedná sa o deti, ktoré síce nekakajú, no zároveň nemajú problémy s bruškom, prospievajú a sú spokojné. Na vyprázdnenie netreba používať ani rektálne rúrky, ani preháňadlá!

Zelená stolica dojčených detí
Shutterstock

 

Zelená stolica

dojčených detí, o ktorej sa hovorí často mylne ako o hladovej stolici, je zvyčajne dôsledkom nepomeru príjmu predného a zadného mlieka.

Dieťa dostáva prevažne mlieko predné, a nemá dostatok mlieka zadného – bohatšieho na molekuly tuku.

»»»»»» Prečítajte si viac o "prednom a zadnom mlieku."

Tento problém vzniká väčšinou ako dôsledok nesprávnej techniky dojčenia, matka príliš rýchlo strieda prsníky, dieťa si nevytiahne dostatok zadného mlieka. Zelené sfarbenie stolice spôsobuje vysoký obsah laktózy (mliečneho cukru) v prednom mlieku.

Napriek prevahe príjmu predného mlieka dieťa zväčša nie je vyhladované, problém sa rieši vo vzťahu k častej frekvencii dojčenia (dieťa nevydrí dlhšie časové úseky medzi dojčeniami) a nižšiemu hmotnostnému prírastku.

Zelená stolica s prímesou hlienu

začína byť problémom, môže byť výsledkom prítomnosti vírusov alebo aj kvasiniek. Treba ju starostlivo sledovať, prípadne aj vyšetriť a podľa odporúčaní pediatra postupovať pri liečbe dieťaťa – ak je to potrebné.

Zapcha nedojcene deti
Shutterstock

 

Stolica nedojčené deti

Nedojčené deti majú formovanú stolicu svetlohnedej farby. Niektoré deti, ktoré sú živené umelým mliekom, trpia skôr na zápchu.

Príčinou takejto stolice je nedostatočné množstvo tekutín, niekedy ochorenie čriev, ale tiež zlá príprava umelého mlieka (viac suchého prášku, keď sa nepresne dávkuje).

Zvyčajne zapácha výrazne, oproti stolici dojčených detí.

Stolica po zavedení tuhej stravy

Po začiatku prikrmovania sa mení aj stolica, po zavedení mrkvy je napr. červenšia, po ovocí má zvyšky tohto ovocia, mení farbu k hnedej a zápach sa mení v stolicový. Začína tiež meniť charakter smerom k „dospeláckej“ formovanej stolice.

Niektoré deti majú sklon k zápche, iné zase k preháňaniu. Ak sa dieťa vyprázdňuje veľmi skoro po určitom jedle, môže byť citlivé na určitý druh potraviny, alebo jej zložku. Myslíme teda aj na alergickú príčinu.

Preto by sme pri zavádzaní nových druhov potravín mali aspoň tri dni pozorovať, či sa stolica dieťaťa nemení. Toto platí aj pri zavádzaní nového druhu umelého mlieka do stravy (zvyčajne spôsobuje dosť veľa problémov!).

»»»»»» Prečítajte si aj: 12 tipov, keď sa bábätko nevie vykakať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised