Vymieňať v noci pocikané posteľné prádlo za čisté, prezliecť dieťa, utíšiť ho, uložiť, upratať „havarované“ a potom ísť spať. Alebo to urobiť ráno, keď sa ekologická havária objaví po odkrytí periny.
Možno tiež patríte medzi rodičov, ktorí riešia tento problém a hľadajú odpovede na otázky súvisiace s nočným pomočovaním. Ponúkame vám odpovede z poradne MUDr. Kováčika.
Čo je prvou prevenciou proti nočnému pomočovaniu sa?
Na prvom mieste je úprava pitného režimu. Dieťa potrebuje veľa piť, ale dbajte na to, aby podstatnú časť tekutín vypilo v dopoludňajších hodinách. Po 17-tej hodine už dieťaťu nedávajte piť, v prípade veľkého smädu len tri – štyri glgy. Dobrou a dôležitou pomocou je aj zaspávanie v rovnakom čase. Tento pitný režim je vhodné dodržiavať aj v prípade denného spánku v škôlke či doma, kde by dieťa taktiež dve hodiny pred spánkom už nemalo piť.
Obliecť dieťa teplejšie na noc, aby sa nepocikalo?
Pokiaľ sa dieťa pocikáva od narodenia a nemá iné ochorenie, ktoré by mohlo spôsobovať nočné pomočovanie sa, nie je potrebné dieťa obliekať navyše – zvýšená citlivosť na chlad nespôsobuje nočné pomočovanie sa.
Vrátiť sa k plienke?
Ak sa vám stane, že po čase osamostatňovania sa a výdrže v močení cez noc sa dieťa znovu začne pocikávať, nevracajte sa k plienkam! Môže to byť odozva na silné zážitky, zmeny v rodine, nástup do škôlky, dozvuky choroby alebo stresu – počkajte, a pokračujte v pitnom režime v kombinácii s nočným budením.
V prípade, že sa po nástupe do škôlky vráti pocikávanie počas denného spánku, na čas privykania si na kolektív v tomto prípade ale plienku dieťaťu dajte. V oboch prípadoch buďte trpezliví a počkajte na návrat návyku vyprázdňovania mechúra.