Ako nakupovať detské topánky

MikSa 1

Detské topánky by sme mali nakupovať spolu s dieťaťom. Dieťaťu treba nôžky odmerať a obuv mu vyskúšať. Správne topánky musia byť vždy dlhšie ako chodidlo.

Odporúča sa, aby to bolo o hrúbku palca, preto sa hovorí, že topánka je dieťaťu dobrá vtedy, ak pri skúšaní topánočky vieme za pätu strčiť palec. V dĺžke by mala mať topánka totiž rezervu 10-15 mm z dôvodu voľného pohybu prstov a ako rezerva na rast nôžky.

Malým deťom nožičky rýchlo rastú a preto im pravidelne každé tri mesiace treba obuv kontrolovať, či im noha z topánky nevyrástla. Deti potebujú 2-3 veľkosti obuvi za rok. Najlepšie je kupovať topánky poobede, keď už noha v priebehu dňa napuchla.

Nevhodná obuv

Vplyvom nevhodnej obuvi sa detská noha deformuje, rastie do zlého tvaru. Podľa odborných zistení má až 1/3 prváčikov deformované chodidlá spôsobené hlavne nosením malých topánok, niekedy až o 2 čísla a každé tretie dieťa predškolského alebo mladšieho školského veku nosí obuv nesprávnej veľkosti. Menšie deti totiž nie sú tak vnímavé na veľkosť topánky a nie sú dostatočne citlivé na bolesť a tlak, ktorú im malá topánka spôsobuje a nevšimnú si (a ani nás teda neupozornia), že topánky im už nie sú dobré. Ich chrupavkové kosti sa v tesnej obuvi ľahko zdeformujú.

Deti do 4 rokov majú na nohách tukové vankúšiky, ktoré chránia vyvíjajúcu sa klenbu pred preťažením. Noha vyzerá ako plochá, ale nie je. Deti by nemali behať bosé po tvrdých plochých podlahách, ktoré máme v bytoch (domoch), papučky stlmia tvrdé nárazy a spevňujú nohu, aby nedochádzalo k vybočovaniu päty. Naopak pre nožičku je prospešné behanie po piesku alebo tráve.

 

Ako správne odmerať deťom nôžku

Veľkosť nohy u detí meriame v stoji v ponožkách alebo pančuchách a vzhľadom na to, že nemáme obe nohy veľkostne úplne identické, mali by sme odmerať deťom obe nohy, a to od konca päty po najdlhší prst na nohe.

Rovnako je dobré zmerať aj šírku chodidla, a to ako obvod nohy v mieste prstových kĺbov. Nôžky môžeme skúsiť odmerať aj doma tak, že si nožičku obkreslíme na papier a zmeráme. Presnejšie meranie by vám na požiadanie mali spraviť v každej obuvi, kde sa predávajú detské topánočky (alebo si ich na meradle odmeráte sami).

Dnes sa už môžete stretnúť aj s 3D skenermi na meranie veľkostí, ktorými sa dá úplne presne zistiť veľkosť detskej nohy. Bosá noha dieťaťa sa preskenuje a výsledok merania sa zobrazí na obrazovke aj s doporučením správnej veľkosti obuvi.

Prečo je aj šírka chodidla dôležitá? Prsty na nohách musia mať dosť priestoru, inak sa môžu deformovať, poohýbať a vybočiť dostrán. Zaujímať by nás mala aj výška priehlavku a šírka päty.

Pamätajme na to, že dve rovnako staré deti nemajú rovnakú dĺžku a šírku nôh. Nespoliehajte sa na veľkosť vyznačenú na obuvi. Podľa niektorých výskumov sú vraj len 3% obuvi označené správnou veľkosťou! Ak sa dá vybrať z topánky vnútorná vložka, urobte tak a priložte k nej nohu dieťaťa, dôležitá je totiž vnútorná dĺžka obuvi, nie vonkajšia.

Vlastnosti dobrej detskej topánky

  • dostatočne mäkká,
  • z materiálu, ktorý dobre odvádza vlhkosť (sacia vložka),
  • kožená (gumenné alebo lakované topánky sa na celodenné nosenie nedoporučujú),
  • priedušné tkaniny, aby sa noha nepotila ako: Gore-tex, Sympatex, a pod. ktoré majú aj dobré hygienické vlastnosti. 

Pri výbere topánky si všimnime

  • dostatočný priestor na prsty a guľatá špička, aby nedochádzalo k deformácii prstov,
  • dobrá fixácia, čiže dostatočne vysoký a pevný opätok – spevnená vnútorná časť v pätovej oblasti topánky. Pre malé deti je vhodná len kotníkova obuv.
  • špicaté topánky na opätkoch nie sú pre deti vhodné, aj keď môžu byť práve moderné,
  • ohybnosť a hrúbka podošvy ako aj správny strih topánky sú dôležité (neohybná obuv zvyšuje námahu a únavu pri chôdzi),
  • čím jednoduchšia je vnútorná vložka, tým pre deti lepšie: keď prejdete rukou vo vnútri, nemala by mať priveľa hrbolčekov, výčnelkov, vyvýšením a zníženín.

Môžu deti dediť topánočky po súrodencovi?

Keďže topánočky sa hlavne v prvých rokoch života dieťaťa nosia len veľmi krátko – len pár mesiacov a sú pomerne drahé (náklady na výrobu detskej topánky sú zhruba rovnaké ako na topánku dospelého človeka), môžu ich nosiť aj súrodenci za predpokladu, že topánky už nie sú príliš opotrebované, že podošva nie je úplne schodená a päta vybočená alebo vnútorná výstelka zničená. Skrátka opotrebovanosť obuvi treba skontrolovať.

Hry na boso

Chyť nohou

Povedzte dieťaťu, aby prstami na nohe skúsilo zodvihnúť ceruzku alebo kamienok zo zeme a preniesť ho na druhú stranu izby, samozrejme bez použitia rúk. Ak je detí viac, zábavná môže byť aj štafeta, kde si deti podávajú nohami nejaký predmet.

Maľovanie nohami

Na zem si položíme veľký papier ako podložku a na neho menší, pripravíme si prstové farby alebo veľké voskovky či farbičky a poprosíme dieťatko, aby na papier niečo namaľovalo alebo napísalo, prípadne si dieťa môže nožičku otlačiť.

Zdravá detská nôžka

Topánka správnej veľkosti má pre zdravý vývoj detskej nožičky a pohybového ústrojenstva veľký význam, preto sa neodporúča kupovať deťom topánky cez internet alebo na trhu a podobne. Detská obuv sa musí vyskúšať, aby topánka dieťaťu na nôžke dobre sedela, tak do dĺžky ako aj do šírky. Nemenej dôležitá je aj pravidelná hygiena nôh, strihanie nechtov, nosenie bavlnených ponožiek a punčoch.

Dnes máme viac možností nájsť a vybrať si pre svoje dieťaťa certifikovanú a zdravotne nezávadnú obuv.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. pre deti odporučam Vivobarefoot topanky. Ale nie len pre deti, aj pre dospelych. V našej rodine ich použivame už 2 roky a pocit je krasny..

Pridaj komentár