Ako obúvať bábätko

MUDr. Blažena Brozmanová, CSc. 3

U bábätiek ležiacich, resp. ešte len sediacich v postieľke  alebo v kočiariku,  plní obuv funkciu tepelno – izolačnú a ozdobnú.

Preto sa mamičky môžu tešiť z toho, aké  je  dieťatko rozkošné v rôznych ponožkách  (za predpokladu, že nôžku cirkulárne neškrtia), v papučkách  alebo rôznych ozdobných návlekoch v tvare zvieratiek či hračiek (ak neobsahujú uvoľňujúce sa časti).

Aha, už sa začína stavať na nôžky!

V tomto období je veľmi dôležité, aby dieťatko,  začínajúce sa v postieľke stavať, ešte pridŕžajúc sa ručičkami, malo zabezpečené správne  tlakové a pocitové podnety medzi podložkou  (podklad postieľky)  a  ploskou nohy. Tieto  v centrálnom nervovom systéme spracované podnety  dávajú jednotlivým drobným svalom (a svalovým snopcom) pokyny k takej činnosti, aby mohla byť zabezpečená rovnováha tela v každej pozícii.

Toto vie zabezpečiť len mäkkučká , chodidlo neobmedzujúca podošva. Veď predsa  v postieľke , resp. podklade starostlivo rodičmi kontrolovanom, nepredpokladáme potrebu ochrany nôžky pred chladom a mechanickým poškodením.

Preto sú v tomto období žiadúce mäkké topánočky najvhodnejšie z prírodnej usne – capačky,   len jemne podopierajúce oblasť  členkov.  

A čo by sa mohlo stať, keby sme dieťatku obuli nádherné v podrážke pevné topánočky , t.j. úplnú zmenšeninu topánok  pre väčšie dievčatá a chlapcov ?Ak by dieťatko od začiatku stavania sa  až po zvládnutie istej chôdze malo obúvané topánky s tuhou podrážkou ,  drobné svaly nohy by nezískali možnosť natrénovať si jemné balansovanie a neskoršia chôdza dieťatka by sa stala  „tvrdou“  a namáhavejšou. ( Predstavte si, že by dieťa chodilo ako v „lyžiarkach “.)

Už pevne ustojí a začína chodiť !  

Preto je už potrebné pripraviť dieťa na rôzne nástrahy terénu … Obuv by mala chrániť päty pred nežiaducim vychyľovaním do strán  ( valgózne – „X“ päty , alebo varózne „O“ päty ) svojou pevnou pätu okružujúcou  zadnou časťou –  opätkom. Optimálne  je,  keď oblasť Achillovej šľachy chráni mäkko vypodložený horný okraj obuvi – golierik.

Je samozrejmosťou  voliť takú veľkosť a tvar topánky,  aby zabezpečovala dostatok priestoru pre prsty.  Dbáme na správne upínanie topánočky k členku a priehlavku. Optimálna je mäkkým jazykom podložená šnôrkovnica. Spodok obuvi má byť dostatočne ohybný, nie však v oblasti pozdĺžnej klenby,  ale približne v spojnici medzi základným kĺbom veľkého palca a malíčka. 

Môže už dieťatko dostať sandáliky ?

Áno,  ale za predpokladu,  že je zabezpečené pevné vedenie piat a topánočky  je možné k nohe dostatočne stabilne upevniť  a je zabezpečená dostatočná ohybnosť ( flexibilita ) spodku obuvi.

Je samozrejmé, že sa vyhýbame topánočkám,  kde sú nespoľahlivo prichytené rôzne ozdoby, resp. topánkam, kde do vnútorného priestoru presahujú rôzne švy, prekrytia a uzlíky.

Čo sa týka materiálu obuvi, optimum je prírodná useň, možno i vo vhodnej kombinácii a konštrukcii s prírodnou textíliou. Pre detičky, ktoré už majú s chôdzou väčšie skúsenosti je vhodný ako povrchový materiál aj poromer, ktorý taktiež tabezpečuje dostatočnú priedušnosť obuvi. U samostatne chodiacich detí dbáme aj na vhodný protišmykový dezén podrážky. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Slovensky vyrobca Tripos boticky.sk my by sme nemenili. Dcerka od 11 mesiaca samostatne chodi a sme so sandalkami spokojni.

  2. mám skoro 10 mesačnú dcérku, ktorú momentálne obúvam do plátených papučiek. blíži sa čas, ked jej budem musieť kupiť aj pevnú obuv na prvé krôčiky – ktorú značka splna vyššie napísané kritéria? dakujem

Pridaj komentár