Budú deti chodiť v škôlkach bosé?

Marcela Beňová 3

Mamičkám, ktoré s nadšením sledujú trendy vo výchove a prístupe k deťom, určite neunikol najnovší trend v obúvaní- barefoot. 

shutterstock

Barefoot, to znamená bosé nohy, alebo jednoducho chodenie naboso. Avšak nielen doma v obývačke. Znamená to vystaviť nohu kontaktu so zemou, trávou, asfaltom, ale aj blatom a prachom.

Chôdzu naboso poznali ľudia pred tisícročiami a behanie po lúke bez topánok si živo pamätajú ešte aj naše babky.

Bosé nohy sa premenovali na štýlovejší barefoot, ale princíp ostáva rovnaký, vystaviť chodidlo nepohodliu, zbaviť ho opätkov, šnurovačiek, nevhodného tvaru topánok a dopriať mu voľnosť.

Lebo je to zdravšie, prirodzenejšie, a čo si budeme hovoriť, aj modernejšie. Oplatí sa vyskúšať tento spôsob chodenia aj na neskazenej detskej nôžke, alebo sa chôdza naboso len preceňuje?

shutterstock

 

Barefoot aj v topánkach?

Milovníci bosých nôh nepreferujú život bez topánok za každú cenu. Topánky naozaj nosia, avšak podmienkou je, že obuv musí byť mimoriadne tenká. Jej hrúbka by sa mala pohybovať od troch do šiestich milimetrov, čo zaručuje, že chodidlo bude v čo najväčšom kontakte s povrchom. 

Ďalšou dôležitou podmienkou je tzv. nulový sklon, čo znamená, že špička a päta sú v jednej rovine. Chodilo tak môže pracovať prirodzene. Naviac správna barefoot topánka má rozšírenú špičku tak, aby sa prsty na chodidle mohli prirodzene rozťahovať.

Barefoot topánky si vyžadujú veľmi kvalitný materiál, no mnohé mamičky si ich pre svoje deti šijú doma. Obľúbený materiál pri ich výrobe je koža a textília. Charakteristickým znakom barefoot topánky je ohybnosť a pružnosť, ktorá zabezpečuje, že noha nebude stiahnutá, ale naopak voľná.

Tí najaktívnejší zástancovia barefoot života však nedajú dopustiť na nohu v ponožke, alebo ešte lepšie bosé chodidlo a dovolia svojim deťom pobehovať po záhrade, parku či lese v čo najväčšej slobode. 

shutterstock

Výhody života naboso

Či už sa rozhodnete obuť svoje deti do barefoot topánok, alebo ich necháte behať bosé, život bez topánok má svoje pozitíva.

Tým najväčším je, že noha, ktorá nie je zovretá v tesnej topánke, sa lepšie vyvíja, silnie, drobné svalstvo je pri pohybe prekrvené a zdravé chodidlo má tak vplyv na držanie celého tela a vzpriamený chrbát. 

Naviac mnohí odborníci upozorňujú, že pri nesprávnom výbere topánok, v ktorých potom dieťa trávi podstatnú časť dňa, sa môžu vytvoriť na chodidle rôzne deformity, vybočenie a hrozí nepríjemná „plochá noha“.

Chodidlo obsahuje veľké množstvo zakončení, ktoré ho spájajú so zvyškom tela. Pri chôdzi, ktorá je oslobodená od cvičiek, tenisiek a vysokej klenby, sa dieťa hýbe pružnejšie, rýchlejšie a dochádza k lepšiemu uvedomeniu si vlastného tela.

Milovníci bosých nôh zas zdôrazňujú, že svojim deťom pomôžete k otužovaniu, lepšej imunite, fyzickej kondícii a zlepšeniu zdravotného stavu.

Zlá chôdza, ktorá sa pomaly začína zaraďovať medzi civilizačné ochorenia, je podľa zástancov barefoot jedným z hlavných príčin zlého držania tela, deformít chrbtice, ale i nadváhy a bolestí hlavy u čoraz mladších detí.

shutterstock

Barefoot v škôlkach?

Mamičky, ktoré si barefoot na detskej nôžke zamilovali, sa však pri nástupe detí do škôlky musia prispôsobiť požiadavkam školského zariadenia. V materských škôlkach sa vyžaduje obuv, ktorá pomáha predchádzať detským úrazom a drobným poraneniam.

„Najvhodnejšie sú klasické ortopedické papuče. Do škôlky nepatria žiadne šľapky či crossky. Nemali by to byť ani topánky s otvorenou špičkou, čiže ani sandáliky.

Žiadne bosé nohy ani tenké podrážky, pretože deti by mohli stúpiť napríklad na nejaké hračky. Deti sa vyzúvajú len pri cvičení,“ vysvetľuje učiteľka materskej škôlky Katarína.

O vhodnosti samotného barefoot v škôlkach pochybuje aj vychovávateľka Natália:

„Áno, niektoré mamičky nám povedia, že ich deti strávili detstvo bosé, alebo im prinesú také tie „zdravé“ tenučké topánočky. Bosé nohy, hlavne v lete, nie sú práve hygienické a nepridáva to na čistote. V tých tenkých papučkách sa im zvyčajne zle behá, tak sa vyzujú,“

shutterstock

 

Dovolenky prajú barefoot

Ak chcete čo najviac podporiť vývoj detskej nohy a barefoot je trend, ktorý vás zaujal, využite možnosti, ktoré letné mesiace ponúkajú. Bosá noha totiž najmä spočiatku vyžaduje mäkké povrchy, ktoré sú pre chodidlo nielen pohodlnejšie, ale pri chôdzi menej zaťažujú pohybový systém. 

Vyzujte dieťa a nechajte ho pobehovať, prechádzať sa a hrať na tráve v parku, na piesku pri mori či len prebehnúť po hline v zeleninovej záhradke. Ak ste s barefoot chôdzou spokojná a vidíte na dieťati pozitívne zmeny, možno stojí za to, aby ste život s bosými nohami vyskúšali aj vy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. sú to skinners, kupovali sme ich na elementstore smile nosia ich aj doma i vonku, hlavne sa im velmi lahko obuvaju co je super, ziadne zapasenie s deckami big green

  2. Nase decka tiez chodia naboso, alebo v ponozkotopankach smile tie su lepsie lebo sa im ani vobec nesmyka a neni im zimka na nohy.

Pridaj komentár