Oblečenie. Nové či z druhej ruky?

Mária Kohutiarová 9

Oblečenie. To je vec, ktorá sa pri malých deťoch otáča v domácnosti a v práčke najviac. A ani jeden kus, kým žabiatko neodrastie do väčších parametrov, nemá u neho a na ňom dlhšiu životnosť, ako tri mesiace. Aké oblečenie  je lepšie a výhodnejšie mať – kúpiť?

S cenovkou alebo bez

Aj keď prvá investícia pred pôrodom je zaberák na peňaženku, pokračuje sa v tempe ďalej – rast dieťatka vyžaduje neustále dopĺňanie šatníka o primerane väčšie kusy všetkého. Oplatí sa vraziť do nového? Alebo jednoducho zájsť kdesi na burzu, popýtať sa kamarátok, či len tak si sadnúť k netu a niečo vypátrať tam?

V zásade platí: niečo nové, teda pekných pár kúskov k lekárke, na návštevu  a na špacír je dobré zadovážiť  stále v každom „rastovom“ posune. Ale v okamihu, ako drobček začne loziť a neskôr chodiť, je investícia do kompletnej zostavy nových vecí zbytočná. O to viac, že pri prvých pokusoch o dokrmovanie a samostatné kŕmenie sa mnohé vecičky dostanú „jedlovú batiku“, ktorá zväčša drží a nepustí. Mať všetko nové znamená potom buď mávnuť rukou alebo byť nervná pri pomyslení, čo to z rozpočtu vzalo.
Pre ten vtip sme si vzali na mušku oblečenie nové a použité, konkrétne bodynka vo veľkosti 12-18 mesiacov (teda veľmi akčné chodiace a kŕmiace štádium) a porovnali vzhľad, rozmery a nadobúdacie náklady.

Vzhľad, kvalita, výrobca

Nové je nové. Čisté, vzorne poskladané, voňajúce neporušenosťou. Ale: až skutočné používanie ukáže, či bola investícia do nového dobrá. Mnohé krásne, vzorované bodynká stačilo oprať pár krát a veru čo do vzhľadu nebol rozdiel medzi tými, čo prišli  už používané do nášho šatníka. Všetky body majú na štítku napísané 100% bavlna – ale už aj obyčajná mama vie, že nie je bavlna, ako bavlna.

Niektoré z body získajú po opraní „ozdobu“ v podobe šúľkov a z niektorých sa nikdy žiadne škvrny nevyperú ničím. Takže: ak potrebujeme mať body na doma a na behanie, tie použité (je jedno, či darované či kúpené) sú už otestované. Na nich presne vidno, čo urobilo s farbami na potlači, s materiálom a používaním pri jedle pranie.

Zaujímavé je, že či kúpite body v Tescu alebo u „Číňanov“ alebo kdekoľvek inde, na 85% je výrobca ten istý – a na štítku je „made in China“. Iná varianta je Srí Lanka a Bangladéš. Aký rozdiel je, keď sa vyrába „značkovo“ v Číne a keď to ide len tak po svojej čínskej osi, netuším – len možno naivne a zbytočne dúfam, že tie značkovo šité zaručujú viac ľudských práv a snáď aj výplaty.

Rozmery

Bežné nové bodynko má na veľkosť 12-18 mesiacov svoje presné rozmery. Napodiv, mali ich všetky do nohy rovnaké, bez ohľadu na to, kde boli kupované.

Tie z Tesca či od „Číňanov“ merali na šírku 27 cm a na dĺžku 42,5 cm. Tie použité sa takmer všetky po praní „scvrkli“ v priemere o 2 cm, na počudovanie značkové Disney body sa roztiahlo do šírky o ďalšie 2 cm, ktoré už nebolo treba. V zásade však držali všetky tvar.

Za čo?

Cena je dôležitý faktor: napríklad v Tescu pri dobrej akcii vyjde jedno body na 1, 75 Euro samostatné, vo väčšom balení sa jeden kus pohybuje okolo 1,20 Euro. V „číňaku“ nájdete body od 1 do zhruba 1,50 Eura. Pri pohľade na internetové bazáriky závisí od kvality, zachovania a aj predávajúceho . Nájsť sa však dá pekné bodynko od 1,20 za kus – ale aj za 2 Eurá, aj viac, čo pri pripočítaní poštovného už je trošku drahý špás.

Na čo pozor

Najlepšie je chytiť si bavlnu, z ktorej je body ušité, čo ruky – nie každá je rovnako hrubá, pružná, správne strihaná. Ak sa vám čo len trošku zdá, že body je na omak tenké a „tuhé“, nepruží, neberte ho. Rovnaký pozor aj na švíky – niektoré sú zašité tak na kraji, že pri trošku pohyblivejšom či objemnejšom dieťati počítajte veľmi skoro s ažúrami. Tie zvyknú vybehnúť aj pri nesprávne zatlačených cvočkoch na zapínanie.

Pozor na všetky tie zázračné gumové obrázky rozkošných zvieratiek a čohokoľvek – bez ohľadu na miesto kúpenia sa zaručene vyperú a ostane po nich len nepekný gumový fľak. Keď už, radšej vybrať vyšívané či potlačené obrázky.

Dôležitý faktor je zapínanie: už málokedy sa nájde na boku na pleci alebo vzadu nad ritkou, čo bolo veľmi nepraktické. Ale aj to zapínanie, čo je medzi nôžkami, máva svoje muchy. Zapnuté cvočky musia pekne do seba zapadať, nesmú ani na novom, ani na použitom body „hrkať“. V opačnom prípade hrozí, že veľmi skoro sa zapínanie pokazí a bude aj bez vášho pričinenia a chcenia „samoobslužné“.

Nelakomte sa na stužky, brmbolčeky a kadejaké čipky. Je s nimi len oštara, už nikdy také pekné, ako keď sú v obchode, nebudú. 
Ak veci dostávate, nebojte sa napriek heslu, že darovanému koňovi sa na zuby nepozerá, veci pretriediť alebo aj rovno odmietnuť po predchádzajúcej zlej skúsenosti. Nie ste smetný kôš, a aj vaše dieťatko môže chodiť oblečené pekne – aj keď z druhej ruky. (To isté platí, ak veci posúvate ďalej vy – len to, čo by ste obliekli aj svojmu…)
Ak ste prešli všetky nástrahy nákupov a všetko sedí, je pekné a nestálo to majland, tak už len príjemné nosenie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. nielen sebe, ale aj svojim detom kupujem nove oblečenie a v poslednom čase hlavne z obchodu lunzo, kde maju krasne a štylove modne kusky oblečenia

  2. mam vačšie deti., maju 19 a 13 rokov, takže sa obliekaju sami, ale aj ja im občas kupim niečo na seba a najradšej maju značkove a moderne, štylove oblečenie

  3. ja mam takmer vsetko z druhej ruky pre mojho 1,5r. synka, ci uz od kamosky alebo z bazarika za par drobnych. aj topanocky, tie ale najradsej beriem z mojho mesta, aj ked nosene, no aspon ich vyskusame, kazda nozka ina… a kedze moj huncut je riadne zvedavy a kazdu chvilu ufulany, ako on sam hovori “ooo, mamia (=mamma mia), galiba!”, tak mi nie je luto, ked sa aj nieco ponici smile vyrastla som velmi rychlo z postoja – musi mat vsetko znackove, “kvalitne”, presne ako pisete v clanku, Cina ako Cina big green Navyse, na bazariku povacsine najdete vecicky po 1 max. 2 detoch, co sa pri ozaj kvalitnych veciach a dostatocnom mnozstve vybavicky nestihne ani vynosit, takze daju sa nakupit aj krasne kvalitne vecicky smile

    preto odporucam maminkam, majte oci na stopkach, kto hlada, najde zwinker

  4. Kik,, pošli… porovnám naťahovanie a iné somariny 🙂 oslintá to môj zázrak rovnako, ako to ostatné ponatieral dnes zemiakmi na večeru…

    1. nemôžem poslať, je mi ľúto, túto značku zrovna nepreferujem, ale predpokladám, že by hugo neriskoval trapasy so spraním mám skúsenosť, že predsa len sú rozdiely v “čínštine,” tie drahšie kúsky, ktoré sme dostali darom, môžem darovať ďalej. o tých “tesko end kampni ” sa to nedá povedať.
      no a na krumple a iné pochutiny odporúčam taký návlek, ktorý súdruhovia z NDR vymysleli z ropy, zabalí sa doň celé dieťa pred požitím jedla a potom sa návlek iba vypráši a umyje vodou

      1. Ja mám troch chlapcov. No a rozdiel v kvalitných a nekvalitných veciach je markantný. To, čo kúpim u čínana, je pri tretom nositelne ledva tak na dvor. Kvalitnejsie veci, ktore ani nemame nove, v pohode vyzeraju aj pri tom tretom. Najviac to vidno na topankach. Najstarsi ma DM, tak mu vzdy kupujem topanky v lekarni. Vzdy mi je trochu luto vysolit 30-40 eciek, ale zase na druhej strane sú prijemne na nohu a dobre vyzeraju aj pri dalsich. Kdezto tie bezne su tak na dva mesiace. Tak si aspon poviem, ze to mam hned dopredu. Nastastie su vsetci narodeni v jeseni, tak nam cislo zatial sedi.

  5. Ja mam takmer vsetko po sestrinych detoch, az mi je niejedy luto ked vidim tie krasne veci v obchodoch- ale naco mi budu, ked vsetko doma mam…

Pridaj komentár