Mini pidi ponožtičky sú asi najčastejší kus výbavičky pre bábätko, ktorú budúci rodičia kúpia alebo ňou budúca mama oznamuje budúcemu tatovi, že teda bude tato.
Vyzerajú kúzelne v tej mikroveľkosti, so všelijakými mašličkami, stužtičkami, obrázočkami.
Vedeli ste?
História ponožiek je naozaj dlhá. Prvé ponožky sa vraj nosili už v dobe kamennej, šikovní tatkovia či mamy ich vyrobili z kože zvierat. V starovekom Grécku nosili herci ponožky vyrobené z vlasov zvierat.
Rimania si zase omotávali svoje chodidlá pásmi kože, alebo tkaniny, ktoré vyzerali nejako podobne, ako omotané kusy látky u vojakov za prvej svetovej. Prvé skutočné pletené ponožky boli objavené v egyptských hrobkách z tretieho až šiesteho storočia n. l.
Praktično okolo ponožiek
Okrem toho, že ponožky pre bábätko pekne vyzerajú, ešte by mohli byť aj funkčné. Teda také, ktoré drobčeka nebudú zbytočne obťažovať.
Rodičia často riešia otázku, ako sa tomu drobčekovi ponožky na nožičke udržia. A kúpia ponožky so silnou gumou, aby ich dieťa náhodou pri svojom mrvení sa a postupnom zrýchľovaní pohybu, nezošuchovalo z nôh dole.
Prvá chyba lávky – ponožky, ktoré dieťaťu dáte na nohu, by mali byť absolútne bez gumy, len s mierne zosilneným okrajom. Príliš silná guma obvykle „priškrtí“ kapiláry na končatinách dieťaťa a zoslabuje prekrvenie do koncových častí.
Čiže ak dieťaťu dáte ponožky s cieľom, aby mu bolo teplejšie, s modelmi so silnou gumou môžete docieliť úplne opačný efekt.
Rodičia sa často zameriavajú na protišmykovú úpravu ponožiek. Nie je to nevyhnutnosť, ale pri malom lezúňovi môžu byť takéto ponožky nápomocné, aby sa jeho nôžky nešmýkali napr. na plávajúcej podlahe.
Na druhej strane však treba pripomenúť, že je vhodné nechať dieťa nejaký čas cez deň aj bez ponožiek, aby pri trénovaní pohybu mohlo využívať prirodzené schopnosti vlastného tela.
Kedy sa deti začínajú viacej hýbať? 7. – 9. mesiac prináš mnoho zmien.
Vhodné materiály pre ponožky
Asi väčšina z vás by z fleku odpovedala, že jasné, že bavlna a nič len bavlna. Bavlna patrí medzi najstaršie textilné suroviny, získava sa z bavlníku.
Po odkvete bavlník vytvára plody tzv. tobolky, ktoré obsahujú semená pokryté jemnými chĺpkami – bavlnenými vláknami. Pri dozrievaní tobolky praskajú a uvoľňujú sa z nich chumáčiky bavlny. Výhodou bavlny je jej schopnosť pohlcovať vlhkosť, má slabú schopnosť získavať elektrostatický náboj. Je veľmi príjemná na dotyk.
Na druhej strane je však tvarovo nestála a teda môže dochádzať k jej deformáciám. Z toho dôvodu nájsť detské ponožky zo 100% bavlny je celkom umenie. Z našich firiem ich vyrába hádam len Tatrasvit – ale ani v ich ponuke sme nenašli dojčenské ponožky. V obchodoch veľmi často nájdete produkty s 80% podielom bavlny, s prímesami elastanu, polypropylenu, polyamidu.
Nie úplne tradičným materiálom je bambus, ktorý výrobcovia označujú za materiál „pohodlný, prirodzene antibakteriálny, odolný pred UV žiarením, vysoko priedušný a termoregulačný“.
Možno toto posledné by nás ako spotrebiteľov mohlo osloviť, keď hovoríme o tom, že najmä novorodeniatka majú problém s termoreguláciou. Na bambusových vláknach sa vyskytujú mikroskopické špáry a otvory, ktoré zabezpečujú ľahkú cirkuláciu vzduchu – je zabezpečený odvod tepla od povrchu tela a naopak aj jeho chladenie vzduchom zvonku.
V porovnaní s bavlnou sa v lete dosahuje zníženie teploty v okolí textílie až o 3 stupne. V zime naopak materiál teplo zadržuje a príjemne zohrieva.
Teplotné triedy
Vedeli ste, že ponožky sa rozdeľujú aj do teplotných tried?
Prečítajte si viac o potničkách a zapareninách.
Každý typ ponožiek je vhodný do iných podmienok. Ponožky, ktoré sú určené do teplého letného počasia sú vyrobené z ľahkých materiálov, pričom ponožky určené na zimu sú hrubšie.
- Teplotná trieda A – ponožky sú vhodné do teplého počasia (teplota v rozsahu 10 °C až 35 °C)
- Teplotná trieda B – ponožky sú vhodné do chladnejšieho počasia (teplota v rozsahu -5 až 20 °C)
- Teplotná trieda C a D – určené pre mrazivé počasie, do takého asi s drobcami chodiť nebudete.
Je celkom problém zohnať ponožky, ktoré by na nohe aspoň chvíľku vydržali a zároveň nezastavovali krvný obeh. Keď som konečne našla, nejaká prímes má nezaujímala. A tak nosíme tieto stále dokola.
ja synovi kupujem len bavlnené ponožky, aby boli príjemné na dotyk a aby sa mu v nich nepotila nôžka.