Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime

Marcela Beňová 0

Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?

Ak chcete v detskom šatníku vyššiu kvalitu a väčšie pohodlie, nemusíte vyberať spomedzi svetríkov, tričiek a pančušiek z bežnej bavlny či akrylu. 

shutterstock

Ak hľadáte materiál, ktorý si zamilujete a deti ho nebudú chcieť odložiť, vyskúšajte merino, organickú bavlnu či kašmír. Čím sú zaujímavé, nám porozprávala Katka, ktorá stojí za slovenskou značkou Jeej DESIGN.

Merino je láska na prvý dotyk

Veľa sa o ňom hovorí a píše. A to predovšetkým v zimnom období. Merino je druh vlny, ktorý svojich kolegov necháva ďaleko za sebou. A deti si ho užijú najviac práve teraz, v čase lyžovačiek a sánkovačiek. Prečo?

Ako vysvetľuje Katka, merino je materiál, ktorý ako jeden z mála zaručí správne termoregulačné vlastnosti. Oceníte ho na detských tričkách, svetríkoch, ale aj kamašiach.

Jedna merino vrstva pod vetrovkou zaručí, že dieťaťu bude teplo bez zbytočného vrstvenia.

Po návrate domov stačí vyzliecť otepľovačky a merino sa opäť prispôsobí, dieťa nemusí odkladať nohavice či svetrík, pretože sa v ňom nebude potiť.

Materiál teda prirodzene reguluje telesnú teplotu – dieťa sa v ňom neprehrieva, ani mu nie je chladno. Čo viac si priať na dovolenke na horách?

shutterstock

Okrem toho sa merino pri praní neničí. „Oprať merino je ako dať si na vlasy balzam,“ hovorí s úsmevom Katka.

Vysvetľuje, že merino materiál má zaujímavý typ vlasu, ktorý sa po opratí vyrovná a vyhladí, takže narozdiel od ostatných textilných výrobkov vyzerá ešte krajšie a zaujímavejšie.

Pri praní sa na oblečení pekne poukladajú očká, a tak sa nemusíte báť ani pokrčeného a mdlého vzhľadu.

A ako sa o merino svetrík či nohavice starať? Katka odporúča prať ich na programe vlna, ktorý má postupný ohrev vody, nie je nutné ani znižovanie otáčok.

Dôležité je zabezpečiť pri praní špeciálny prostriedok na merino vlnu, ktorá obsahuje mydlové orechy. Merino sa ľahko udržiava a ocenia ho všetky deti, dokonca aj bábätká, pre ktoré bude merino svetrík rovnako pohodlný ako mamina náruč.

shutterstock

 

Kvalitná bavlna

„Nie je bavlna ako bavlna,“ hovorí Katka, „a rozdiel medzi kvalitnou a bežnou spoznáte predovšetkým podľa ceny. Napríklad pančušky za štyri eurá a pančuchy za raz toľko – ten rozdiel vidíte po prvom vyskúšaní.“

Kvalitná bavlna je ideálna najmä pre alergikov a deti s citlivou pokožkou. Investícia do nej sa vám vráti v podobe zachovaného oblečenia a pohodlia bábätka. V detskom šatníku môže nahradiť napríklad vlnu.

Ako sa starať o kvalitnú bavlnu? Jednoducho. Perte ju na tridsiatich stupňoch a sušte ideálne voľne, bez použitia sušičky. Vlastnosťou kvalitnej bavlny je, že aj keď sa pri nosení uvoľní, pri praní sa zase stiahne.

shutterstock

Dnes sa veľa hovorí o používaní organickej alebo bio bavlny. Prečo ju uprednostniť? Predovšetkým treba povedať, že pestovanie bavlny je pre pôdu veľmi vyčerpávajúce, a celosvetový dopyt po nej stále rastie. 

Mnoho druhov bavlny obsahuje pesticídy a rôzne škodlivé látky, ktoré sa do rastliny dostali pri postrekoch. Tie spôsobujú alergie, ale aj začervenanie či ekzémy na pokožke.

Pri pestovaní organickej bavlny sa do rastliny nedostanú látky ako nikel, olovo či formaldehyd, ktoré sú pre zdravie detí aj dospelých nebezpečné. Bio bavlna je zároveň ekologickejšia a šetrnejšia k prírodnému prostrediu.

shutterstock

 

Kašmír

Všimli ste si, že sa kašmír vracia do módy? A to nielen v dospeláckom, ale aj detskom šatníku.

„Kašmír je elegantný a exkluzívny materiál. Mnoho rodičov ocení aj to, že je známy a luxusný.“ Z kašmíru sa do detského šatníka mamičky najčastejšie kupujú svetríky či šaty.

Ak chcete potešiť dcérku niečím kašmírovým, ale neminúť pri tom veľa peňazí, vybrať si môžete aj šál či čiapku. 

Kašmír je veľmi krásny a príjemný materiál. „Rozdiel medzi ním a ostatnými materiálmi je v povrchovom chĺpku. Ten sa nežmolkuje, je jemnejší na dotyk. Po vyčistení ostene vlas dlhý a jemný, takže kašmír získa krásnu štruktúru.“

A jeho nevýhody? Kašmír, najmä pokiaľ ide o sveter či šaty, nevyčistíte len tak ľahko doma. Zvyčajne sa musí dávať do čistiarne.

Nevhodná teplota vody pre neho môže byť osudová. Naviac kašmír nie je práve najlacnejšia záležitosť, takže skôr, ako doňho investujete, premyslite si, či ho váš potomok stihne vynosiť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár