Celodenné nosenie detí nie je pre ich motorický vývin prospešné

Mária Kopčíková 17

Nosenie bábätiek, ale aj väčších detí je veľkou témou. Má zástancov i odporcov. Veľa otázok, názorov sa objaví v diskusiách. Preto sme sa opýtali na niekotré súvislosti aj za vás. 

Na naše otázky odpovedala fyzioterapeutka Mgr. Ľubica Rostášová.

Pred časom som sa stretla s názorom, že šatkovanie je šialenstvo posledných rokov. Ako nosenie bábätiek v šatke či nosiči vnímate vy?

Nosenie bábätiek v šatkách, nosiči alebo na rukách vnímam z pohľadu psychomotorického vývoja dieťaťa negatívne. Hlavnými dôvodmi sú vplyv gravitácie vo vertikálnej polohe, čím vzniká prílišná záťaž na nevyvinutú chrbticu a periférne kĺby.

Vplyvom toho sa mení a oneskoruje psychomotorický vývin dieťaťa, dieťa sa nemôže motoricky prejavovať, pretože mu to nie je v tejto polohe umožnené (nedokáže bojovať s gravitačnou silou, má obmedzené možnosti, celé telo je v neprirodzenej polohe a tým, že visí, nie je nútené, aby sa o akýkoľvek motorický pohyb usilovalo).

Je pravdou, že pri dlhodobom šatkovaní sa obmedzuje funkcia svalov, ktoré zaisťujú správne držanie tela a vývoj chrbtice, hrudníka a bedrových kĺbov? Ak áno, tak ako konkrétne?

Nemali by sme šatkovanie (nosenie v nosiči alebo na rukách), pri ktorom sa dieťa nachádza vo vertikálnej polohe, spájať s časovým úsekom, pretože k týmto obmedzeniam dochádza aj pri krátkodobom šatkovaní  (čas berme v tomto kontexte ako relatívny pojem).

Dieťa sa rodí centrálne a motoricky nezrelé, na to aby sa dostalo do vertikálnej polohy, teda stálo na nohách a pohlo sa dopredu a zastavilo sa, potrebuje z hľadiska vývinu jeden rok (niekedy aj trochu viac).

Počas tohto obdobia prechádza dieťa určitými vývinovými medzníkmi, v ktorých sa začína motoricky prejavovať a postupne si v každom mesiaci pridáva do svojho pohybového repertoára nový pohybový vzor – za predpokladu, že mu to je umožnené. To znamená že sa nachádza v horizontálnej polohe na bruchu a na chrbte na pevnej podložke (nie vo vertikálnej polohe ako je to pri šatkovaní, nosení na rukách alebo v nosiči).

Celý psychomotorický vývin dieťaťa je automatický, to znamená, že ak je dieťa centrálne zdravé (má zdravý mozog), prebieha to samé a nepodlieha učeniu – nemôžeme dieťa učiť ako sa má pretáčať na bok, na brucho, z brucha späť na chrbát, ako loziť po štyroch, ako si sadať, postaviť sa, či chodiť.

Keď ale dieťa nemá zaistenú polohu, z ktorej tento fyziologický a automatický vývin má plynúť, potom nastávajú kvalitatívne zmeny v zmysle oneskorenia a patologických prejavov v psychomotorickom vývine.

Tie zasahujú do fungovania a vývinu celého organizmu – napr. častý je gastrointestinálny reflux, ktorý vzniká pri šatkovani (nosení na rukách, nosiči), pretože dieťa má zaklonenú hlavičku, kvalitatívne poruchy audiovizuálneho vnímania, fixovaná polohová a z nej plynúca aj pohybová asymetria, s ktorou sa dieťatko ďalej vyvíja a rastie, poruchy dýchania a následného vývoja dýchania (dieťatko po narodení dýcha bruškom, až v neskoršom vývoji dochádza k prepojeniu brušného dýchania s hrudným), rôzne iné funkčné pohybové poruchy, ktoré ak pretrvávajú, tak neskôr sú podkladom pre vznik rôznych štrukturálnych porúch pohybového systému.

Strašiakom rodičov je tiež informácia, že pri šatkovaní môže dôjsť k deformitám chrbtice, či asymetrickému svalovému napätiu? Je to pravda? Ako to detské telíčko funguje?

Ako som už spomenula, vývin človeka je druhovo daný, platí pravidlo tzv. hierarchie – pretože sa dieťatko narodí centrálne a motoricky nezrelé, trvá to presne stanovený čas, v ktorom sa vplyvom hierarchického dozrievania vyšších nervových štruktúr začne automaticky meniť jeho psychomotorický prejav tak, že u dieťatka vidíme zhruba každý mesiac nový pohybový vzor.

Keď ale dieťatku nebude umožnené byť v polohách pre neho prirodzených – ľah na chrbte a bruchu na pevnej podložke (nie na gauči alebo posteľnom matraci), aby sa mohlo samé motoricky prejavovať, začne sa jeho psychomotorický vývin meniť, oneskorovať.

Začne sa vytvárať polohová a pohybová asymetria, ktorá sa týka celého telíčka (od hlavičky až po nožičky, vrátane tvárovej časti a všetkého, čo na tvári je – oči, ústa, jazyk…), a teda sa môže na chrbtici prejaviť polohová skolióza, svalové napätie je na niektorých svalových skupinách výraznejšie zvýšené, na iných svalových skupinách zasa znížené a podobne.

Tiež som našla informáciu, že pri šatkovaní môže dôjsť k luxácii bedrových kĺbov. Pričom ja som si vždy myslela, že ak je dieťa dobre uviazané, s podsadeným zadočkom, tak práve šatkovanie zabezpečí pre kĺbiky vhodnú pozíciu pre správny vývin. Kde je teda pravda?

Poloha bedrových kĺbov pri šatkovaní (nosení v nosiči) je nefyziologická, tak ako je aj poloha celého telíčka. Pretože má dieťatko všetky kĺby nezrelé, tak ich ďalší vývin a formovanie podlieha tomu, v akej polohe sa nachádzajú a ako na ne vplývajú aj ďalšie podstatné faktory.

Bedrové kĺby, ktoré v budúcom živote budú plniť funkciu váhonosnú, sa vyvíjajú postupne. Ich vývin súvisí s tým, ako na nich bude vplývať svalový ťah, gravitácia a poloha hlavice bedrového kĺbu voči jamke na panve.

Ak svalový ťah alebo pasívna nefyziologická poloha budú pôsobiť tak, že je kĺb v jamke na panve stále v pretrvávajúcej decentrovanej polohe, tak to bude mať aj negatívny vplyv na vývin celého bedrového kĺbu , kolodiafyzárneho uhla, stehennej kosti a celej dolnej končatiny.

Svaly teda nebudú pracovať v okolí bedrového kĺbu vyvážene, ale budú sa o kĺb biť – silnejšie a stále pracujúce svaly budú hlavicu bedrového kĺbu ťahať svojím smerom a teda sa bude meniť aj poloha hlavice v jamke na panve v zmysle spomínanej decentrácie. Takto nemôže z dlhodobého hľadiska fungovať žiaden kĺb.

Hovoríte, že nosenie detí sa vám nezdá vhodné. Máte na mysli zvislú polohu alebo akékoľvek nosenie?

Nosenie na rukách mám na mysli také, kedy je dieťa vo zvislej polohe – klasický spôsob nosenia vo vertikále, keď mu nohy visia dole a nie je zaistená bezpečná opora pre hlavičku, chrbát, panvu a postavenie dolných končatín.

Celodenné nosenie detí na rukách je pre ich motorický vývin neprospešné, pretože tak strácajú možnosť prirodzeného rozvoja pohybu.  

Keď dieťa – dlhodobo nosené – potom položia na zem na chrbátik, či bruško, tak plače, pretože túto polohu nepozná. Nevie sa s ňou stotožniť, je v tejto polohe nestabilné, pretože pri nosení na rukách, či v nosiči sa o žiadnu stabilitu nemusí usilovať, nemusí si vytvárať oporné body, ktoré sú dôležité pre rozvoj správnej motoriky.

Rodičia dieťa potom kvôli plaču opätovne berú na ruky a nakoniec je to tak, že dieťa sa potom väčšinu dňa nosí na rukách a ešte aj v zlej polohe.

Ako správne dieťatko nosiť by sa rodičia mali naučiť . Ako ho správne uchopiť, ako ho v polohe zaistiť, ako mu vytvoriť správnu oporu tela od hlavy po panvu a udržať nožičky tak, aby neviseli dole.

Vývin človeka prebieha z chrbta cez bok, brucho, polohu na štyroch, lozenie po štyroch, šikmé a pozdĺžne sedy, až po vertikalizačné známky nakročenia si nožičku a postupný stoj s oporou, bošnú chôdzu a nakoniec chôdzu dopredu.

Preto je nesmierne dôležité, aby dieťa tieto polohy malo zvládnuté a bolo mu umožnené v čase jeho aktívnej bdelosti byť čo najviac v polohách na chrbte alebo na brušku. Pretože práve v týchto polohách si v raných mesiacoch vytvára oporné body a pridáva si vždy nové pohybové vzory.

Aké sú vaše odporúčania pre mamy, rodičov, ktorí chcú svoje dieťa šatkovať? Na čo by si mali určite dať pozor? Čomu sa isto vyhnúť?

Moje odporúčanie pre rodičov, ktorí sa chcú vyhnúť problémom, ktoré sú spojené so šatkovaním alebo nosením v nosiči či na rukách je také, aby sa skúsili na vývin svojho dieťatka pozrieť trochu inak.

Najmä z hľadiska určitých zákonitosti, ktoré som čiastočne objasnila a dali priestor dieťatku na jeho vlastný pohybový prejav v polohách, ktoré sú pre jeho vývin fyziologické. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (75 hlasov, priemerne: 2,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. suhlasim s mamickami – je treba vediet ako zdravo nosit a drzat babatko bez toho aby sme ho neviem ako zatazovali … my sme sa to s manzelom naucili cez online lekciu na chattyclass.sk – Nosenie bábätka a jeho výhody – lebo v našom okolí sme mali bábo prvý a tak nejak nemal kto mladý poradiť a zvládame to … malý rastie ako má a kĺby má v poriadku nepreťažené

  2. Pani Ľubica vie o nosení toľko čo ja o kvantovej fyzike. Mala tri argumenty ktoré vertlikovala dokola. A je to žena z fyziocenta… Čo znamená, že masíruje ľudí… Tak nech nedáva rady a odraduje ľudí od prospešného satkovania.

  3. Presne ako je v úvode článku, nosenie má svojich prívržencov i odporcov. priznám sa, že ja som skor patrila k jeho odporcom. Čaro nosenia som spoznala až pri treťom dieťatku. Ale stále som zástancom názoru, že nič sa nemá preháňať. Synček bol vždy keď to šlo v postieľke, kočíku, neskor na hracej podložke na zemi. Ale keď sme šli niekam na výlet, prípadne keď mu rástli zúbky, manduca bola mojím najlepším priateĺom. Ale myslím si, že dieťatko má poznať všetky polohy a prostredia – ležať na chrbátiku, brušku i boku, mať možnosť slobodného pohybu ale keď nosenie nie je nepretržité,nevidím na ňom nič zlé

  4. Mozem potvrdit opak.

    Moj syn bol noseny od druheho dna zivota pocas dna non stop. V noci spal v postely na matraci tak ako my. A isiel pekne plazenie, sed, lozenie, chodza.

    Sestra je fyzos a tiez ho nosila.

    Velmi zavadzajuci clanok

  5. Tento článok, to je znôška bludov. Dávajte si pozor, aby Vás pán Smatana nepridal na svoj zoznam konšpirátorov a šíriteľov hoaxov a poloprávd big green Vychádza sa tu asi z predpokladu, že dieťa sa v momente narodenia uviaže do šatky na telo rodiča a nikdy sa odtiaľ nevyberá. To si viem predstaviť, žeby sa asi jeho psychomotorický vývin mohol spomaliť. Ale to isté by asi nastalo, ak by bolo celodenne v kočiari. Inak asi žiadna žena, čo reálne používala a používa na nosenie detí šatku či ergonosič sa nestretla so spomalením psychomotorického vývinu, ktoré by s nosením súviselo. Ja mám sama dve deti, ktoré boli nosené a mladšie bolo dokonca oproti rovestníkom, čo sa týkalo napríklad sedenia a chodenia o dosť popredu. A to aj napriek tomu hrôzostrašnému faktu, že bolo od narodenia nosené v šatke vo vertikálnej polohe.

  6. Prepánajána, veď pani doktorka popiera ľudskú biologickú prirodzenosť! Ľudské mláďa (tak ako iné primáty) je nosenec, čiže matka ho od prírody vláči všade so sebou, primáty nevytvárajú hniezda alebo brlohy, kde by nechávali deti ležať. Kolísať sa prichytené na maminom tele je pre dieťa normálne, nie ležať. A dieťa neplače preto, lebo dosiaľ bolo nosené a potom sa zrazu cíti na podložke nestabilné. Plače preto, lebo oddelené od matky stráca elemenárny pocit bezpečia. Necíti mamu, tak ju volá, lebo je biologicky naprogramované, že keď nie je pri mame, je ohrozený jeho život.

  7. Je to zavádzajúci článok, satkoala som obe deti a správnosť satkovanie pre vývin kĺbov mi potvrdilo niekoľko lekárov (vrátane pediatrov a ortopédov).žiadna mama nenosí dieťa 24/7, a určite si deti satkovanie na tom rovnako, ako deti kocikove. Akurát že deti satkovane toľko neplačú,lebo ich základná potreba (blízkosť matky) je vždy naplnená. V kočíku to nikdy nedocielite.

  8. Dobrý večer. Ja naozaj nerozumiem, na čo sú dobré takéto zavádzajúce články. Veđ ak maminka nosiť chce, zistí si fakty od ozajstných odborníkov, či odbornej literatúty a nosiť bude. Ak maminka nosiť nechce, može jej o nosení rozprávať aj 100 mamičiek a nosiť nebude.

    My sa nosíme cca od 4 mesiacov, 1-2 hod denne. Pediatrička nám to schvaluje. Malý je 100% v poriadku.

      1. Ja ani nemam slov. Väčší blud som nečítala. Pani by mala vrátiť diplom a ísť sa preškoliť. Väčšina fyzioterapeutov uz doplnila medzery a vie sa vyjadriť k téme. Toto je čistý nezmysel. Pani “fyzioterapeutka” nevie ani rozdiel medzi ergo a neergo nosenim. O akom viseni dietata je rec? Z tohto som pochopila, ze ani na rukach nemozem mat dieta. Preboha, radsej ho asi nechám cely den revat v postieľke a rozvijat sa, aby som mu neublížila láskou

  9. Moje deti boli satkovane od malička,jedna behala v roku,druha začala už v 10mesiacoch,nemala som deti nasilu v nosiči,vždy som im dala možnosť pohybu na podlozke.A tým ze behali myslím doslova,lietali samé bez držania za ruky.Kazda kontrola klbikov čo prebehla,dieta som doniesla v nosiči,sam ortoped chvalil.Váš názor si dovolim povedať je zaostaly,neviete o noseni ani zďaleka.Myslím,že tento článok je zavádzajúci a subjektívny,ani ste ho nemali uverejniť

    1. Aj ja som deti nosila… cely den. A predstavte si, mila pani doktorka, ze uz su takmer dospele, su obaja sampioni v karate a nejak na nich nebadat vsetky tie deformacie, ktorymi tu strasite.
       
      Len by ma zaujimalo, kvoli comu toto robite – fakt tomu verite, co pisete?
       
      Je mi Vas luto.

  10. Zase raz jeden článok od človeka čo v živote nenosil a nemá ani len potuchy o tom čo sú zásady ergonomického nosenia. Bravo musí byť neskutočne ťažké písať o niečom o čom neviete absolútne nič. Ale áno aby článok mal úspech a veľa ľudí ho zdieľalo/otvorilo je to dobrý ťah vybrať si takúto často diskutovanú tému. Za mňa len ďalší obrovský mínus pre celý portál.

  11. Prepáčte, nerozumiem od čoho vlastne odradzate. Nepoznám nikoho kto by nosil dieťa v šatke 24 hodin denne a bránil mu tak v rozvoji.

    1. Leela, ja áno. Keď matku poznáte dlhšie a vidíte ju pri každom kontakte dieťa len nosiť a jediné, čo v prípade prejavenia nespokojnosti urobí je, že mu strčí prsník do úst a Ďalej rieši svoje veci, vídate ju tak niekoľko mesiacov a potom 8 mesačné dieťa položí na zem – na moj popud a veľmi neochotne, tak dieťa sa nacapí hrudníkom na zem, urobí “lietadielko”, hlava v záklone a skončilo s celým pohybom ….toto dieťa nemalo priestor na to, aby sa prirodzene rozvíjalo. Cize pripustme a takú možnost, že fyzioterapeutka sa vyjadrila na základe skúsenosti, ktorú má z odbornej praxe a ze sú aj matky, ktoré svoje deti nosia vela, niekoľko hodín do dňa. A sú aj také, ktoré nie .. trochu tolerancie, dámy, by neškodilo a nie spochybnovanie odbornosti len za to, ze vyjadri iny nazor …

      1. Betka, nemôžem iné 🙂 iba súhlasiť. A aj s tým že fyzioterapeutka sa rozumie svojej práci a stretáva sa práve s deťmi , ktoré majú problém a vie prečo.

      2. Zaujímavé. Synček bol prvé mesiace nosený na rukách, pri každom prejave nespokojnosti dostal prsník. Neskôr sme sa dostali k ergonomickèmu nosiču tak bol naďalej nosený v nosiči. Plazil sa okolo pol roka. Okolo 7-8 mesiacov štvornožkoval, v roku skúšal prvé kroky a v 13 mesiacoch sa už nedal zastaviť ako silno a rýchlo sa rozbehol a to bez podania ruky. Btw teraz má 18 mesiacov a stále sa rád nosí 🙂

Pridaj komentár