Detská joga

Marcela Kramplová 0

Joga prináša deťom pokoj a uvoľnenie, podporuje sústredenie a kreativitu, buduje sebavedomie a vyrovnanosť

Rodinná a detská joga – inak ako pre dospelých

Podstatný rozdiel medzi dospeláckou a detskou jogou je spôsob sprostredkovania jogy. Deti sú od prírody zvedavé a otvorené novým skúsenostiam. Pre deti jednoduchý pokyn “urob mačku” znamená, že sa okamžite dajú na štyri, nahrbia chrbát a v momente máte okolo seba mňaukajúce mačiatka. Pre dospelých znamená pozícia “mačka” dokonalé vysvetlenie ako, čo a prečo.

Joga je pozorovaním a napodobňovaním prírody. Joga je každý uvedomelý pohyb.

Ako pôsobí joga na deti?

Viditeľné a citeľné zmeny

Prvé viditeľné zmeny sa prejavia väčšinou na telesnej úrovni. Nie je to však tak, že by joga niečo “robila” s dieťaťom. Dieťa prežíva seba samo: pri cvičení. Pretože deti hľadajú a vytvárajú si zážitky. Tým, že vďaka cvičeniu, pokusom, omylom a opakovaním skúšajú a prekonávajú vlastné hranice, získavajú v každom veku skúsenosti. Zbierajú dojmy a sú v neustálom kognitívnom vývoji.

Lepšie prekrvenie, lepšia kondícia

Podstatným princípom jogy je striedanie napätia a uvoľnenia. Tým sa krátkodobo mení prekrvenie jednotlivých častí tela. Lepšie prekrvenie posilňuje na dlhší čas imunitu dieťaťa a prispieva k duševnej kondícii.

Silné, flexibilné svaly, dobrá motorika

Cvičením namáhané svaly sa stávajú vďaka joge silnejšie a výkonnejšie. Stanú sa flexibilnejšími. Nepriamo sa posilňujú mnohé kĺbové a svalové skupiny, prípadne sa stávajú pohyblivejší, pretože jednotlivé pozície nadväzujú, navzájom sa doplňujú a tak pôsobia na celé telo.

Zábava, zvedavosť, sebadôvera

Nové pohyby deti bavia a s veľkou radosťou ich rozvíjajú a skúšajú kde sú ich hranice. Tak sa k pozitívnym zmenám v telesnej pohyblivosti pridávajú väčšinou ešte i ďalšie príjemné pocity. Spolu so zvládnutými cvikmi sa vytvára sebavedomie a posilňuje sebadôvera dieťaťa. Cvičenie jogy je absolútne nesúťažné cvičenie!

Vonkajšia a vnútorná rovnováha

Telesný postoj umožňuje udržanie rovnováhy tela, a tým i duševnú rovnováhu. Cviky jogy vytvárajú štruktúru a poriadok: na telesnej úrovni vďaka zrozumiteľným cvičebným pozíciám a priebehu pohybových aktivít, na duševno-emocionálnej úrovni sa zasa dosahuje bystrosti ducha a myslenie dostáva jasnú podobu. Deti, ktoré sa doteraz pohybovali zväčša nekoordinovane, dostávajú vďaka joge nové možnosti pohybu. Tak získavajú dobrú orientáciu a stabilitu. A z toho vyplýva následne pocit istoty a rovnováhy.

Trénovanie mozgu

Vďaka poznatkom neuropsychológie a biológie vieme, že pohyby nášho tela – ku ktorým patrí i koordinácia a priestorová orientácia – sú riadené príslušnými centrami v mozgu. Pri každom pohybe sú mozgové oblasti navzájom prepojené. Čím častejšie sa to deje, tým skôr sa tieto prepojenia automatizujú. Takto vzniknuté prepojenia môžu byť v budúcnosti využívané i pri iných kombináciách. 

Čím lepšie sú prepojené jednotlivé centrá mozgu – tým lepšie nám “funguje” myslenie a učenie. A joga dáva mozgu rozmanité podnety k prepojovaniu. 

Viac o joge s deťmi nájdete, ak si kliknete na odkaz. Ako to vyzerá na hodine jogy s deťmi? Pozývame vás na prvú lekciu dňa 15.10.2013 v Bublinke.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár