Staráme saPsychomotorický vývin

Prečo je pre dieťa dôležité vedieť si zaviazať šnúrky na topánkach

 Mária Kopčíková   19.08.2018   0

To, že si dieťa vie zaviazať šnúrky na topánkach, považujeme za samozrejmé u detí, ktoré nastupujú do školy. V pamäti mi však utkvela veta špeciálnej pedagogičky Yvety Heyrovskej, ktorá nám na seminári o grafomotorike hovorila, že motoricky sú toho schopné trojročné deti.

Shutterstock

 

Pohodlné deti, či rodičia?

Kedysi bolo ojedinelé dieťa, ktoré si v prvej triede nevedelo šnúrky zaviazať. Dnes je to v podstate naopak. Je takmer zázrakom, ak to prváci vedia. Nie je to ich chybou – tak ako veľa iných vecí v ich životoch ...

Ten, kto rozhoduje, je rodič. Hoci je pohodlnejšie, rýchlejšie, pokiaľ si dieťa obúva topánky na suchý zips alebo má v lete len obyčajné našuchovačky, nemali by sme ako rodičia voliť vždy túto skratkovitú cestu.

Napriek tomu, že deti by bolo motoricky pripravené zvládnuť viazanie šnúrok v pomerne skorom veku, nevedia to, lebo im to rodičia neumožnili. Pretože niektoré deti proste nemajú topánky na šnúrky...

Nie je to len o tom, že dieťa si nevie zaviazať šnúrky, ale je to aj o prekonávaní prekážok. O tom že dieťa má zážitok a skúsenosť, že zvládlo niečo náročné a naučilo sa niečo nové ...

Ak rodičia nevytvárajú dieťaťu priestor na získavanie takýchto zážitkov môžu vytvárať priestor na oneskorovanie svojho dieťaťa vo vývine.

Viazanie šnúrok – prežitok alebo nutnosť?

Shutterstock

 

Mnoho rodičov argumentuje, že je to v dnešnej dobre prežitok. Mnoho psychológov, pedagógov a špeciálnych pedagógov to však vníma inak. Zaväzovanie šnúrok je považované za cenné a jednoduché cvičenie, počas ktorého sa u dieťaťa rozvíja naraz niekoľko dôležitých oblastí: 

  • jemná motorika – motorika prstov a dlane, ohybnosť posledných článkov prstov,
  • koordinácia pohybov,
  • koordinácia oko – ruka,
  • priestorová orientácia – nad-pod, dnu-von, vpravo-vľavo,
  • sluchová pozornosť – dieťa vie vypočuť inštrukciu a následne s ňou pracovať,
  • sluchová pamäť – dieťa udrží v sluchovej pamäti slovnú inštrukciu a zapamätá si pracovný postup,
  • zraková pozornosť – dieťa zrakom vie postrehnúť všetky detaily,
  • zraková pamäť – dieťa je schopné si zapamätať, ako má vyzerať uzol na šnúrkach,
  • prepínanie/presmerovanie pozornosti – dieťa je súbežne schopné vnímať sluchom inštrukciu a zrakom sledovať svoje prsty, šnúrky a zaväzovať ich.
  • Pracovné návyky, vôľové vlastnosti – dieťa sa učí trpezlivosti, učí sa dokončiť začaté,

Všetky spomenuté oblasti sú veľmi dôležité pre harmonický vývin dieťaťa – budúceho školáka.

Samozrejme – schopnosť zaviazať si šnúrky nie je určujúca pre nástup do školy, teda len na základe tohto neodporúčame dieťaťu odklad školskej dochádzky ... 

Riešite odklad? Aké sú preň pádne dôvody?

Ale v kontexte toho, ako sa niekedy rodičia snažia deťom uľahčovať život a do čoho ich nútia-nenútia, vnímame aj viazanie šnúrok ako prínosnú zručnosť.

Najmä úroveň jemnej motoriky, ktorá sa šnurovaním rozvíja, sa priamo odráža v úchope písacieho náčinia, ktorý sa následne odráža na schopnosti dieťaťa kresliť, či písať, kopírovať tvary písmen a číslic, robiť jemné, ľahké a presné pohyby rukou pri písaní.

Pokiaľ hrubá a jemná motorika predškoláka nie sú na primeranej úrovni, dieťa má ruku v kŕči. Pohyb pri písaní nevychádza z končekov prstov, ako by mal, ale zo zápästia, v horšom prípade z lakťového či ramenného kĺbu. Tak viazne posun ruky po podložke. Dieťa kreslenie, písanie nebaví, nemá oň záujem, stagnuje.

Kvôli čomu? Kvôli nerozvinutej motorike ruky. Aby to takto u vás nedopadlo, kúpte vášmu dieťaťu nejaké šnurovacie topánky a naučte ho zaviazať si šnúrky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised