Staráme saStarostlivosť o babetko

10 nebezpečných vecí, na ktoré by mali dať rodičia pozor

 Silvia Hanová   10.03.2017   0

Bývalá opatrovateľka Kriss Kellerová napísala knihu Be Careful - Home, ktorá učí malé deti, ako efektívne predchádzať nepríjemným úrazom v domácnosti. Využíva pritom jednoduché rýmy a farbisté ilustrácie prezentované dvomi postavami, ktoré nesú mená Pompy a Titany.

Zaujímavosťou je, že Kriss Kellerová, vlastným menom Kristína Kučerová, je rodená Bratislavčanka. Jej knihu objavili aj za hranicami Švajčiarska, kde pracovala ako opatrovateľka.

Ingimage

 

„Všetci si uvedomujeme, že veci ako sporák, rúra na pečenie, nože či nožnice, sú pre malé deti nebezpečné. Existuje však aj množstvo ďalších nástrah, ktoré v prvom momente nemusíme zaradiť do tejto kategórie, avšak aj tie môžu predstavovať potenciálnu hrozbu pre malé deti,“ hovorí Kellerová.

V nasledujúcich riadkoch nájdete 10 najväčších nebezpečenstiev, ktoré podľa jej slov číhajú na deti v domácnostiach.

 

Elektrické zásuvky

Elektrické zásuvky sú veľkým lákadlom pre všetky deti. Sú malé a obsahujú „tajomné a neprebádané“ diery. Okrem toho sú väčšinou umiestnené na ľahko dostupných miestach. Je preto dôležité opatriť ich príslušnými bezpečnostnými krytmi.

 

Čistiace prostriedky

Vo väčšine domácností sa tieto prípravky z logických dôvodov nachádzajú na ľahko dostupných miestach pod umývadlom alebo v skrini pod kredencom. Nebudete v týchto miestach predsa skladovať potraviny?!

Ak je však toto miesto v dosahu vášho dieťaťa a odhalí mu farebnú paletu atraktívnych fľaštičiek, práškov a handričiek, razom môže podľahnúť pokušeniu ochutnať ich.

Špeciálnymi nástrahami sú napríklad kapsule do umývačky riadu, ktoré väčšinou hýria pestrými farbami a veľkosťou sú „ideálne“ na spomínaný účel. Investícia do bezpečnostnej uzávierky na tieto skrinky tak určite nie je zbytočnou.

 

Tyče

Nielen tie, ktoré trčia zo zeme v záhrade, môžu predstavovať potenciálnu hrozbu pre vaše zvedavé ratolesti. Všetky druhy predmetov vrátane pier, ceruziek či slamiek do nápojov, sú nebezpečné v prípade, že sa ocitnú v dispozícii malých ručičiek detí.

 

Stuhy, šnúry, motúzy

Mnohí ľudia majú v domácnosti rozvešané stuhy, ktorými si zdobia tieto priestory, alebo ich využívajú ako dekorácie do vlasov. Stále však pritom treba mať na pamäti, že to nie sú hračky. V rukách malých detí predstavujú nebezpečné predmety, ktoré môžu skončiť na ich krku a spôsobiť im vážne poranenia.

 

Terasy a balkóny

Existuje množstvo hororových príbehov spájaných s deťmi na terasách a balkónoch. Každý rodič by preto mal dbať o to, aby do týchto priestorov nikdy nechodili bez dozoru. Ak máte dvere zo skla, mali by ste ich opatriť nálepkami upozorňujúcimi na to, že sú tam sklenené dvere, ktoré je nutné umiestniť do výšky detských očí.

Nebezpečenstvu môžete predchádzať aj tým, že tieto dvere budú vždy zatvorené a prípadne aj uzamknuté. Dieťa tak nebude mať vedomosť o tom, že nimi môže bežne prechádzať.

Keller tiež varuje, aby ste dvere do týchto priestorov nenechávali otvorené ani sekundu, kým si pôjdete po niečo rýchlo do kuchyne. Sama tvrdí, že by tam nenechala osamote ani svojho psa, nieto malé dieťa.

Ingimage

 

Špendlíky, ihly, klince

Všetky tieto veci sú ostré a nachádzajú sa v každej domácnosti. Dajte si preto pozor na to, aby boli uložené v uzatvorených krabiciach mimo dosahu detí, alebo v nejakej pracovni či garáži, kam deti bežne nechodievajú.

 

Tŕne a ostnaté záhradné kvetiny

Špeciálnu a často opomínanú kategóriu nebezpečenstiev tvoria kvety s ostrými tŕňmi ako ruže či kaktusy. Ak ich máte v domácnosti, umiestnite ich na vyššie miesta alebo niekam úplne mimo dosahu detí. Tie v záhrade pravdepodobne nevytrháte. Treba však byť opatrní a oboznámiť deti s tým, že sú pre nich nebezpečné. Tie najmenšie treba držať ďalej od nich.

 

Kozmetika, lieky, dekorácie

Voňavky, krémy, laky na nechty a odlakovače, sprchové gély, zubné pasty a všetky podobné produkty zabalené vo farebných obaloch rôznych tvarov, sú ďalším veľkým lákadlom pre malé deti.

Rovnako to platí o bytových doplnkoch a liekoch, ktoré máte v domácnosti. Pre všetky tieto výrobky zároveň platí, že väčšinou sú umiestnené na ľahko dostupných miestach a aj preto sú pred deti potenciálne nebezpečné. Ani sa nenazdáte a skončia u nich ústach.

 

Oblečenie a šperky

Opasky, šatky, kravaty a vodítka pre psov. Všetky tieto a podobné bežne dostupné veci sa často nachádzajú na ľahko prístupných miestach a pre deti tak predstavujú potenciálne hrozby. Je preto dôležité odkladať ich mimo ich dosahu.

Ak zároveň nechcete, aby skončili vaše šperky v ústach, nose či ušiach vašej ratolesti, podobný postup je potrebné aplikovať aj v tomto prípade. Treba mať pritom vždy na pamäti, že tieto veci sú ligotavé a majú rôzne krásne tvary, ktoré sa nepáčia len vám, ale aj vašim deťom.

 

Plastové tašky a sprchovacie závesy

Igelitové tašky by ste mali držať ďaleko od malých detí. Špecialitou mnohých z nich je totiž ich navliekanie na hlavu. Pri hre na schováčku využívajú skutočne všetko vrátane sprchovacích závesov. Ich fantázia nemá hranice a vy preto musíte byť vždy o krok vpred.

Do závesov sa môžu zamotať, pričom vzniká riziko ich strhnutia aj udusenia. Kúpeľňa je všeobecne miesto, kde by ste nemali deti nechávať osamote. Zároveň sa vždy uistite, že je suchá a nešmýka sa v nej.

Prevencia

Deti si radi vkladajú do úst rôzne predmety. Je to ich prirodzený inštinkt, ktorým testujú rôzne veci okolo seba.

Prevencia by sa podľa Kellerovej mala začať už počas tehotenstva budúcej matky. Už v tomto čase by ste tak mali začať s prispôsobovaním vašej domácnosti pre príchod malého zvedavca a neúnavného objaviteľa. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised