14 zastaralých rád, ktoré môžu rodičia ignorovať

Anna Veselá 0

Ešte sa vám nepodarilo opustiť pôrodnicu, už máte na každý prst aspoň desať dobromyseľných rád, ako by ste sa mali starať o svoje bábätko. Kúpať každý deň, kŕmiť presne podľa stopiek a hlavne nebrať na ruky, lebo inak si ho rozmaznáte…

Americká pediatrička Ari Brown, autorka mnohých kníh o výchove detí, vybrala týchto 14 rád, nad ktorými môžete veselo mávnuť rukou a vôbec si ich nebrať k srdcu.

 

1. Bábätká treba kúpať každý deň

Bábätká sa nepotia ako dospelí, nemajú nepríjemný zápach. Je v poriadku, keď bábätku doprajete kúpeľ každé dva-tri dni. Samozrejme, ak si bábätko kúpanie užíva alebo je kúpanie súčasťou vašej každodennej rutiny, potom prečo nie?

2. Bábätká musia spať v tmavej miestnosti a v tichosti

Možno niektorým bábätkám naozaj vadí svetlo, kým spia, ale väčšine bábätiek neprekáža trocha svetla, ani jemné zvuky. Je dobré bábätko naučiť nespať v absolútnej tichosti, aby ste potom nemuseli okolo neho chodiť po špičkách, kým bude spinkať.

3. Zvýšená teplota sa znižuje obkladmi s alkoholom

Teplotu neznížite bábätku tým, že na neho dáte obklad s alkoholom. Skôr mu môžete ublížiť a alkoholom ho otráviť, keďže sa vpije cez jeho tenkú kožu.

4. Ak dieťaťu dovolíte, aby skákalo po posteli, bude mať krivé nohy

Toto je iba mýtus. Práveže by sme mali deťom dovoliť, aby skákali po posteli, nielen preto, že je to jednoducho zábavné, ale deti sa tak učia udržať rovnováhu.

5. Počúvanie klasickej hudby zvyšuje IQ dieťaťa

Hudba síce obohacuje život dieťaťa, no žiaden výskum nepriniesol nepriestrelné dôkazy, že práve klasická hudba pozitívne vplýva na rozvoj detského mozgu.

Mohlo by vás zaujímať: 5 chýb, ktorými najčastejšie kazíme inteligenciu dieťaťa

6. Nechajte bábätko vyplakať, inak ho rozmaznáte

Bábätká mladšie ako štyri mesiace majú niekoľko spôsobov, ako sa môžu utíšiť – napríklad pri kojení alebo keď im vymeníme plienku. Ak zdvihnete na ruky dieťa, ktoré plače, jediné, čo ho naučíte je, že ste tu vždy pre neho a že sa na vás môže spoľahnúť.

7. Bábätká počas noci treba budiť, aby sme im vymenili mokrú plienku

Moč je sterilný a dnešné plienky veľmi dobre sajú tekutinu, takže je možné dieťa nechať v jednej plienke počas celej noci. No ak cítite, že sa bábätko pokakalo, je vhodné vymeniť plienku, aby bábätko nedostalo infekciu močových ciest, zvlášť ak ide o dievča.

8. Je nebezpečné očkovať dieťa, ak je prechladnuté alebo má jemne zvýšenú teplotu

Menšia choroba neoslabí imunitu dieťaťa natoľko, aby sa zvýšilo riziko negatívnych reakcií na očkovanie.

9. Bábätká mladšie ako 6 mesiacov sa nemôžu natierať opaľovacím krémom

Riziko rakoviny kože, ktorému vystavíte bábätko, ak bude na slnku bez opaľovacieho krému je vyššie ako riziko, že dostane alergickú reakciu na opaľovací krém.

Najlepšie pre bábätko je vyhýbať sa slnečnému žiareniu medzi 10-tou a 17-tou hodinou. Ak bude dieťa v tomto čase predsa len na slnku, minimálne množstvo krému s čo najvyšším ochranným faktorom naneste bábätku na tvár, chrbát aj ruky.

10. Dojčenské fľaše a cumle je treba každý deň sterilizovať

Ak prvýkrát používate cumle a fľaše, sterilizujte. Potom už je celkom dostačujúce, ak ich pozorne umyjete vodou a jarou. Bábätká sú dennodenne vystavené baktériám a mikróbom vo svojom okolí, tak im určite nemôže škodiť dobre umytá fľaša, ktorá nie je sterilizovaná.

11. Najbezpečnejšie pre bábätko je, keď spáva na brušku

Najbezpečnejšia poloha pre spánok bábätka je na chrbte. V minulosti sa rodičom radilo, aby deti dávali na bruško, lebo lekári sa báli udusenia v prípade, keď sa bábätko povracia. No najnovšie štúdie preukazujú, že spánok na bruchu zvyšuje riziko SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat).

12. Ak dieťatku dáte do mlieka ryžové vločky, bude lepšie spať

Držte sa pokynov zavádzania príkrmov medzi 4.-6. mesiacom života. Čím viac pediatrov odporúča, aby sa s tuhou stravou počkalo až do pol roka života dieťaťa. Výskumy preukázali, že bábätká, ktorým sa príkrmy zavedú pred ukončeným štvrtým mesiacom, horšie spia a tiež existuje súvislosť medzi raným zavádzaním tuhej stravy a obezitou v neskoršom veku.

13. Bábätká sa majú kŕmiť podľa prísneho rozvrhu

Najlepšie je bábätko kojiť na požiadanie, keď vám dá najavo, kedy je hladná a kedy sýta. Ak budete dieťa kŕmiť podľa rozvrhu a nie na požiadanie, môže to negatívne vplývať na jeho stravovacie návyky.

14. Bábätká by mali nosiť pevnú obuv, aby ich noha bola chránená a aby správne chodili

Chodidlá sa najlepšie vyvíjajú, ak je noha bosá. Nech vaše bábätko vnútri chodí bez topánok, tak sa ľahšie vytvorí klenba a posilnia členky. Topánky nesmú byť ťažké a tvrdé, mali by byť zo savého materiálu a horná časť topánky by mala byť vzdušná.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

články autora...

Pridaj komentár