8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali

kika/redakcia 0

Ak máte doma malé bábätko, možno viete, že pediatri odporúčajú na spánok optimálnu teplotu v izbe 18 °, počas bdenia 20 – 22.° Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať.

Dobré rady nad zlato, ale v horúcom lete sú teórie nanič. Od ideálnych podmienok musíme premostiť k tomu, ako sa v neznesiteľnom teple vyspať.

Shutterstock

 

Ovlažujte bábätko

Vysoké teploty sú pre bábätká problém. Nakoľko novorodenci nemajú ešte vyvinutú termoreguláciu, vysoká teplota v prostredí, kde sa nachádzajú, môže spôsobiť prehriatie, vznik potničiekdehydratáciu či úpal.

Preto je nanajvýš vhodné vetrať, často dieťa ovlažovať. Bábätko pravidelne osviežte umývaním a kúpaním, určite nezabudnite bábätko okúpať alebo aspoň osprchovať pred odchodom na spánok.

Zatemnite si byt

Počas dňa zatiahnite rolety a žalúzie, aby ste zabránili preniknutiu slnečných lúčov. V čase najvyšších denných teplôt je dobré okná zatvoriť, aby dnu nesálal horúci vzduch.

Ochlaďte vzduch

Ak používate ventilátor, dajte ho k oknu, aby fúkal horúci vzduch von z izby. Vzduch v byte môžete ochladiť aj ľadom – jednoducho namrazte ľadové kocky a nechajte ich rozpúšťať v nádobe. Zvlhčí sa tak vzduch v miestnosti, kde bábätko spí.

Nezapínajte sporák

Zbytočne nevarte, nepečte, nezavárajte – nerobte žiadne aktivity, ktorými si doma ešte viac prikúrite. Studená kuchyňa, ľahké jedlá, šaláty, ovocie, zelenina, zmrzlina, to je skvelá alternatíva k rozhorúčenému sporáku.

Použiť klímu pri novorodencovi?

Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu. Avšak príliš nízka teplota v miestnosti môže spôsobiť rôzne ochorenia dieťaťa – podchladenie, či nádchu a kašeľ.

Ak sa rozhodnete používať klimatizáciu, nenechávajte dieťa v priamom dosahu studeného vzduchu z klimatizácie. Dobrou stratégiou môže byť použiť klimatizáciu iba na ochladenie vnútorných stien bytu a na večer otvoriť okná.

Prečítajte si aj: Ako používať klimatizáciu pri bábätkách bezpečne

Aj matrac môže „zavariť“

Rodičia radi používajú pre bábätká latexové matrace, ktoré sú hypoalergénne, antibakteriálne, majú najlepšie ortopedické a fyziologické vlastnosti. 

Napriek výbornej cirkulácii vzduchu a odvádzaniu vlhkosti, nie je latexové jadro tak vzdušné ako pružinové alebo taštičkové jadro, čo spôsobuje vyššiu „hrejivosť“ matraca.

V každom prípade používajte bavlnené plachty.

Nebabušte dieťa na noc

Bábätká obliekajte naľahko do vzdušných, savých materiálov, ideálne je bavlnené body alebo košieľka. Je to lepšie, ako nechať spať bábätko iba v plienke, najmä kvôli poteniu.

Neobliekajte bábätko preto, že má studené ruky a nohy. Je to typický znak toho, že si malé dieťa nevie regulovať telesnú teplotu. Môže mu byť horúco, aj keď má studené ruky. 

Či mu je zima, zistíme jednoducho tak, že mu vopcháme ruku „za krk“. Ak je toto miesto na tele bábätka teplé, nie je mu chladno. Ak je toto miesto vlhké, je mu teplo, potí sa, treba bábätku odobrať vrstvu oblečenia.

V horúcich dňoch nepoužívajte spacie vaky ani perinky, už vôbec nie pri kojení – bábätko sa môže spotiť a prehriať.

Prečítajte si aj: Nebabušte bábätká aj v lete

Pripravte sa, že sa možno nevyspíte

Pomerne normálnou reakciou na teplo je, že bábätká sa cez deň môžu hlásiť o mliečko menej často a vynahradia si pitie v noci, takže sa veľmi nevyspíte. Skúste to s nimi prežiť a ani vy nezabúdajte na pitný režim.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár