9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka

Anna Veselá 2

Keď sa narodí bábätko, rodina i blízki kamaráti sa idú niekedy samou radosťou zblázniť a najradšej by sa hneď a zaraz vybrali na návštevu, aby si maličké ovoňali, poťažkali, podržali si ten drobný uzlíček v náručí. Celí sú namäkko.

Lenže z ošiaľu je potrebné zletieť na zem. Toto naozaj nie je obyčajná návšteva. Novorodeniatka sú citlivé stvorenia a ich mamy možno ešte viac. Ak sa chystáte pozrieť „nové“ bábätko, bez ohľadu na to, ako ste si blízki s mamou, porozmýšľajte, na čo by ste mohli dať pozor a akých pravidiel sa treba držať.

Shutterstock

Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad. Tak začnime tým:

1. Najprv zavolajte a zistite, či sú rodičia pripravení prijať návštevy

Každá nová mama je iná, ale väčšina spravidla potrebuje nejaký čas pred tým, než sa znova začne „socializovať“ a predstavovať drobčeka. Rešpektujte to a radšej sa spýtajte mamy, či už sa cíti na návštevy. Možno vám povie, že nie a skúsite to zase o nejaký čas neskôr.

Keď rodičia budú pripravení, navrhnite im niekoľko termínov, kedy by ste mohli prísť, aby si vybrali taký, ktorý im najviac vyhovuje. A potom dodržte dohodnutý čas návštevy, buďte presní. Čerstvá mama môže byť unavená, nevyspaná, myslite na to.

2. Nepredlžujte návštevy.

Niektoré mamy vám povedia dopredu, že majú na vás iba krátky čas. Ak sa na tom s vami ale nedohodnú, majte to na pamäti a zdržte sa iba krátko. Jedna hodina je určite dostatočne dlhá doba, iba ak by mama trvala na tom, nech ostanete dlhšie.

3. Nenechajte sa ponúkať. Prineste jedlo alebo koláč

Čerstvá mama naozaj nemá kedy variť, ani si odskočiť do obchodu na nákup. Väčšine mám pomáha partner, rodina alebo kamaráti. Doniesť mame jej obľúbené jedlo alebo napiecť pre ňu koláč, je jednoznačne dobrý nápad.

Nenechajte sa od nej ponúkať jedlom. Má čo robiť s bábätkom, nech ešte nemusí vynakladať energiu na to, aby sa o vás starala a nedajbože pripravovala jedlo iba pre vás.

Shutterstock

4. Umyte si ruky skôr, než chytíte bábätko do rúk

Bábätká sú neodolateľné, to je jasná vec. Nezabudnite na takú dôležitú vec, ako je hygiena. Vždy si umyte ruky, len čo prídete na návštevu. A samozrejme, najprv sa opýtajte mamy, či vám dovolí zobrať bábätko do náručia. Ak uvidíte, že mama začína byť nervózna, hneď jej bábätko vráťte.

5. Ponúknite mame „čas pre seba“

Pokiaľ sa mama cíti dobre a bezpečne, keď je bábätko s vami, ponúknite jej pomoc. Možno by sa jej zišiel čas, aby sa v pokoji osprchovala alebo si niečo porobila. Ak odmietne vašu pomoc, neurazte sa, prijmite to.

Shutterstock

6. Svoje deti nechajte radšej doma

Na návštevu k novorodeniatku nenoste so sebou svoje deti. Jednak si lepšie užijete čas s mamou a s bábätkom, druhá vec, nikdy neviete, nakoľko je vaše dieťa v tej chvíli zdravé. To, čo je pre vášho škôlkara obyčajný soplík, či ľahké prechladnutie, môže maličkému bábätku s nezrelým imunitným systémom skomplikovať život.

7. Aj dobre mienené rady nechajte radšej doma

Ak sa vás mama pýta na nejakú radu ohľadom kojenia alebo spánku, slobodne jej porozprávajte, aký rytmus mali vaše deti, opíšte vašu skúsenosť, ale vyvarujte sa toho, že budete kategoricky tvrdiť, že takto to má byť a nijako inak. Počas návštevy venujte plnú pozornosť čerstvej mame a bábätku, nech sú ony tie hviezdy, ktoré necháte zažiariť. Teraz majú na to plné právo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. Eště jeden dôležitý bod ste zabudli.

     

    Ak má bábätko staršieho súrodenca, venujte plnú pozornosť najprv jemu. Bol zvyknutý že sa svet točí okolo neho a teraz zrazu si ho nikto nevšíma – svet sa zrazu točí len okolo toho „votrelca“. Nechceme predsa rozdúchavať súrodeneckú žiarlivosť.

     

    Ak vás starší pozná, pozdravte sa najprv s ním. A až keď bude chcieť, rád vám hrdo ukáže svojho nového bračeka.

    1. Leti, toto ste napísali svätú pravdu a budem dúfať kvôli všetkým starším súrodencom, že tí, čo čítajú tento článok sa dostanú až na koniec a dôjdú aj k vášmu komentáru

Pridaj komentár