Ako sa starať o veľmi suchú a citlivú pokožku bábätka ?

MUDr. Katarína Šimovičová 4

Na najčastejšie otázky odpovedá odborná konzultantva  NIVEA BABY MUDr. Katarína Šimovičová. 

MUDr. Katarína Šimovičová sa na otázky starostlivosti o pokožku díva z pohľadu praktickej lekárky a mamičky dvoch detí.

Starostlivosť o suchú a veľmi citlivú pokožku so sklonom k alergiám

Je pochopiteľné, že ak niektorý  z rodičov trpí akoukoľvek alergiou alebo kožnými problémami, je dôvod mať o pokožku svojho bábätka obavy. Ak je podobná situácia práve Váš prípad, zaoberáte sa zrejme úvahami typu: “V detstve som mala alebo otecko mal problémy s atopickým ekzémom, moje dieťa má tiež veľmi suchú a citlivú pokožku, ktorá sa veľmi ľahko podráždi. Nechcem, aby moje bábätko trpelo kožnými problémami, svrbením či podráždením pokožky ako ja alebo otecko.”  Odpoveď na Vaše úvahy nie je ľahká, ale v nasledujúcich riadkoch môžete nájsť užitočné rady a informácie.

Sledujte, čo bábätku vyhovuje

Sklon k alergiám, suchej až atopickej pokožke môže mať rôzne prejavy vzhľadom na typ pokožky a špecifické genetické dispozície. Jej stav sa môže meniť i v závislosti od vonkajších faktorov, ako je počasie, ročné obdobie, vek či okolité prostredie. Preto nemusia niektoré tipy a odporúčania vyhovovať Vášmu bábätku v každej situácii. Ale existujú určite hlavné zásady, ktoré pomôžu zlepšiť stav a negatívne prejavy extra citlivej a suchej pokožky Vášho dieťatka.

 1. Šetrné čistenie a starostlivosť

• Deti, ktoré majú suchú pokožku, väčšinou zle znášajú časté umývanie a kúpanie, lebo voda ďalej narušuje ich oslabenú ochrannú kožnú bariéru. Vyhovujú im také prípravky, ktoré neobsahujú mydlo, dokážu naopak pokožke dodať chýbajúce lipidy a sú testované a schválené špeciálne pre suchú pokožku. Neparfumované NIVEA BABY Čistiace obrúsky Sensitive sú na pravidelné čistenie zadočka bábätka ideálne.  

• Na umývanie a kúpanie sú pre deti so suchou a citlivou pokožkou najvhodnejšie olejové peny do kúpeľa. Voda by nemala byť príliš teplá a kúpanie radšej kratšie. Otieranie uterákom môže pokožku tiež podráždiť, preto uterák vopred nahrejte a bábätko osušte jemnými dotykmi. Niekedy môžete použiť i vysúšač vlasov s možnosťou regulácie teploty vzduchu.  

• Pravidelná hydratácia stabilizuje a posilňuje ochrannú bariéru pokožky a prináša úľavu od nepríjemného svrbenia – vhodná je najmä po kúpeli a v chladnom či suchom počasí. V horúcich letných dňoch môžete ošetrujúce mlieko alebo krém ochladiť v chladničke – jeho účinky proti svrbeniu sú potom ešte výraznejšie. Ošetrujúce výrobky pre suchú a citlivú pokožku by mali obsahovať esenciálne lipidy, ako sú napríklad omega-6 mastné kyseliny. Dôležité je i rýchle vstrebávanie a ľahké roztieranie, aby sa predišlo mechanickému podráždeniu pokožky.  

• Nezabúdajte ani na malé problematické partie pokožky, napr. za ušami alebo v kožných záhyboch pod bradičkou, v slabinkách a všade kde sa koža stýka s kožou. Tie potrebujú extra výživnú starostlivosť, ako je napríklad NIVEA BABY NUTRI SENSITIVE SOS krém. 

• Pravidelné ošetrovanie suchej a citlivej pokožky je nutnosťou, ale malo by byť príjemné pre Vás i Vaše bábätko – skúste svoje dieťatko zapojiť do každodennej starostlivosti čo najskôr.  

2. Šetrné oblečenie

Oblečenie je pre bábätko niečo ako druhá koža. Hrá preto veľmi dôležitú úlohu v prevencii podráždenia pokožky. 

• Jedna z prvých vecí, ktorú by ste mali urobiť, je odstrihnúť všetky potenciálne dráždivé štítky, etikety alebo visačky. Nové oblečenie pred prvým použitím vždy vyperte. Odstránite tak zvyšky farieb, impregnácií a chemikálií použitých pri výrobe oblečenia. Ak má pokožka Vášho bábätka sklon k alergickým reakciám, zapnite pri praní extra pláchanie pre dôkladné odstránenie detergentov. Oblečenie perte denne a naruby, odstránite tak prípadné zvyšky kožných šupiniek a ošetrujúcich prípravkov. Namiesto použitia aviváže vysušte bielizeň v sušičke alebo ho po uschnutí dôkladne vyžehlite – najmä bavlnené textílie sú potom oveľa mäkšie a jemnejšie. V lete je veľmi vhodné sušiť bielizeň  priamo na slnku.

• Pamätáte sa, ako príšerne “hrýzol” ten vlnený sveter s jeleňom od babičky? Zlá kožná znášanlivosť vlny, napriek tomu, že ide o prírodný materiál, je medzi deťmi s atopickými dispozíciami veľmi bežná. Oveľa vhodnejšia je čistá bavlna alebo iné hebké prírodné materiály, hoci hodváb alebo viskóza. Umelé vlákna, ako je polyester alebo nylon, podporujú potenie a vedú tak k nepríjemnému svrbeniu pokožky, i keď sú na dotyk jemné a hladké. Priedušná spodná bielizeň pomáha predchádzať mechanickému podráždeniu pokožky a nadmernému poteniu. V teple a vlhku sa veľmi dobre darí rastu baktérií, vírusov a plesní. Nezabúdajte, že i Vaše oblečenie by malo byť hebké, aby bolo bábätku maznanie s Vami príjemné.

3. Šetrná strava 

• Dojčenie počas prvých šiestich mesiacov je najlepšou prevenciou, najmä pre bábätká s dedičnými alergickými dispozíciami. Pri zavádzaní pevnej stravy dbajte na to, aby boli jednotlivé potraviny pridávané postupne a vždy sledujte reakciu bábätka na novú stravu. Ak má Vaše dieťatko sklon k alergiám, môžete si viesť stravovací denníček, aby ste ľahšie určili, ktoré potraviny bábätku nevyhovujú. 

• Teoreticky môže spôsobiť alergickú reakciu akákoľvek potravina. Ale najčastejšími alergénmi sú: citrusy, ovocné džúsy a šťavy, ryby a morské plody, vajcia, arašidy a iné orechy, bielkovina kravského mlieka, obilniny, rajčiny a sójová bielkovina. Najlepšie bývajú znášané: mrkva, hrášok, špargľa, zelený šalát, hrušky, banány a melóny. Všeobecne platí, že máme genetickú výbavu na tie rastliny, ktoré rastú u nás – preto nie je vhodné experimentovať u bábätiek s exotickými plodmi. Správne, zdravé stravovacie návyky sa tvoria už v útlom detstve – naučte svoje dieťa jesť zeleninu a ovocie. Miesto čokolády a sladkostí ho odmeňujte sušeným ovocím alebo detskými sušienkami.  

• Ak zvažujete vytvoriť pre svoje dieťa špeciálny jedálniček, vždy sa vopred poraďte s pediatrom alebo nutričným špecialistom, aby ste sa uistili, že strava spĺňa základné potreby pre zdravý vývoj bábätka. Dieťa rastie a jeho telíčko i nervový systém sa stále vyvíjajú, preto je potrebné zvážiť dostatočný a vyvážený prísun vitamínov, minerálov a stopových prvkov.  

  4. Šetrné prostredie 

• Detská izbička by mala predstavovať čo najmenej prašné prostredie bez baktérií a roztočov. Rolety alebo žalúzie sú vhodnejšie než závesy, plávajúca podlaha alebo linoleum lepšie než koberce. Vankúše a prikrývky by sa mali dať ľahko vyprať, rovnako ako obľúbené hračky a plyšáky. Nekupujte matrace plnené prírodnými materiálmi (rastlinnými vláknami či zvieracou srsťou). Pravidelne utierajte prach, vysávajte, umývajte, vetrajte a do detskej izby nedávajte živé kvety. Ak má Vaše dieťa atopické dispozície, naučte ho vyzliekať si oblečenie pred spaním v kúpeľni a nie v spálni.  

• Deti lepšie spia v dobre vetranej miestnosti s nižšou teplotou (okolo 18 až 20°C), kde je dostatočná vlhkosť, najmä počas vykurovacej sezóny. Chladnejší vzduch obsahuje viac vlhkosti. ktorá je príjemná tak pre pokožku ako aj slizničnú výstelku dýchacích ciest.

5. Prejavujte dieťaťu lásku 

Pokožka je zrkadlom duše. Všetky silné emócie – negatívne i pozitívne – sa môžu na pokožke prejaviť podráždením. Snažte sa teda, aby bolo Vaše bábätko spokojné a šťastné. Neexistuje lepší protistresový program než maznanie, objímanie, pestovanie, hladenie a nežné dotyky.

Viac informácií o NIVEA Baby Nutri Sensitive rade: www.nivea.sk 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. my máme doma maličkého atopika a naša špeciálna starostlivosť spočíva v bio bavlnenom oblečení a protopane nakoľko pokožku vyživuje a nedráždi

  2. Ja pri detskom oblečení trvám na tom, aby bolo z biobavlny – samozrejme to, čo majú tesne na telo, v strave preferujem ovocie a zeleninu od babičky zo záhradky, domáce predsnidávky, džemy, zaváraniny, nejeme údeniny, mliečne výrobky s mierou a čo sa týka kozmetik tak už niekoľko rokov verím protopanu. Tá je vyrobená špeciálne pre atopikov bez škodlivých látok, je dobre znášaná a výborne hydratuje

  3. Tiež som toho názoru, že menej je viac. Dcérku kúpem len trikrát do týždňa s detským mydielkom. Raz týždenne jej robím kúpeľ z ovsených vločiek, ktoré pokožku pekne hydratujú a okrem toho nepoužívam nič

  4. pri prvom synčekovi som urobila veľkú chybu, že som mu chcela “dopriať”. Každodenné kúpele s penou. olejčeky, mastičky, telové mliečka. Dopadlo to tak, že pokožku mal čím ďalej tým viac suchú, objavili sa ekzémy a alergie. Dnes všetkým radím menej je viac. Kúpem len dvakrát do týždňa s olejčekom do vane, minimum detského mydla, po kúpeli pokožku dokladne premastím mliečkom na atopickú kožu. periem len detskom prášku bez aviváže, dvakrát plákam, priamo na telo dávam len oblečenie z biobavlny a alergénom sa vyhýbame aj v strave

Pridaj komentár