Aký je ortopedický pohľad na nosenie dieťatka v šatke, resp. nosiči? Je to v poriadku, keď je tam tak skrčené? Je nosenie vhodné aj pre vývin kĺbikov?
Pri správnom uviazaní šatky a dotiahnutí nosiča vytvára ich materiál pevnú oporu chrbtici. Dieťa sa rodí v schúlenej polohe podobnej písmenu C s nožičkami pokrčenými a doširoka rozovretými ako písmeno M. Viazanie šatky a ergonomické nosiče rešpektujú túto polohu.
Postupne, ako svalstvo dieťaťa silnie, dochádza k narovnávaniu chrbtice. S prvými pokusmi o dvíhanie hlavičky, plazenie a lozenie dochádza k vývoju dvojitého zakrivenia chrbtice tak, ako u dospelých.
Poloha dieťaťa v šatke či v eronomickom nosiči (dieťa sedí s nožičkami naširoko, kolená majú byť asi vo výške pupka) podporuje správny vývin kĺbikov.
Ako nosiť: k sebe či od seba?
Mnoho rodičov si myslí, že pre dieťa je lepšie, ak ho nosia tvárou od seba. Aj keď sú na trhu dostupné nosiče, v ktorých sa dá takto nosiť, je tento spôsob nesprávny, pretože:
– Pruh látky medzi nohami dieťaťa nemôže byť dostatočne široký, dieťa takto nemôže byť v správnej polohe, kedy má zaoblený chrbátik. Nohy dieťaťa potom visia a hompáľajú sa dopredu-dozadu, čo je nevhodné pre dieťa z hľadiska jeho fyziologického vývoja.
– Chrbátik dieťaťa nie je dostatočne podopretý, pretože je pritlačený k Vášmu bruchu alebo hrudi a je formovaný do nesprávneho vyklenutého tvaru.
– V prípade veľmi malého dieťaťa mu nemôžete dostatočne podopierať hlavičku a tá sa pohupuje zo strany na stranu.
– Je pravdou, že dieťa chce pozerať dopredu, ale pokiaľ je príliš malé aj tak vníma len svoje bezprostredné okolie. Príliš veľa podnetov môže dieťa rozrušiť. V prípade, že dieťa, ktoré sa necíti bezpečne, chce nadviazať očný kontakt s osobou, ktorá ho nesie nedokáže to, rozruší sa a začne plakať.
– Dieťa sedí na najnižšej časti hornej časti tela, čo vytvára nezdravý tlak na jeho genitálie.
Ak máte stále pocit, že dieťa je nervózne z toho, že nevidí dostatočne okolo seba, vyskúšajte úväz na bok, väčšie deti môžete nosiť na chrbte.
Kde sa šatky a nosiče vyrábajú? Sú certifikované?
Elastické šatky, mei-tai a ergonomické nosiče Liliputi sa vyrábajú v Maďarsku. Sú vyrobené z materiálu, ktorý neobsahuje žiadne chemické či škodlivé látky a vyhovuje všetkým požiadavkám na nosenie novorencov.
Ergonomický nosič Liliputi zodpovedá európskej norme EN 13209/212005 o nosičoch pre deti s hmotnosťou od 3,5 kg do 20 kg.
Ako dieťatko do nosiča správne vložiť a ako dlho ho max. cez deň môžeme v nosiči nosiť?
Ku každej šatke aj nosiči je priložený návod na viazanie, kde je každý krok znázornený aj fotografiou.
Nosiť sa v nich môže tak dlho, pokiaľ z toho máte obidvaja potešenie, aj niekoľko hodín denne. Dieťa vám dá určite najavo, že mu to už nevyhovuje a vy tiež zistíte, kedy máte dosť.
Kedy by sa dieťatko nemalo v šatke nosiť?
Kontraindikácie u zdravých detí nie sú žiadne, u chorých detí alebo detí s nejakým fyzickým postihnutím je to na individálne posúdenie.
Predčasne narodené deti sa môžu nosiť iba v prípade, že majú stabilné dýchanie a krvný obeh.
Treba však zdôrazniť, že predčasne narodené deti sa stabilizujú omnoho rýchlejšie, ak majú kontakt s pokožkou blízkej osoby. Ich nosenie je prirodzený, optimálny spôsob ako pokračovať vo všetkých adaptačných procesoch a vývoji orgánov a zároveň pôsobí na upevnenie vzťahu rodič-dieťa, čo je dôležitá podmienka pre vývoj dôvery dieťaťa voči rodičovi a sebadôvery rodiča v tom čo robí.
Vpredu, na boku alebo na chrbte?
Novorodenci sa nosia vpredu, úväzy na boku a na chrbte sú vhodné odvtedy, keď si už dieťa drží hlavičku, cca. od 4-6 mesiacov. Potom už nie je určené, ako by sa malo nosiť, záleží od toho, komu čo najviac vyhovuje. Sú mamičky, ktoré až do konca nosia svoje deti vpredu, niektoré už od 4. mesiacov len na chrbte… Úväzy na boku sú dobré na krátke nosenie, na dlhšie nosenie je oveľa lepšie, ak je šatka alebo nosič na obidvoch pleciach a tým je váha rovnomerne rozložená.
foto: liliputi.sk