Aký nosič vybrať na turistiku s malým dieťaťom?

Mária Kopčíková 0

Medzi najčastejšie používanými nosičmi na turistiku patria ergonomické nosiče typu babyšatka, manduca, babyvak. A druhým sú „krosná“, teda nosič s konštrukciou, nosený na chrbte.

iStock

Osobne som vyskúšala krosná aj šatku. Šatka nám vyhovovala viac, z viacerých dôvodov – najmä preto, že sme ju používali na bežný život a pri prechádzkach v lese a miernych turistikách sme ani nad iným nerozmýšľali.

Aké sú základné rozdiely medzi „top trojkou“ nosičov, vrátane ich ceny, si môžete prečítať v článku S batoľaťom na turistiku.

Ak sa rozhodujete, ktorý nosič na turistiku s batoľaťom je ten ideálny, prinášame názor a skúsenosť poradkyne nosenia a maminy Evky.

S ktorými nosičmi máš skúsenosť a prečo si si vybrala práve tieto?

Skúsenosť mám s nosičmi Liliputi, Manduca, Ego, Mei tai liliputi, vlastný ušitý. Zo šatkonosičov som vyskúšala pevnú aj elastickú šatku a ring sling.

Bežne som používala Manducu, pevnú šatku a na občasné rýchloprenášanie z auta do bytu a späť som mala ring sling (krúžky didymos a inak šitý z metráže z Ikea). Tieto tri veci som podľa potreby a miery zašpinenia obmieňala.

Riešila si výber nosiča aj špeciálne pre účely turistiky alebo akosi automaticky si využila tie svoje overené?

Na turistiku som špeciálne nosič nevyberala, Manduca (alebo iný ergonomický) mi prišiel dostatočne praktický aj na chrbte, aj na väčšie dieťa.

V čom je podľa teba nesporná výhoda šatky/Manducy/ring slingu oproti krosnám?

Oproti krosnám má Manduca viac výhod. Tá najdôležitejšia je, že dieťa, ktoré spí, je dobre opreté o nosiaceho a neklimbá mu hlavička nabok, zvlášť ak ju má zafixovanú v kapucni.

Posed je široký a pre dieťa príjemnejší ako „nohavičkový“ výstrih niektorých krosien, v ktorých sa napr.  nedá hlava uložiť na chrbát nosiaceho, lebo je príliš ďaleko (ten chrbát).

Ak máme dieťa, ktoré už zvládne nejakú časť túry, tak je Manduca veľmi skladná v bežnom ruksaku a vytiahnuť sa sa dá, až keď dieťatko hlási únavu. Opäť sa dá zložiť, keď dieťa túži hopsať po chodníku pred nami. Je ľahká, malá, skladná v bežnom ruksaku.

Ak už rodina disponuje ergonomickým nosičom, potom by som kvôli týždňu v Tatrách ani nepremýšľala nad kúpou niečoho iného, skutočne to netreba.

Mohla by si prosím porovnať tieto tvoje 2 / 3 nosiče, či vnímaš ešte aj medzi nimi rozdiel, napr. v ktorom sa lepšie nosí na chrbte, na boku, v ktorom môže dieťa lepšie spať …

Mne osobne sa na chrbte najlepšie nosilo v Manduce, má vypolstrované ramenné popruhy a dieťa aj, menšie, sa pri dobrej technike dostáva na chrbát veľmi bezpečne a rýchlo.

Tiež je super, že keď dieťa už samé behá, je to dobrá verzia na chodenie hore dole z nosiča a dnu, podľa vrtochov dieťaťa. Myslím, že fajn sa používa aj Mei tai na chrbte. Pre šatkovaky, ringslingy a babyvaky platí, že váhu dieťaťa nesieme len na jednom pleci, čo nie je príjemné, zvlášť, ak už deti vážia viac.

Viazanie šatky na chrbát si vyžaduje určitú zručnosť manipulácie so šatkou a dieťaťom. A sú maminy, ktoré prežijú celé svoje nosiace obdobie, vrátane túr v Tatrách, iba so svojou obľúbenou šatkou. Ak vedia šikovne uviazať taký double hammock, tak ten nosiaci komfort aj zafixovanie spiaceho dubáka je úplne skvelé. Nie je to ale žiadne hop-šup riešenie.

Veľa ľudí má predstavu, že v šatke alebo Manduce sa musí dieťa hodne potiť a nie je mu tam pohodlne. Čo ty na to?

Áno, v šatke aj Manduce, sa dieťa opiera telom o telo nosiča, vzniká teplo, aj sa o seba potia. V krosnách je dieťa skutočne od nosiaceho oddelené, nosiaci sa potí len do nosiča (ale potí sa zaručene :).

Mne osobne ale stále prekážalo to voľne pohodené dieťa v krosnách, zatiaľ čo pri ergonomickom nosiči je výborne opreté a môže pomerne pohodlne spať pri rytme chôdze nosiaceho. Trochu potu sa znesie a keď nie, existuje veľký trh s funkčným prádlom, zvlášť obľúbené sú merino produkty.

Vlhkosť odvedú do hornej vrstvy trička a ostáva pocit sucha, aj keď sa potíme jeden o druhého (obaja aj nosiaci aj nosený funkčné prádlo isto ocenia).

Spracované s použitím: blog.adamsport.eu, noseniedeti.sk, skúsenosti mamičiek

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár