Citlivá detská pokožka

Mária Kopčíková 4

Pokožka dieťaťa je iná, než pokožka dospelého, jemnejšia, citlivejšia, priepustnejšia.

Pri narodení donoseného bábätka je jeho pokožka úplne vyvinutá, no je veľmi tenká a jej obranyschopnosť nefunguje tak efektívne, ako u dospelého človeka.

Shutterstock

Koža – u detí či u dospelých

Koža má veľa funkcií – ochrannú, termoregulačnú a tiež zmyslovú. Prebiehajú v nej imunologické deje, cez kožu prebieha vylučovanie i vstrebávanie.

Koža má tri základné časti – od povrchu dovnútra:

  • Pokožka – povrchová vrstva, je pokrytá ochranným filmom, ktorý svojou štruktúrou zodpovedá emulzii (olej vo vode). Povrch je osídlený mikróbmi, obsahuje zrohovatenú vrstvu odumretých buniek, vďaka ktorej koža nevysychá, pigmentové bunky, imunitné bunky a zárodočné bunky, ktoré zabezpečujú obnovu pokožky.
  • Škára – v nej sú uložené kapiláry, hlbšie cievy, periférne nervové vlákna a nervové zakončenia, ale aj potné a mazové žľazy, vlasy a nechty.
  • Podkožie – obsahuje riedke spojivo, tukové lalôčiky, väčšie cievy a nervy. Chráni pred mechanickým poškodením a je izolátorom tepla. 

Cieľom starostlivosti o kožu je udržať jej základné funkcie v rovnováhe, chrániť ju pred pôsobením nepriaznivých vplyvov z vonka, udržať primeranú hydratáciu a zabrániť nadmernému prehrievaniu či vysušovaniu.

Každé porušenie pokožky môže poškodiť jej funkcie:

  • strata vody vedúca k lokálnemu vysušeniu môže zapríčiniť podráždenie,
  • prienik infekčných a alergizujúcich faktorov môže zhoršiť podráždenie. 

Pokožka detí je oproti tej našej dospeláckej jemnejšia. Je aj menej odolná a náchylnejšia na podráždenie.

Shutterstock

 

Špecifiká detskej pokožky

Detská pokožka je až päťkrát tenšia a citlivejšia ako pokožka dospelého človeka. Jej schopnosť premastenia ešte nie je plne vyvinutá a prirodzená regulácia vlhkosti ešte nefunguje tak ako má.

Vždy je treba mať na pamäti výrazný nepomer medzi povrchom tela a váhou dieťaťa. Z toho vyplýva výrazne vyššie riziko intoxikácie dieťaťa tým, čo na jeho pokožku nanesiete.

Pani doktorka, s ktorou spolupracujem, vždy budúcim rodičom hovorí, že to, čo na dieťa natriete, akoby ste mu podali per os – teda ústami. Dostane sa mu do telíčka úplne rovnako (týka sa to až príliš častého používania rôznych liečiv ako „prevencie“, masti s kortikoidmi napríklad).

Čím sa pokožka detí poškodzuje

Napr. príliš častým kúpaním. V novorodeneckom a dojčenskom veku nie je potrebné kúpať deti v každý deň. MUDr. Martin Mráz hovorí, že dieťa postačí kúpať 3x do týždňa a používať len mierne teplú vodu.

Pokožka je tiež zbytočne namáhaná používaním „detskej chémie“, teda detskej kozmetiky z niektorých radov. MUDr. Mráz odporúča vyhýbať sa detským umývacím prípravkom. Miesto mydla sa mu vhodnejšie vidí použitie kvalitného oleja do kúpeľa.

Každodenné používanie mydla a následné krémovanie narušuje prirodzenú rovnováhu detskej pokožky, pritom je ale práve vývoj jej prirodzených funkcií pre dieťa dôležitý. Ku každodennej hygiene postačí teplá voda a dve handričky – jedna na umývanie telíčka a druhá na zadoček.

Na pokožke sa môže prejaviť tiež menej šetrené zaobchádzanie pri utieraní po kúpeli. Nešúchajte dieťa osuškou, len ho do nej zabaľte a mierne na osušku pritláčajte. Potom dieťatko nechajte ešte chvíľu voľne „doschnúť“. Nezabudnite poriadne vysušiť aj pokožku v záhyboch, predídete tak začervenaniu zadočka.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. naša malá ma atopický ekzém a tak je jej pokožka ešte o niečo citlivejšia a zraniteľnejšia a výber vhodnej kozmetiky pre starostlivosť bol o niečo komplikovanejší … krémy od dermatologičky ani pediatra nám nepomohli max. ulavili od svrbenia a tak som hladala sama s internetom az som nasla protopan.sk a ich mliečko na premasťovanie a to nám sadlo … malá sa nedriape a škvrny sa pomaličky strácajú a nové nepribúdajú

  2. počas tehotenstva som lustrovala milión značiek a detských prípravkov a vyberala som si ten najvhodnejší a došla som po porovnávaní že ideme do čiste prírodných látok a žiadne vysušujúce chemikálie na bábätkovskú pokožku dávať nebudem a tak teraz používame šťastného najelika od rosemont-u a je suprový aj na zapareniny a začervenanú pokožku

  3. ja som malého kúpala do pol roka iba v čistej vode a maximálne som mu natrela riťulu bepanthenom care proti zapareninám. Neskôr som začala používať hipp kozmetiku.

Pridaj komentár