Čo robíš dieťaťu, keď pri ňom fajčíš?

Mária Kopčíková 0

Často ich vídam, na ulici, pri letnej záhradnej krčme, v parku, na ihrisku. Mamina tlačí kočiar a v ruke má cigaretu, dieťa takmer zahalené v cigaretovom dyme.

Deti sa hrajú na piesku a nad nimi rodičia debatujú a fajčia. Že nevadí?

Shutterstock

Pasívne fajčenie je vážny problém

Postihuje nefajčiarov najmä v domácnostiach a na verejných miestach, kde sa môže fajčiť.

Riziko pasívneho fajčenia spočíva v tom, že zatiaľ čo fajčiar vdychuje častice vznikajúce pri spaľovaní tabaku cez filter, tak pasívny fajčiar vdychuje vedľajší prúd dymu bez filtra.

V tabakovom dyme sa nachádza asi 4 000 chemických látok a 43 poznaných karcinogénov, pričom pasívny fajčiar bez filtra vdychuje asi 400 chemických látok.

WHO za pasívne fajčenie považuje vystavenie človeka jeho účinkom po dobu najmenej 15 minút denne, v trvaní jedného týždňa.

O čo pri pasívnom fajčení ide?

Pri aktívnom fajčení vzniká v horiacej cigarete asi 4 000 chemikálií, ktoré sa dostávajú do vzduch  z tzv. hlavného a vedľajšieho prúdu cigaretového dymu.  

Len 15% fajčiar vdychuje, ostávajúcich 85 % môžu dýchať ostatní ľudia.

Oba prúdy obsahujú takmer tie isté chemické látky, ale:

  • Hlavný prúd vzniká na konci horiacej cigarety. Fajčiar ho vtiahne do pľúc cez cigaretu, ktorá niektoré chemikálie filtruje. Ďalej tento dym filtrujú samotné fajčiarove pľúca a zadržia 80% z chemických látok. Dym, ktorý vyfúkne je teda zriedený a dalo by sa povedať, že je čiastočne „vyčistený“.
  • Vedľajší prúd cigaretového dymu vzniká medzi jednotlivými ťahmi fajčiara, v horiacom konci cigarety a dostáva sa priamo do okolitého vzduchu. Tým, že je nezriedený a nie je filtrovaný, obsahuje oveľa vyššiu koncentráciu toxických a rakovinotvorných substancií oproti hlavnému prúdu.
Shutterstock

 

Možné následky pasívneho fajčenia   

Deti si nemôžu vybrať pobyt v nefajčiarskom prostredí, pokiaľ sa rodičia sami nerozhodnú prestať fajčiť, či fajčiť na mieste, kde sa deti nenachádzajú.

V roku 1974 britský epidemiológ Dr.Colley zistil vysoký výskyt respiračných ochorení u malých detí, v prítomnosti ktorých rodičia fajčili.

Jeho a ďalšie štúdie sa stali prvým dôkazom škodlivosti pasívneho fajčenia nielen pre deti, ale aj pre každého dospelého, ktorý vdychuje dym vyprodukovaný fajčiarom.

Ak dieťa dýcha vzduch znečistený tabakovým dymom môže to mať také následky, ako keby samo fajčilo.

K najčastejším dôsledkom pasívneho fajčenia patria náhle a chronické ochorenia dýchacej sústavy u detí žijúcich v domácnosti s fajčiarmi alebo s príležitostnými fajčiarmi.

Medzi ďalšie ochorenia sa radia rakovina pľúc, srdcovo-cievne choroby – údajne až 30 % srdcovo – cievnych ochorení je v dôsledku pasívneho fajčenia.

Vážnym hrozením pre deti žijúce vo fajčiarskom prostredí je i astma – pasívne fajčenie je významným rizikovým faktorom pre jej vznik.

Pasívne fajčenie neovplyvňuje dieťa až v budúcnosti. Môže spôsobiť problémy v prítomnosti, napr. pri športových výkonoch, či vôbec schopnosti dieťaťa vykonávať nejakú fyzickú aktivitu.

Shutterstock

Ako chrániť dieťa pred pasívnym fajčením

Zdalo by sa to jednoduché – prestať fajčiť a problém je vyriešený. Ak však neviete zabezpečiť, aby sa vo vašej rodine vôbec nefajčilo, pokúste sa  čo najviac chrániť vaše deti. 

Pomôžu tieto praktické návyky:

Zabezpečte, aby sa zásadne fajčilo vonku, mimo bytu či domu. Dym pretrváva vo vzduchu hodiny po tom, čo cigareta bola zahasená. Čiže ak aj človek fajčí v nejakej miestnosti sám, následne ľudia, ktorí am prídu, budú dýchať splodiny z tabaku.

Pretože zvyšky splodín z cigariet ostávajú na oblečení fajčiara, keď tento vojde naspäť do vnútra, do izby, mal by si poriadne umyť ruky a vymeniť oblečenie Najmä ak predtým, než napr. vezme na ruky dieťa.

Nikdy nefajčite v aute, keď sú tam deti.

Rodičia, ktorí nefajčia, zrejme jednoduchšie odídu od iných fajčiarov na ulici, resp. vymedzia nefajčiarske prostredie u seba doma, aj keď prídu na návštevu fajčiari.

Deti to však urobiť nevedia. Je preto na nás dospelých, aby sme ich chránili a riziku, spojenému s pasívnym fajčením, ich radšej nevystavovali.

S použitím: kidshealth.org, uvzsr.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár