Fyziológia dýchania nosom u bábätiek

PR 0

Novorodenci dýchajú obligátne (výhradne) nosom, teda sú ochotní vzduch prijímať len nosom. Samozrejme len dovtedy, kým majú dýchacie cesty, a predovšetkým nos, čisté a priechodné. U novorodencov a u bábätiek je veľmi dôležité, aby dýchali nosom. Vdychovaný vzduch sa v nose filtruje a zohrieva, čo predstavuje ochranu pred vznikom ochorení horných dýchacích ciest.

Ak bábätko nemôže vdychovať vzduch nosom, potom dýcha ústami, príde na to, že vzduch cez ústa prúdi ľahšie, môže si na to zvyknúť a môže začať dýchať len týmto spôsobom (takéto bábätká spia s otvorenými ústami a aj neskôr, keď už majú nos znovu čistý, vdychujú vzduch cez ústa). U bábätiek a detí dýchajúcich ústami sa častejšie vyskytujú ochorenia horných aj dolných dýchacích ciest (pretože nefiltrovaný studený vzduch sa dostáva do hrdla, do priedušiek a nakoniec do pľúc). V tejto fáze života je nutné tomu venovať veľkú pozornosť, pretože imunitný systém bábätiek nie je ešte úplne vyvinutý a preto pôvodcovia ochorení, vnikajúci cez ústa do dýchacích ciest, sú schopní rýchlo sa rozmnožiť a spôsobiť tým rôzne infekcie dýchacích ciest. Neliečené infekcie horných dýchacích ciest môžu zapríčiniť aj vážne komplikácie.

V takomto prípade je nutné hlieny odstrániť!

Ak hlieny, predstavujúce živnú pôdu pre rôzne baktérie,  z nosa neodstránime, potom postupujúc cez čeľustnú dutinu smerom k strednému uchu môžu vyvolať sinusitídu  (zápal prinosových dutín) a otitídu (zápal stredného ucha). Pri týchto komplikáciách často pomáha už len zdĺhavá liečba antibiotikami a v mnohých prípadoch je nutný aj výplach  prinosných dutín (punkcia) alebo prepichnutie blany bubienka (paracentéza). Okrem toho sa môžu vyskytnúť aj gastroenterálne a dermatologické komplikácie.

Cez hltan stekajúce, prehltávané hlieny obsahujúce množstvo pôvodcov rôznych ochorení, môžu vyvolať žalúdočný alebo črevný katar, bolesti brucha, zvracanie, hnačku, následkom čoho sa zvyšuje aj riziko vzniku plienkovej dermatitídy (erythema-gluteale). Pri účinnom dojčení musia pery bábätka na prsnej bradavke vytvoriť dokonalé vákuum a preto bábätku nezostáva iná možnosť, len dýchať nosom. To je však možné len vtedy, ak je noštek čistý a priechodný. Ak je upchaný, potom je treba prijímanie potravy často prerušiť a nadýchnuť sa ústami. To predĺži celý proces dojčenia, bábätko to unaví a bude netrpezlivé a mrzuté. Následkom toho sa bábätko môže prestať  snažiť a mamku odmietnuť.

Takéto nepríjemné zážitky môžu mať za následok to, že bábätko si odvykne od namáhavého, prirodzeného prijímania potravy.

Ďalšie informácie o odstraňovaní hlienov z nosa si prečítajte na www.odsavacka-nostek.sk a https://www.facebook.com/dotykmamicky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,56 z 5)
Loading...

Pridaj komentár