“Haluze” pre deti?

Agáta 3

Pre deti sme zväčša schopní obetovať veľa. Ako prvorodičia často nakupujeme čačky – hračky, niektorí aj mačky … často ovplyvnení reklamou alebo intenzívnym masírovaním ušných bubienkov zo strany príbuzenstva či kamarátov. Aká je využiteľnosť a funkčnosť týchto pomôcok zistíme až časom.

O tom, ako sa pripravovať na príchod dieťatka po stránke výbavičky a nákupov, písala pred časom Ľubka Lapšanská. Ja by som sa dnes tak troška chcela zamyslieť nad filozofiou niektorých pomôcok, ktoré sa budúcim rodičom natískajú ako skvelé, jedinečné a určite potrebné …

Inšpirovala ma k tomu jeden diel Sexu v meste, ktorý som minule zahliadla, kde právnička Miranda nevedela uspať svoje dieťa a na pomoc jej prišla susedka, ktorá ju „zachránila“ hojdacím kresielkom, do ktorého malého synátora švihli. Zapli primeraný stupeň drncania a nejakú hudbu a zrazu bolo TICHO. A Miranda ďakovala za spasenie.

Áno, nemám rada všakovaké pomôcky, príliš všakovaké a príliš nás oberajúce o možnosť byť tie (ako matky), ktoré sa snažia a vedia uspokojiť potreby svojho dieťaťa. A najmä sa ich predtým snažia rozlíšiť. Tie potreby.

Tak som sa pozrela po nete, zbierala rôzne tipy do kategórie „haluze“ a tu vám ich ponúkam. (Nebudem na nikoho linkovať a robiť tak reklamu, kto bude veľmi chcieť, tak si predmetné haluze vyhľadá sám.

zdroj: youtube

Vibračná plošina

Nech si pod týmto názvom predstavíte čokoľvek, výrobca vás uisťuje, že vám uspí vaše dieťa. Je to revolučný produkt a nevyhnutnosť pre budúcich rodičov! A hneď upozorňuje na únavu rodičov, ku ktorej vedie „nespánok“ dieťaťa. Ešte predtým, ako sa vaše dieťa narodí sa teda dozvedáte, že BUDE MAŤ PROBLÉMY SO SPÁNKOM a vy BUDETE UNAVENÍ. To, že to nie je automaticky tak a že viete urobiť mnoho iných vecí, aby ste dieťatko uspali a zároveň neboli DOWN z tej hroznej únavy – to už samozrejme nie je predmetom prezentácie.

Citujem: „Automatická hojdacia plošina môže Vám aj Vášmu dieťatku pomôcť prekonať všetky počiatočné problémy. Dieťatku pomôže zbaviť sa stresu po narodení, upokojiť sa a zaspať, a to pomocou pohodlného rytmického pohupovania, na ktoré bolo zvyknuté ešte z maternice.“

Dieťa na plošinu môžete voľne pohodiť, alebo ho tam dať v autosedačke, alebo v polohovacom lehátku, bapriam kočárom na plošinu môžete vyliezť – ako len chcete. Niežeby ste ho prosím pekne zobrali na ruky a hojdali ho na nich! To by si mohlo zvyknúť! A už vôbec nie ho nosiť v šatke, kde zaspí pomerne komfortne … No pozrite sa, nie je to rozkošné?

Hojdacie kresielko a pohyb listu padajúceho vo vetre

Už som načala tie polohovacie lehátka, aktuálne s možnosťou nastavenia intenzity hojdania, ako aj piatimi možnosťami zvukového sprievodu … ale aby ešte aj simulovalo pohyb padajúceho listu vo vetre, a tým nesmierne upokojovalo i tých najväčších krikľúňov – tak to je teda terno! A jeho nosnosť je do 26kg. Ak máte doma dieťa, tak asi viete, že takúto hmotnosť dosahujú niektorí ledva v druhej – tretej triede na ZŠ … čo ja viem, či by ocenili pohyb listu vo vetre … 

Bez ohľadu na štýl hojdania – máme ruky, máme hlas … nemôžeme hojdať my a spievať popritom? To už by bolo akože príliš?

Monitor dychu – vysielačka – obrazovka – 3 v 1

Raz som počula jedných budúcich rodičov nadšene hovoriť o tom, že už majú doma monitor dychu, ktorý je zároveň vysielačkou. Samozrejme prístroj má aj kamerku a monitor s LED podsvietením, vďaka čomu budú počuť nielen dych dieťaťa, ale ho aj na obrazovke vidieť, keď bude spať vo svojej izbičke …

Nuž – každému z nás vyhovuje niečo iné. To  že mne príde fajn, ak na dieťa vidím, ak spí so mnou v jednej izbe či jednej posteli, aby som mohla počuť jeho dych neznamená, že sa to bude pozdávať všetkým ostatným. Len mi príde troška zvrhlé externalizovať bezpečie vlastného dieťaťa na funkcie nejakého prístroja.

Ale tomu, kto má rád technológie, isto lahodne bude znieť takýto opis produktu: „Video pestúnka s dotykovou obrazovkou s dvojsmerným monitorom dýchania – 64 kanálov – rodičovská jednotka s farebnou obrazovkou (2,75″ LCD displej) – funkcia časomiery – funkcia stíšenia – funkcia pauza – funkcia zapnutia na zvuk alebo funkcia nepretržitého prenosu zvuku – nastavenie citlivosti pohybu 5 stupňov – video priblíženie, digitálny zoom, vypínanie – pohyb (dýchanie) zobrazujúca ikonka – 4 infračervené ledky k nočnému monitorovaniu – prenos dát 2-3 Mbps – kamera-uhol záberu 60°- objektív kamery 2,8 mm …“

zdroj: nasebatole

Bacha na obchodné baktérie

Lebo inde, ako v obchode nie sú! Tak do obchodu si so sebou doneste hygienický návlek na nákupný vozík. Aby keď doňho posadíte dieťa, vám ho neožužlávalo a neolizovalo … Skvelé je, že návlek má aj všité rukavice, aby ani vy ako osoba tlačiaca vozík, ste neprišli do kontaktu s rukoväťou a následne s dieťaťom … veď predsa aj doma či na ihrisku chodíte bežne v rukaviciach a dieťa neustále treba chrániť pred baktériami. No nie? No áno!

Najmä ma pobavilo, ako sa mama musí zapodievať návlekom predtým, než vôbec do obchodu vôjde. Neviem – nie je jednoduchšie zobrať dieťa do šatky a nakupovať tak? Keď nad tým rozmýšľam, nakupovala som s deťmi často, vo vozíku sedeli aj dvaja naraz a nikdy nejaké olizovanie vozíka nebol problém. Ani ich to nenapadlo. Ale áno – jeden nikdy nevie – tak treba byť pripravení na všetky alternatívy …

zdroj: mimibazar

Kvetinový kúpeľ

Žiadna vanička, žiadne vedierko na kúpanie. Ale pekne veľkú froté kvetinu, ktorá rozkošne objíme vaše dieťatko … Americký, velice obľúbený výrobok. Zatlačíte do drezu a kvetina sa rozvinie. Dieťa si užije mäkký dotyk plyšu – len neviem, ako ho mama poumýva …

Výrobok je určený pre deti do 6 mesiaca života a to sa vám už za pouhých 35 Evri oplatí, nie?  Ak vychádzam z názoru,  že dieťa nie je potrebné kúpať každý deň, ale stačí u takto malého dieťaťa cca 2x do týždňa, tak sa vám na tých cca 50 kúpaní oplatí? Nepostačila by vaša ruka, vaše objatie, obyčajná vanička?

Tak neviem ….

Poskytla som môj čisto subjektívny náhľad na vec. Vyššie uvedené sa mi naozaj zdá nielen nepotrebné, ale aj zvrhlé na to, aby sa ponúkalo rodičom a prezentovalo ako niečo, čo nahradí ich starostlivosť, ich náruč, ich spev, ich kolísanie, ich uspávanie, ich sledovanie dieťaťa v spánku či v bdení …

Podobných produktov iste nájdete mnoho. Ak aj nemáte problém s peňaženkou a tá vaša by úhradu všetkých „pomocníkov“ bez problémov zvládla – rozmýšľajte, či chcete, aby vaše dieťa servisoval nejaký stroj, alebo chcete byť dieťaťu po ruke na pomoci vy sami?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Autorka zabudla uviesť najčastejšie používanú “haluz”, ktorou je detský kočík. Veď prečo používať tento vynález keď tu máme nežnú náruč matky ktorá bude s láskou nosiť dieťa? Big Grins

  2. No tak pri tom návleku na vozík som si teda fakt plesla po čele. Ale zas, možnože nejaká extrémne čistotná mamina to ocení. Moja malá nebola uchránená od ožužlávania rúčky vozíka žiadnym látkovým zlepšovákom, ale akýmsi zázrakom to v zdraví prežila Mr. Green

  3. najlepsom nasom domacou haluzou na uspavanie bola pracka. Zistila som, ze mama mi najlepsie zaspava pri monotonnom hluku pracky.Tak som si vzdy zacala pranie presne vtedy, ked som potrebovala uspavatsmile)) no ale, zozen niekde v hoteli na dovolenke pracku!smile

Pridaj komentár