Hurá, narodili sa nám dvojičky!

Mgr. Petra Hladká 0

A je to tu. Konečne nastal deň, na ktorý ste sa tešili celé tehotenstvo. Dnes prišli na svet vaše deti. Odteraz to už nie sú tiché bytosti, ktoré vám o sebe dávajú znať len kopancami do bruška. Vedia byť riadne hlučné a isté je, že váš život obrátia kompletne naruby…

Najcennejšia tekutina 

Materské mlieko je pre novorodencov živou vodou. No nie vždy je ľahké sa k nemu dopracovať.

Veľakrát sú deti umiestnené na neonatologickom oddelení a čerstvá mamička má k nim sťažený prístup. A keďže ide o zdravie detí a bezpečnostné normy nepustia, ani dojčenie nie je jednoduché. V prípade, že sú deti umiestnené v inkubátoroch, je to dokonca nemožné.

Dôležité je nevzdať sa a mlieko si odsávať. Ak ste rodili prirodzene a deti vám hneď priložili, problém s dojčením sa vás, zrejme, netýka. No fakt, že deti pri sebe nemáte, pocítia vaše prsia asi na druhý až tretí deň. Prsníky sa nalejú, stvrdnú a neraz aj bolia.

Určite pomôže jemná masáž (požiadajte o ňu partnera, ak vám umožnia jeho prítomnosť a máte dostatočné súkromie), prikladanie chladných kapustných listov, prípadne sprcha so striedaním teplej a studenej vody.

„Po sekcii boli moje deti umiestnené vo výhrevných lôžkach na oddelení pre nedonosené deti. Pre bolesti som nejako zabudla, že pôrodom sa moja úloha nekončí, ale začína. Až po štyroch dňoch sa ma primár prišiel opýtať, či nebudem dojčiť. Ja som nechápala – veď v prsiach nič nemám.

Ešte v ten večer som si z nich vytlačila pár kvapiek mlieka. Na druhý deň som začala s odsávaním. Najprv 30 ml, neskôr 300 ml, až som sa dopracovala k dvom litrom denne,“ opisuje neľahké začiatky mama Júlia.

Na podporu tvorby materského mlieka odporúčajú  matky viacerčiat 100-percentnú  šťavu z bieleho hrozna (treba riediť vodou), vtáčie mlieko, tvarohový krém, vanilkový puding a vitamínové doplnky s obsahom senovky gréckej a benediktu lekárskeho. A aj keď sa vám to po príchode domov bude zdať ako nemožné, zaberá aj oddych a spánok.

Shutterstock

Ak nedojčíte, no mlieko v prsiach máte, je takmer isté, že jeho odsávanie sa na čas stane vašou obľúbenou činnosťou, pri ktorej sa stihnete POSEDIAČKY aj najesť. Veľmi praktická je elektrická odsávačka mlieka 2 v 1, vďaka ktorej odsajete mlieko naraz z oboch prsníkov. Ušetríte si tak drahocenný čas, ktorý môžete využiť napríklad na spánok.

Myslite na to, že nech je vaša snaha o dojčenie akákoľvek veľká a rady laktačných poradkýň aj členov rodiny znejú naozaj presvedčivo, nie vždy sa to dá. To, že svoje deti nedokážete dojčiť a budete ich kŕmiť z fľaše odsatým materským alebo dojčenským mliekom, v žiadnom prípade neznamená, že ste zlá matka.  

„Mám trojičky a nikdy som ich nedojčila. Keď som to skúšala v nemocnici , zväčša boli nakŕmené a neprisali sa. Doma som už na prikladanie nemala energiu. Materské mlieko však dostávali takmer 11 mesiacov. Luxusne – z fľaše. Keď sa na to pozerám spätne, nemenila by som. Popri tých všetkých povinnostiach si neviem predstaviť, že by som mala na sebe stále prisatého malého hladoša,“ hovorí mama dnes už štvorročných huncútov.  

Myslite na to, že dôležité nie sú len deti, ale aj vy – ich matka. Ak budete unavená a vystresovaná, bábätká to vycítia a pokojné teda rozhodne nebudú.

Život hore nohami

Narodením dieťaťa sa mení aj život rodiny. No kým si vaše kamarátky s jedným drobcom doprajú spoločné stretnutia pri kávičke, vy na to načas radšej zabudnite. A čím viac detí sa vám zadarilo, o to neskôr sa k pokojným posedeniam opäť dostanete.

Nie, nechceme vás strašiť, len pripraviť na to, že narodením dvojičiek, či trojičiek sa váš život úplne zmení. Zo začiatku budete vďačná za veci, ktoré ste si doteraz veľmi nevážili. Napríklad taký spánok sa pre vás pravdepodobne stane luxusom, po ktorom budete prvé týždne zúfalo prahnúť.

Nebojte sa, postupne sa to zlepší a, áno, RAZ opäť prespíte celú noc. Len si na to budete musieť počkať…

Čarovná trojka

Zabudnite na „ráno a večer“. Váš deň sa začne deliť na trojhodinové intervaly – od kŕmenia po kŕmenie. Medzitým by ste mali stihnúť všetko potrebné – najesť sa, umyť sa a vyspať sa – aby ste mali silu na ďalšiu trojhodinovku.

Znie to možno jednoducho, no kŕmenie môže zo začiatku trvať aj hodinu a jedlo treba aj navariť. Ak ste boli doteraz puntičkárka s dokonalým poriadkom v byte a s vytretou podlahou, verte nám, že po narodení detí zistíte, že fľak na podlahe nie je koniec sveta. Utrieť ho môžete aj o dva dni.

Režim, režim, režim

Byť matkou dvojčiat má však aj výhody. Naučíte sa novým veciam. Ak ste doteraz nemali organizačné schopnosti, teraz ich určite nadobudnete. Budete manažérkou svojho času, postupne sa naučíte dokonale zosynchronizovať svoj deň a jednotlivé úkony tak, že výsledkom budú spokojné bábätká. Pravdaže, len v tom prípade, že dodržíte denný režim.

Začiatky budú asi ťažšie, no za pár týždňov sa vám to určite podarí. A  keď vás niekto bude presviedčať, že porušenie denného režimu je v poriadku, vysmejete ho. Na jeho porušenie doplatíte jedine vy. Vaša kamarátka s jedným dieťaťom si môže dovoliť nedať ho spinkať v danú hodinu, no u vás to bude znamenať dva ukričané batôžky.

Prijmite pomoc

Byť nezávislým je síce super, no pri viacerčatách je lepšie nemyslieť na svoje ego. Pomoc pre vás môže znamenať možnosť aspoň chvíľkového úniku. Či už je to rodina alebo kamaráti, neodháňajte ich od seba a deti im aspoň na chvíľu zverte.

„Neuveriteľne som sa tešila na čas, kedy svoje deti naložím do kočíka a dcéra mojej kamarátky ich zoberie na prechádzku. Hodinka a pol od detí dvakrát do týždňa pre mňa znamenala jedinú možnosť upratať byt, navariť, či dokonca vliezť do vane a nerobiť absolútne nič. Len tak v tichu,“ vraví mama dvojčiat Janky a Evky.

Prechádzky s dvojkočíkom zvládne aj otecko. Nebojte sa mu nechať deti a poslať ho von. Vy sa za ten čas môžete napríklad vyspať. Už počas prvých týždňov doma zistíte, že mať viac detí naraz je perfektná škola a overenie si oddanosti vášho partnera.

Kým počas tehotenstva vám to tak možno nepripadalo, teraz sa stane vašou skutočnou oporou. Je možné, že narodenie detí ho donúti vykonávať činnosti, ktorým sa predtým úspešne vyhýbal. Nakupovanie potravín, plienok aj ženských potrieb si pravdepodobne vezme na starosť on. Aspoň na istý čas…

Myslite aj na seba

Váš život v posledných mesiacoch nadobudol nový rozmer a dôležitejšie ako vy sama sú pre vás deti, no myslite aj na seba. Vaše telo bolo počas tehotenstva domovom viacerých detí, čo sa najviditeľnejšie podpísalo na vašom brušku. S najväčšou pravdepodobnosťou už nevyzerá tak ako kedysi. Sú na ňom strie, ovisnutá koža, alebo vyzerá, akoby ste boli opäť tehotná?

Nezabúdajte si ho pravidelne natierať kvalitným krémom. Len máloktorý lekár vás však upozorní na riziko vzniku diastázy – teda rozostúpených brušných svalov. Rovnako vás nik neupozorní na priaznivé účinky masírovania si jazvy po cisárskom reze. Na veľké brucho si zabezpečte špeciálny sťahovací pás, ktorý pomôže jeho rýchlejšiemu stiahnutiu do pôvodného stavu.

Pozor na hormóny

Prebdené noci, málo spánku, rozhádzaný biorytmus a plačúce deti sa môžu veľmi rýchlo podpísať aj na vašej psychike. Nech ste akokoľvek silná povaha, popôrodné baby blues alebo depresia sa môžu objaviť aj u vás. Buďte v strehu a rozprávajte sa s partnerom o svojich pocitoch a obavách.

Baby blues postihuje až 80 % žien po pôrode. Prejavuje sa zvýšenou plačlivosťou, horším sústredením sa, zmätenosťou a pocitmi bezmocnosti. Objavuje sa najčastejšie v prvom týždni po pôrode a odznie o pár dní.

Avšak až 20 % žien trpí popôrodnou depresiou. Tá sa môže ozvať kedykoľvek počas prvých šiestich mesiacov od pôrodu.

Žena má pocit, že nedokáže mať rada svoje deti či blízkych. Zriedkavé nie sú ani predstavy „čo by bolo, keby som nemala deti“. Ak depresia trvá viac ako mesiac, je dobré vyhľadať odbornú pomoc. Pozor, depresia a jej horší variant – psychóza môže ohroziť matku aj deti.

„Vedela som, že bude náročné mať naraz dvoch novorodencov, ale realita bola naozaj nad všetky očakávania. Po príchode z pôrodnice prišli úplne najťažšie dni – ako prvorodička som sa musela naučiť zvládnuť starostlivosť aspoň o jedného novorodenca a navyše sa k tomu pridal ten druhý, ktorý plakal, kým som sa venovala prvému.

Do toho problémy s rozbehnutím dojčenia, nevyspatosť, bolesť po cisárskom reze, koliky u detí… K tomu sa mi ešte pridružilo baby blues, teda ľahšia forma popôrodnej depresie. Tá bola dosť prekvapivá a obzvlášť nepríjemná. Všetko som videla čierno a v podstate som sa desila každého nového dňa, v ktorom nebudem zvládať starostlivosť o dve plačúce deti, bez akéhokoľvek voľného času alebo možnosti aspoň na chvíľu si sadnúť.

Keď si však človek vybuduje systém a opäť nadobudne kontrolu nad deťmi a istotu, bude sa to už len a len zlepšovať,“ opisuje neľahké začiatky mama Petra.

Áno, spokojná mama rovná sa spokojné deti, no neutíchajúci rev detí trpiacich boľavým bruškom zamáva aj silnou náturou. Nebojte sa na chvíľu od detí odísť. Svojou nervozitou im problém nezmiernite. Nechajte ich na chvíľu partnerovi a choďte sa prejsť. Niekedy stačí aj päť minút v tichu ulíc a budete ako vymenená.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Pridaj komentár