ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 23.11.2017 | meniny má Klement  
Staráme saStarostlivosť o babetko

Kúpanie bez sĺz: 5 rád a tipov, ako na to.

 Zuzana Badinková   06.01.2017   0

Dieťatko je v bruško obklopované 9 mesiacov vodou. Aj napriek tomu sa stáva, že čas kúpania bábätka sa nezaobíde bez plaču. Niektoré detičky plačú pri kontakte s vodou, ďalšie si kúpanie užívajú, no slzavé údolie začne po ich vybratí z vody.

Ak je aj pre vás čas kúpania a chystania na spánok stáva stresujúcim, máme pre vás niekoľko dobrých rád a tipov ako sa to pokúsiť zmeniť.

 

1/ Správne načasovanie.

Nekúpte dieťatko príliš neskoro, keď už je veľmi unavené. Ak ste z nejakých dôvodov čas na kúpanie prešvihli a vidíte na svojom bábätku, že si už šúcha oči a začína byť mrzuté, kúpanie radšej v ten deň vynechajte. Umyte mu len ritku čistou vodou, prezlečte ho do pyžamka, v pokoji nakŕmte a ďalej pokračujte v uspávacom rituály. Bez kúpeľa.

2/ Vhodná teplota vody.

Ideálna teplota vody by mala byť medzi 36 a 37 stupňov Celzia. Ani okolitá teplota v izbe, kde kúpete by nemala byť príliš svieža. Bábätko nesmie pocítiť veľký teplotný rozdiel. Čím menšie bábätko, tým viac si dajte na tom záležať. Pocit chladu môže spôsobiť, že dieťatko začne byť mrzuté a uplakané. Či už mu je zima vo vode alebo mimo nej. 

3/ Pocit bezpečia.

Bábätká sa pri kúpeli na vás maximálne spoliehajú. Všimnite si, že vám pri kúpaní hľadia uprene do očí. Držte svoje dieťatko pevne pod chrbátikom, doprajte mu pocit bezpečia a stability, pohybujte s ním jemne a pomaly.

Dôležité je, aby sa jeho telíčko nešmýkalo a nespúšťal sa Moorov reflex, ktorý bábätká často rozplače.

Keď už má váš miláčik niekoľko mesiacov, doprajte si spoločný kúpeľ vo vani, kde sa môžete hrať a užívať si svoju blízkosť. Takéto spoločné kúpele prehlbujú váš vzťah a odporúčajú sa aj pri dojčenských štrajkoch. Veľakrát práve vo vani počas spoločného kúpania sa bábätká opäť v pokoji nadojčia.

 

3/ Obľúbené hračky.

Ak sa vaša Alicka či Danielko rozplačú práve po vybratí z vane, kde sa dovtedy jašili a od radosti výskali, dovoľte im vziať si z vody svoju obľúbenú hračku. V príjemnej hre pokračujte aj pri osušení, natieraní telíčka a prezliekaní do pyžamka. Spievajte svojmu dieťatku pesničky, pustite mu jeho obľúbené melódie. Udržujte ho v dobrej nálade vašimi zaručenými rozosmievajúcimi trikmi.

5/ Masáž telíčka.

Bábätká ľúbia nežné dotyky svojej mamičky. Po kúpeli im doprajte jemnú masáž. Detským olejčekom namazané dlane jemne položte na bruško a potom chrbátik. Celou plochou rúk nežne hladkajte telíčko svojho dieťatka a pritom sa mu dívajte do očí a usmievajte sa na neho. Tento pokúpeľový rituál ho bude upokojovať, zvykne si naň a už ho bude neskôr s úsmevom očakávať.

Na záver dostane bábätko vytúžené mliečko. A takto vykúpané a napapané sa mu bude lepšie zaspávať.


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Najčítanejšie

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised