Monitor dychu. Načo a prečo a aký.

Mária Kopčíková 3

Čo to je a načo to je?

Asi najčastejšie sa jeho používanie dáva do súvisu s prevenciou SIDS (syndrómu náhleho úmrtia novorodencov) a jeho prevencii.

Možnosti monitorov

Domáce monitory dychu sú elektronické prístroje slúžiace na sledovanie srdcovej alebo dychovej aktivity. Pracujú na rôznych princípoch snímania a spracovávania informácií a sú vyrábané v mnohých modifikáciách:

  • Jednoduchšie monitory sledujú len dychovú alebo len srdcovú frekvenciu a majú nastavené určité hraničné frekvencie, ktoré ak sú prekročené, spúšťajú väčšinou zvukový alebo aj svetelný poplach.
  • Zložitejšie dokážu sledovať obe funkcie, na viac môžu v prípade výskytu abnormalít uchovávať záznamy poslednej minúty, až posledných 24 hodín.
  • Iné pracujú ako pulzný oxymeter.
  • Modernejšie monitory snímajú aj pletyzmograficky (teda nielen pulzne, ale sledujú odpor kože). Monitory sú osadené rôznymi druhmi snímačov a to kožnými senzormi, odporovými opaskami či piezoelektrickými matracmi .

Nie všetky u nás bežne dostupné monitory dychu ponúkajú vyššie uvedené parametre a je teda otázne, či vám – rodičom a opatrovateľom dieťaťa môžu byť platné.

Je potrebné, aby rodičia vedeli, že existujú možné:

  • falošne pozitívne alarmy prístroja (chybný senzor, zlý napájací zdroj, povrchné dýchanie alebo nekľud dieťaťa, rušiace zdroje v okolí monitora),
  • falošne negatívne alarmy (ak nie je žiadny poplach pri možnej ohrozujúcej situácii – napr. obštrukčná apnoe, pri jazde autom, kočíkom, pri kontakte postieľky s predmetom, ktorý nie je v pokoji (vodovod, radiátor)).

 

Keď vyberáte monitor dychu

Keď sa rozhodujete pre monitor dychu, mohli by ste zvážiť všetko vyššie uvedené. U predajcu si overte všetky parametre, ktoré ponúkaný, či vami vybraný monitor ponúka, aby ste naozaj dostali taký produkt, aký ste očakávali a potrebovali.

V súčasnej dobe sú na trhu aj produkty, ktoré spájajú v sebe funkciu monitora dychu a babyphone, jedným z nich je napr.  Angelcare, ktorý neustále vyhodnocuje zmeny správania bábätka a pri jeho opätovnom dýchaní sám vypne alarm a pokračuje v tichom monitorovaní. Software tohto výrobku bol vyvíjaný niekoľko rokov a mal by byť vyladený tak, aby poskytoval výlučne spoľahlivé informácie. Nemenej dôležité je, koľko škodlivého elektrosmogu sa bude „pohybovať“ okolo dieťatka pri používaní monitora dychu.  Monitor Angelcare  má tak uspôsobený vysielač, prijímač a senzorické dosky, že sú úplne bez elektrických a magnetických polí. Intenzita rádiového žiarenia je znížená na minimum. Tým patrí k prístrojom na trhu, ktoré znižujú elektrosmog na maximálnu možnú mieru.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (38 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja mám s monitorom vynikajúce skúsenosti. Mám dve deti. Pri staršej dcére sme ho nemali, v noci som k nej občas vyštartovala, lebo sa mi zdalo, že nedýcha zwinker . Pri druhom to už bolo bez stresu. Trvalo pár sekúnd, keď som ho zdvihla a zabudla vypnúť a hneď hlásil. Myslím, že je to dobrá investícia.

  2. Prepáčte, ale toto je pekná hlúposť – už nevedia čo by vymysleli… Poznám tri maminky, čo monitor dychu používali a všetky sa na to len sťažovali. Zbytočne sa to spúšťalo alebo miesto dieťaťa sledovali či bliká monitor dychu(a to nemali žiadne lacné modely – každý stál okolo 150€ a kupovali ho v priebehu posledného roka)… Nehovoriac o tom, že pod vlastné dieťa dávate dáku elektrickú vysielačku. To mu môžte rovno nechávať mobil pri hlave…ak má niekto ťažko choré dieťa, povedzme že to potrebuje, ale dávať na to zdravé detičky a stresovať sa s monitorom dychu?

    Sú účinnejšie spôsoby ako minimalizovať možnosť ńahleho úmrtia dvojčaťa – monitor dychu radím k neúčinným z vlastnej skúsenosti. Ale keď neviete čo s peniazmi, prosím … Za 130€ si môžete kúpiť falošný pocit bezpečia.

Pridaj komentár