Staráme saStarostlivosť o babetko

Myslíte si, že starostlivosť o bábätko je úlohou ženy? Omyl, príroda zabezpečila inštinktívnou výbavou obe pohlavia

 Andrea Gregorová   16.06.2015   0

Pre ženu asi neexistuje atraktívnejší výjav, ako muž s bábätkom v náručí. Otcom deti pristanú a patria aj do ich rúk, pretože je to prirodzené.

 

Navonok sa tvária mužne a silne, ale ženy vedia, že ich občas trápia obavy, či si dokážu dať s tým nežným a zraniteľným stvorením rady bez toho, aby ho príliš silno nestlačili alebo mu inak neublížili na telíčku alebo na duši.

Aj keď sa navonok zdá, že ženy podobné obavy netrápia a že majú všetko, čo súvisí so starostlivosťou o bábätko v sebe akosi prirodzene zakódované, nie je to pravda.

Pokým bol ten človiečik v nich, kým rástol, vyvíjal sa a mocnel, nestalo sa, že by sa ženy cez neviditeľný kábel napojili na múdrosť vekov alebo vesmíru, aby získali všetky potrebné informácie. Nie, nie. Na to sú ich mamy, kamarátky, knihy, internet, ale hlavne intuícia a viera v seba.

Neha nepotrebuje odvahu

Takou istou disponujú aj muži. Vôbec sa nemusia báť, že svojmu potomkovi ublížia tým, že ho vezmú do náručia, popočíkajú, pohrajú sa s ním, pocvičia nožičkami. Netreba čakať až na časy, keď drobec začne chodiť alebo keď sa konečne začne učiť kopať do lopty či bicyklovať.

Intímny a láskyplný vzťah otca a dieťaťa sa dá začať budovať už od prvého dňa. Áno, vtedy treba myslieť na to, že novorodenec neudrží hlavičku, ale tá sa spolu s polovicou chrbátika zmestí do mužskej dlane ako nič! Ak dokáže byť muž nežný k svojej partnerke, nie je dôvod, aby nedokázal byť nežný aj k svojmu dieťaťu. Veď neha nepotrebuje odvahu.

Kúpanie nie je len zábava

Dobrý spôsob, ako si k sebe nájsť cestu – či lepšie povedané, ako ju otecko nájde k svojmu drobcovi, je masáž. Nekonečné prebaľovanie či večerné kúpanie môže novopečený otecko spočiatku pokojne prenechať svojej žene.

Svoje miesto si však môže nájsť vo chvíli, keď je už dieťatko čisté a vykúpané. Najskôr mu jemne vysuší telíčko osuškou a potom príde ten pravý pôžitok – krémovanie!

Dotyky sú pre dieťatko mimoriadne dôležité. Je dokázané, že deti, ktoré skončia v ústavnej starostlivosti a nie sú dostatočne hladené, sú neskôr nielen výrazne chorľavejšie, ale za svojimi rovesníkmi zaostávajú aj duševne a emocionálne.

Majster znalý veci

Keď muž zvládne krok jeden a ostych z toho, ako sa dotýkať dieťatka sa premení na istotu, môžu nasledovať ďalšie kroky. Kúpanie, česanie, prebaľovanie, hry s nožičkami, ručičkami, naťahovanie... To všetko bábätko okamžite ocení a odpoveďou bude najskôr jeho úsmev a pár týždňov po narodení aj šťastný smiech.

No a keď už svoje mužsko-otcovské majstrovstvo dotiahli až sem, nie je dôvod, aby sa nezačali orientovať aj v ďalšej dôležitej veci – čím to malé telíčko umývať a čím krémovať.

Mamy vedia, že detská kozmetika by mala mať neutrálne alebo kyslé pH, že spočiatku stačí drobca umývať vodou a mazať olejom, až neskôr príde na rad jemné detské mydlo, napríklad s výťažkom z kamiliek, ktoré obsahuje aj detská kozmetika Bupi. Naviac neobsahuje výťažky z ropy, ale prírodné zložky a nestojí majland.

 

Oteckom garantujeme, že keď sa nebudú báť robiť na svojho potomka grimasy, nosiť ho na rukách, hladiť, masírovať a hrať sa s ním, vždy, keď sa vrátia domov z práce, bude ich vítať so širokým úsmevom a radostným štebotaním.

Čo tam potom, že mama s ním bola celý deň, že ho kŕmila, tíšila, prebaľovala, hrdinom dňa je aj tak ocko! Ak ste zvedavý, ako to s deťmi zvláda napríklad taký Laci Strike, sledujte Bupi BATTLE.

foto: BUPI

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised