Najčastejšie zdravotné problémy v novorodeneckom a dojčenskom veku

Mária Kopčíková 1

Dnes vám ponúkam sumarizáciu článkov o najčastejších zdravotných komplikáciách, s ktorými sa môžete stretnúť v novorodeneckom a dojčenskom období: od kožných ochorení, problémov tráviaceho traktu, po najčastejšie detské ochorenie, nádchu.

Niežeby ich vaše dieťatko nutne malo mať, ale keby sa náhodou objavili, tu získate základné informácie a tipy, ako sa k danému problému môžete postaviť a čo vyskúšať v rámci domácej intervencie predtým, než vyhľadáte odbornú pomoc.

Hemangióm

Máloktoré dieťa má pri narodení čistú a hladkú pleť. Pri pôrode si dieťatko môže privodiť rôzne „modrinky“ – ako postupuje pôrodnými cestami. A iné deti sa zase narodia s červenými fliačikmi na rôznych častiach tela, alebo sa im objavia v priebehu pár dní po pôrode. Niektoré ženy podliehajú mýtom o tom, že je to dôsledok toho,  že sa v tehotenstve zľakli a na mieste, kde sa v tej chvíli chytili, má teraz dieťa „znak“ (napr. na hlave, na líci). Hemangióm sa môže vytvoriť všade, kde sú krvné cievy (na koži, vo vnútorných orgánoch, kostiach). Miestom pre vznik tohto útvaru je vrstva, ktorá vystiela všetky cievy – endotel.

Kefalhematóm 

Kefalhematóm je pôrodné poranenie na hlave dieťaťa, pri ktorom dochádza ku krvácaniu pod okosticu lebečnej kosti. Najčastejšie je lokalizovaný nad pravou spánkovou kosťou, môže byť obojstranný alebo sa prejaví nad niekoľkými kosťami. Ide o pologuľovitý, spočiatku sa pohybujúci útvar, nad ktorým je koža niekedy prekrvácaná. Najväčšie rozmery dosahuje v prvých troch dňoch po narodení. Postupne na okraji vzniká tvrdý val a uprostred je mäkká časť. Kefalhematóm a jeho vstrebávanie má súvis napr. s priebehom novorodeneckej žltačky.

Kvasinkové infekcie

Dieťatko sa za normálnych okolností s kvasinkami stretáva prvýkrát počas pôrodu, kedy sa pri prechode pošvou usídľujú na sliznici dutiny ústnej, pri prehĺtaní sa dostávajú do zažívacieho ústrojenstva a v malom množstve sa objavia aj v stolici. K tomu, že sa kvasinky premnožia, napomáha zvýšená vlhkosť kože, teplo, potenie (vyšší obsah cukru na slizniciach a na koži kvasinky milujú), ale aj liečba širokospektrálnymi antibiotikami, ktoré narúšajú prirodzenú mikroflóru.

Podstatnú úlohu hrá imunitný systém. Jeho nedokonalý vývoj je rizikovým faktorom u novorodencov nedonosených, predčasne narodených a s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Najčastejšími lokalizáciami kvasinkových infekcií u novorodencov sú sliznice (predovšetkým dutiny ústnej), oblasť plienok a kožné záhyby, kde je zvýšená vlhkosť a teplo. Ako si s nimi poradiť? Možno vám bude nápomocný článok Kvasinkové infekcie u detí – kandidózy.

Zahnisanie v očkách

Nastávajúcich rodičov často upozorňujeme na to, aby boli citliví na plač svojho dieťaťa a nehovorili o ňom „pozri, ako sa jeduje, reve, ani slzu nevyroní …“, pretože fyziologicky až 70 % novorodencov má nepriechodný slzovod. Okrem toho faktu, že dieťatko plače a pritom neslzí, nepriechodný slzovod môže priniesť viacero komplikácií.

Potničky a zapareniny

Pokožka novorodenca sa od pokožky dospelých v mnohom líši. Je oveľa priepustnejšia a náchylnejšia na poškodenie. Pokožka bábätiek je veľmi tenká, málo odolná najmä voči bakteriálnym infekciám. Čokoľvek, čo na pokožku dieťaťa dáte, akoby ste mu podali „per os“ – teda ústami, dostane sa mu do tela. Pokožka je veľmi citlivá na iritanciá – teda na látky, ktoré dráždia a veľmi často sa nachádzajú práve v detskej kozmetike. Bezprostredne po pôrode sa neodporúča celkový kúpeľ, ten by sa mal robiť až po zhojení pupočného pahýľa. Na kúpanie by sme nemali používať žiadne peny a šampóny, maximálne jemné kvalitné mydlo.

Potničky sú najčastejším kožným ochorením novorodencov, spôsobené retenciou – zadržaním potu s následným roztrhnutím potných vývodov. Termoregulácia potných žliaz je znížená, funkcia mazových žliaz naopak zvýšená. O tom, ako sa vyhnúť týmto kožným ochoreniam, si môžete prečítať v článku Potničky a zapareniny.

Impetigo

Impetigo je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí. Je bakteriálneho pôvodu a najčastejším pôvodcom jej vzniku je zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes). Zvyčajne vytvára pľuzgiere alebo vredy na tvári, krku, rukách a plienkovej oblasti. Ľudové pomenovanie pre impetigo je „sladké chrasty“.

Nádcha, zahlienenie

Prechladnutie je v dojčenskom a detskom veku najčastejším ochorením. Malé deti trpia nádchou ročne v priemere až 6-krát. Nádcha býva zvyčajne spôsobená vírusovou infekciou, no ak sa hlieny dostatočne neodstránia a zatečú, stávajú sa živnou pôdou pre rozmnožovanie baktérií (zápal stredného ucha, zápal priedušnice a priedušiek). Prvé dni sú hlieny riedke, vodnaté – v tomto štádiu stačí noštek utierať, nechať voľne odtekať. Keď však začnú hustnúť, je naozaj opodstatnené odstrániť ich v čo najväčšej miere.

Zápal priedušiek

Pri problémoch s nádchou sa môžu pridružiť aj záchvaty suchého, dráždivého kašľa, ktorý prechádza do vlhkého, hlienovitého, zvýšená teplota, malátnosť i ťažkosti s dýchaním – takto sa zvyčajne prejavuje zápal priedušiek, ktorý patrí k najčastejším ochoreniam detského veku. Najviac postihuje deti do 5 rokov, pričom sa nevyhýba ani dojčatám a batoľatám, pri ktorých je priebeh ochorenia vždy vážnejší a  preto si neraz vyžiada hospitalizáciu. Problém je, keď sa zápal priedušiek u dieťaťa objavuje príliš často, alebo keď býva spojený s pískaním a stiahnutím priedušiek (tzv. spazmus). Vtedy by pediater mal dieťa odoslať na ďalšie vyšetrenia k imuno-alergológovi.

Problémy tráviaceho traktu

Črievko je u malých bábätiek na začiatku veľmi nezrelé.

Veľmi často sa môžeme stretnúť so zadržiavaním plynov, s problémami s vyprázdňovaním.

U zdravých detí závisí vyprázdňovanie od veku a kvality stravy.

Novorodenci a dojčatá môžu mať veľmi časté stolice až 12 x za deň, čo sa môže náhle zmeniť na jednu stolicu raz za 2 – 4 dni. Uvedomelá regulácia stolice sa dostavuje až vo veku cca 28 mesiacov života dieťaťa. Nie je teda nevyhnutnosťou, aby dieťa malo stolicu denne. Najmä u dojčených detí. Ak vás zaujíma téma „núteného vyprázdňovania a používania rektálnej rúrky, čítajte ďalej.

Reflux

Ďalším častým problémom u novorodencov a malých detí je reflux. Viete o čo ide? Zjednodušene povedané – gastroezofágový reflux (GER) je spôsobený samovoľným, opakovaným návratom obsahu žalúdka späť do pažeráka, a niekedy až do úst. Spôsobuje to nedokončený vývoj zvierača medzi pažerákom a žalúdkom, ktorý sa vyvíja až do prvého roku života. Pokiaľ dieťa nemá iné problémy, napriek častejšiemu grckaniu dobre prospieva, hovoríme iba o refluxe a stav nevyžaduje liečbu.

Problémy s obličkami

V minulosti sa vrodené vývojové chyby obličiek diagnostikovali neskoro, často už s obličkovým zlyhaním, dnes je všetko inak. Vďaka novorodeneckému skríningu detskí lekári liečia pacientov ešte v bezpríznakovom období. Na Klinike pediatrickej urológie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave liečia ročne až 130 detí s vrodenou vývojovou chybou obličiek a močovodov. Najčastejšie sú to deti vo veku do jedného roka, častejšie chlapci. V rámci novorodeneckého skríningu je každé dieťa do 48 hodín po narodení sonograficky vyšetrené, či nemá vrodenú dilatáciu močových ciest. 

Detské choroby na rodinka.sk

Veríme, že všetky zdravotné komplikácie sa vám a vášmu dieťatku vyhnú. A keby nie, prvú radu nájdete aj na detskechoroby.rodinka.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. U takeho maleho babatka su akekolvek choroby hotovou katastrofou, staci malo a drobcek zle papa alebo spinka, ja som pri druhom babatku zazila fakt krusne chvile, syn chytil vsetko, co starsia sestricka a uz som mala postarane o zabavu, na nadchu sa mi osvedcil pamycon a dobra odsavacka na vysavac, znie to drasticky ale babatku sa ulavi… na brusko sa mi osvedcila masticka a masirovat a hriat a hojdat smile

Pridaj komentár