Neotrávte si dieťa prskavkou!

Saša/redakcia 0

Aj jedna prskavka môže spôsobiť, že namiesto radosti pod vianočným stromčekom, môžete s dieťaťom utekať na pohotovosť.

Deti spoznávajú nové veci ústami. V období sviatkov, ktoré sú spojené s upratovaním, návštevami, zábavou a zhonom, sa tak v nestráženej chvíli ľahko prihodí nešťastie.

 

Nočná mora každého rodiča

Každá domácnosť je považovaná za zdroj jedovatých chemických látok a veľká väčšina prípadov otravy sa stane práve v domácom prostredí.

Deti prirodzene lákajú pestrofarebné obaly a stačí malá chvíľa nepozornosti a už pooblizujú a v horšom prípade aj poochutnávajú chemikálie, či leptavé látky.

Čistiace prostriedky, pracie gély, leštidlá či lieky však nie sú jedinými nebezpečnými strašiakmi. Vo vianočnom období toho na naše deti číha o niečo viac.

Nebezpečná prskavka

Koľkokrát mali vaše deti v rukách prskavky? Pod stromčekom, na zasvietenie cestičky pre Ježiška alebo spestrenie na Silvestra?

Na prskavky, ale aj na to, čo najčastejšie riešia rodičia v telefonickej poradni počas sviatkov, sme sa opýtali Silvie Plačkovej, vedúcej Národného toxikologického informačného centra (NTIC).

“Prskavka je jedovatá a nebezpečná najmä pri požutí a prehltnutí. Akonáhle teda dieťa požije časť prskavky, treba urýchlene vyhľadať lekára,” varuje rodičov.

“Často nám telefonujú rodičia detí, ktoré skonzumovali podpaľače na drevo do krbov, vyskytujú sa aj prípady otravy tisom, ktorý mávajú rodiny ako dekoráciu vo vázach a má pre deti lákavé, červené bobule. Samotné bobule sú však netoxické – jedovaté je ihličie tisu, ktoré ovplyvňuje činnosť srdca dieťatka,” hovorí Silvia Plačková.

Podobne by sme mali deti chrániť pre zbytočným chytaním imela, na ktorom sú podobne jedovaté práve lístky. 

Bežnými predmetmi telefonátov sú deti, ktoré prehltli silica gély (z krémov, tašiek) – ktoré sú našťastie netoxické, ako aj farbičky, či temperky.

Shutterstock

 

Čo (ne)robiť?

Stres, keď nájdete dieťa s niečím nebezpečným v rukách si vie predstaviť len ten, kto to zažil. Ideálne by bolo zostať bez tejto skúsenosti, keď sa však prihodí, mali by sme vedieť správne zareagovať, aby sme dieťaťu neublížili.

“Často rodičia najprv vyvolávajú vracanie, až potom nám zavolajú,” rozpráva zo skúseností Silvia Plačková.

“Vracanie sa nesmie vyvolávať pri požití rôznych nebezpečných látok, hrozí tam totiž, že dieťa prehltnutý obsah ešte aj vdýchne a hrozí mu chemický zápal pľúc.”

Dieťaťu sa nesmie podávať jedlo, pitie (ani mlieko), a ani tuky (ktoré urýchľujú vstrebávanie toxínov). Pri akomkoľvek podozrení z otravy je potrebné kontaktovať NTIC, alebo operačné centrum.

K telefónu je nutné pripraviť si etiketu výrobku, aby rodičia vedeli prečítať zloženie.

Prevencia je však najdôležitejšia! Nebezpečné prípravky musia byť odložené na nedostupnom mieste, s ochranným uzáverom, prípadne v skrinke s detskými poistkami. 

Na Národné toxikologické informačné centrum zavolá denne 20 až 30 rodičov. Odborníci NTIC tu podajú informácie v prípade akútnych otráv – zapríčinených v podstate čímkoľvek.

Nepretržitá 24-hodinová konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách: +421 2 54 774 166, 0911 166 066, www.ntic.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...

Pridaj komentár