Polohujte vaše bábätko – predídete zležaniu hlavičky

Mária Kopčíková 1

Budúci rodičia sa často pýtajú, ako majú dieťa ukladať na spánok. Či na chrbátik, či na bruško, alebo na bok?

Ale nepýtajú sa, kde a ako by dieťatko malo ležať počas bdenia.

Shutterstock

V princípe by sme mohli povedať, že dieťatko by malo ležať v rôznych polohách, aby sa jeho telíčko, svaly mohli vyvíjať rovnomerne. A tiež aby jeho hlavička mala „normálny“ tvar – teda aby nebola zležaná.

Niekedy im ako príklad uvádzame našich starých rodičov, ktorí často líhavali prevažne na chrbátiku – že im hlava končí za ušami …

Hlavička novorodeniatka

Na tvar detskej hlavičky počas vnútromaternicového vývoja, ako aj počas pôrodu, má vplyv viacero faktorov. Väčšina deformácií lebky po narodení je našťastie dočasných, aj keď sa nájdu aj prípady zapríčinené dedičnosťou.

Keď sa dieťa narodí, má mäkkú a pružnú lebku. Musí to tak byť, aby dieťa vedelo prejsť pôrodnými cestami. Na hlavičke má dve fontanely, aby sa lebečné švy vedeli prispôsobiť a hlavička prešla pôrodným kanálom. Preto je hlavička zároveň v prvých mesiacoch života náchylná na rôzne typy deformít.

Hlavička je mäkká a poddajná asi do 18. mesiaca, kedy sa fontanely uzatvárajú. Väčší predpoklad k deformitám majú predčasne narodené deti alebo deti s torticollis.

zdroj: osteopatiacivantos.com

Deformity hlavičky

Ak je deformita hlavičky novorodeniatka spôsobená situáciou v tehotnosti alebo okolo pôrodu tak sa pri správnom polohovaní zvyčajne upraví do niekoľkých týždňov. To môžu byť situácie ako napr.:

  • ak je dieťatko v brušku uložené tak, že nemá dostatočný priestor na rast,
  • ak dieťatko pochádza z viacplodovej tehotnosti,
  • ak má žena úzku panvu,
  • ak je pôrod ukončený inštrumentálne (kliešťový pôrod) alebo sa jedná o pôrod koncom panvovým.

Veľmi často však rodičia prispejú k rozvoju deformít nesprávnym, resp. žiadnym polohovaním ich novorodeniatka.

Polohovanie dieťaťa

Bábätko treba polohovať od narodenia. Aj na bruško, aj na chrbátik, aj na bok.

Zležanie hlavičky, teda to, že lebka má vzadu sploštený tvar, vzniká pri dlhodobom a neustálom ležaní na chrbátiku (symetrické zležanie) alebo ak je dieťa polohované na jednu stranu. Resp. jednu stranu preferuje – potom vzniká asymetrické zležanie.

Shutterstock

V prvých týždňoch života dieťatko samo málo otáča hlavičku a možno aj veľa času prespí. Je preto na nás dospelých, aby sme ho polohovali, aby hlavička nebola stále umiestnená len na jednu stranu.

Aj na spánok. Veľa rodičov podlieha predstave, že dieťa má spať na chrbte, lebo je to prevencia proti SIDS.

Polohovanie je účinné najmä v prvých mesiacoch života dieťatka.

Po 5. mesiaci sa obvykle začína viacej hýbať, otáčať, mení svoju polohu aj samo. Ale dovtedy to za neho musíme riešiť my dospelí:

Keď dieťa ukladáte na spánok, dávajte ho na tzv. polobok. Aby nebolo úplne na boku, ale mierne naklopené dozadu. Môžete ho oprieť o bok postieľky, alebo o kojaci vankúš, prípadne môžete využiť rôzne pomôcky na polohovanie.

Kamkoľvek ho dávate spať, je vhodné ukladať vždy dieťa inak – teda ak napr. postieľka stojí vo vašej spálni čelom k dverám, raz dieťa uložte hlavičkou ku dverám a druhý raz ho uložte nožičkami k dverám. Raz ho skrátka uložte na pravý polobok a raz na ľavý polobok.

Shutterstock

 

Keď je dieťa bdelé:

Umožnite mu polohu ako na chrbátiku, tak aj na brušku – a to už od prvých dní! Vo vzťahu k prevencii zležania hlavičky je cieľom polohy na brušku zníženie tlaku na zadnú časť hlavičky. Zároveň dieťa aktivuje svalstvo krku a ramien. Tak časom bude schopné hlavičku udržať bez opory a otáčať ju intenzívnejšie aj samo.

Ak si v čase bdenia všimnete, že dieťa preferuje jednu stranu, poskytnite mu nejaké podnety, aby bolo nútené sa obrátiť aj na stranu druhú. Dajte mu na menej „používanú“ stranu napr. hračku, alebo si tam ľahnite vy a spievajte, hrkajte hrkálkou, stimulujte dieťa hladkaním …

Keď bábätko nosíte, držte ho v polohe hrudníkom a bruškom na vašom predlaktí – v polohe „tigrík“.

Nenechávajte dieťa v autosedačke, ak to nie je nevyhnutné. Používajte ju len pri cestovaní. Prípadne tlak pôsobiaci na zadnú časť hlavičky môžete čiastočne eliminovať vypodložením hlavičky.

Ak dieťa kŕmite fľašou, pri kŕmení striedajte strany, raz dieťa držte na ľavej, raz na pravej ruke.

Shutterstock

Napriek tomu, že zležaná hlavička je len estetický problém, dieťaťu v neskoršom veku môže výrazne vadiť.

Pokiaľ by ste mali pocit, že vaše dieťa má zležanú hlavičku, napriek polohovaniu sa stav neupravuje, mali by ste vyhľadať odborníka – ortopéda, fyzioterapeuta. Na riešenie tohto problému sa podľa jeho príčiny odporúčajú rôzne riešenia. Jedným z nich je aj kraniálna ortéza. Tá sa používa medzi 4. a 12. mesiacom života.

Spracované s použitím: plagiocefalia.cz

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár