Keď už to príde na svet, treba to drobča minimálne do času, kým nebehá ako malý tajfún, v niečom približovať od bodu A k bodu B.
Aké možnosti sú, vieme všetci – aké sú ich klady a zápory, to už trošku menej. Z pozície matky, ktorá vyskúšala kadečo a počula referencie osôb rovnakej cieľovej skupiny, sa na to pozrela jedna z vás.
Kočík
Bez ohľadu na to, či vlastníte nový alebo z druhej ruky či zdedený, štvorkolesový alebo trojkolku (už čakám, kedy príde kočík on-line ako korčule), značkový alebo obyčajný, kočík je len kočík a taký aj ostane. Aj on má svoje plusy a mínusy. Tu sú:
Za:
Jednoduchá obsluha a manipulácia počas prevádzky, dieťatko je v ňom chránené proti počasiu aj proti hrkaniu, mama má voľné obe ruky, často má úložný priestor navyše v príručnej taške alebo v košíku pod kočíkom. Dá sa naň umiestniť skejtík pre trošku staršieho súrodenca, čo zas uvoľní mame ruky. Existujú aj kočíky súrodeneckého typu. Chodenie s ním je príjemné na prechádzkach.
Proti:
Napriek kampani mnohých ľudí a zanietencov sa s kočíkom nedostanete všade – určite nie do všetkých obchodov, a ak áno, budú na vás minimálne zazerať. To isté platí o úradoch, lekároch a iných vážnych inštitúciách. Kočík sa niekedy veľmi ťažko – podľa typu auta a kočíka – umiestňuje do kufra alebo niekam do auta, a ak sa zmestí, zaberá – hlavne masívnejšie šporťáky – veľa miesta. Je problematické ho vynášať na schody, kde nie sú koľajničky. Pre ženy prírodné nie je riešením ich vzťahu k dieťatku, je pre ne neosobným spôsobom prepravy dieťatka. V kočíku sa nedá dojčiť. Zavadzia v byte a v niektorých panelákoch nesmie byť na chodbe, lebo je to proti protipožiarnym pravidlám. Jedným z mínusov je cena pri obstarávaní závislá od značky, veku, typu kočíka.
Babyšatka
Dlhý pás látky indickej alebo juhoamerickej výroby si získava dosť nadšených žien. Sú však stále z radu alternatívcov, aj keď sú úplne ekologické. Obkrúcanie sa látkou príde niektorým príliš komplikované a majú z toho strach.
Za:
Vynikajúce riešenie pre deti a mamy, usilujúce sa o neustály kontakt, potvrdené psychologicky, pediatrami aj vlastnými skúsenosťami. Zaberá málo priestoru zložený aj v stave pohotovosti. Vynikajúci na všetky terény a priestory, neobmedzený spoločenskými podmienkami a udalosťami. Nie je problém v ňom dojčiť. Nosiť môžete, dokedy sa vám zachce a budete vládať. Vynikajúco sa v ňom uspáva aj vo vnútri, v dome alebo v byte. Jednoduchá obsluha, naučí sa to aj obyčajný chlap. Mama má úplne voľné ruky, pritom sú obaja blízko seba a môžu komunikovať. Rovnomerné zaťaženie chrbtice, intimita pri dojčení.
Proti:
Jednorazovo dosť nákladná položka. Nedôverčivé prijatie a malá odvaha používať na verejnosti.
Manducca, babyvak a ďalšie varianty
Prenášadlá z tejto cieľovej skupiny sú kompromisom medzi babyšatkou a klasickou klokankou, ktorú sme poznali a z ktorej nás bolel chrbát. Sú dokonca akceptované aj pediatrami, čo o klokanke neplatilo, bolo ju odporúčané používať až od 7. Mesiaca, čo je pre mamy už neskoro…
Za:
Platia tie isté argumenty, prečo áno, ako pri babyšatke, s tým rozdielom, že pri týchto zariadeniach netreba študovať žiadny spôsob viazania, teda sú vhodné pre všetkých lenivých a technicky nenadaných rodičov.
Proti:
Babyvak zaťažuje len jednu stranu chrbta, s narastajúcou váhou dieťaťa je to náročné. Manducca je vhodná len do určitého veku.
Autosedačka – vajíčko
V prvých dňoch a mesiacoch je autosedačka rovnocenným spôsobom prenosu oproti ostatným „kolegom“. Bez vajíčka si už prenos dieťatka nevieme a nemôžeme predstaviť.
Za:
Bezpečnosť, jednoduchá obsluha, dobré chránenie dieťatka. Extrovertnejšie typy matiek vedia v ňom nadojčiť dieťa aj počas jazdy – ak teda nešoférujú. Veľký výber doplnkov a variánt autosedačky.
Proti:
Autosedačka – vajíčko je mimo auta aj s nákladom, (ale často aj bez neho), niečím, čo som po dvoch použitiach nazvala „zabijáckou kulturistikou“. Dieťa je síce v pohodlí, o rodičoch – je jedno, či je to chlap alebo žena – sa to povedať nedá. Prenos za rúčku je veľmi náročný, ťažký, zlá manipulácia a nedomyslené proporčné nastavenie prenosu v ruke. Fakt len na krátke trasy – pešo. Niektoré deti ju nenávidia od prvého „ľahu“. Taktiež náročná finančná položka podľa značky a veku. Jej používanie je limitované vekom dieťaťa.
Prenosná taška
Hoci ich nie je toľko, a jej použitie je asi na hranici vymretia, je kompromisom v prvých mesiacoch, ako cestovať a zároveň, ako relatívne pohodlne preniesť bábätko nejaký ten kus cesty aj pešo. Mama nemá voľné ruky.
Za:
Klady kočíka v spôsobe dobrého chránenia bábätka ostávajú, prenáša sa podstatne jednoduchšie, ako autosedačka.
Je možné ju používať len do určitého veku dieťaťa. Nie je najdokonalejšou a najlepšou ochranou dieťaťa ani v aute, ani pešo. Platí tu tiež to isté, čo o prenosnej taške či vajíčku: mama nie je pánom svojich rúk.
Ruky
To, čo máme stále k dispozícii. Najčastejšie riešenie, nielen v núdzi. Ruky má (takmer) každá mama a rodič.
Za:
Vždy poruke , teplé, blízke, voňavé, mamine či ockove, dieťa sa v nich cíti najprirodzenejšie. Vyrába skvelé bicepsy a kondičku aj bez značkového fitcentra a osobného trénera za peniaze.
Proti:
Mama je bez rúk. Nefunkčná, resp. môže použiť ako tak jednu ruku. V prípade dvoch malých špuntov nič moc, ani vtedy, keď potrebuje otvoriť poštárke a podpísať doručenku alebo zamiešať polievku. Ničiteľ chrbtice a pokojného života svalov.
Suma sumárum: čo vám osobne z toho všetkého vyjde najlepšie? Mne zas len tie ruky, aj keď som už prešla (čiže ich aj vlastním) všetky vývojové fázy a módne vlny prenášadiel a momentálne frčíme na babyšatke…
dost take nejasne info, cakam druhe babo a rozhodujem sa pre nejake prenasadlo, ale kedze bude do zimy, neviem, ci satka bude vhodna, ved do kocika sa da babo tak paradne nababusit…
Nic v zlom, ale autorka podava niektore informacie dost nestastnym sposobom. Ako napisali uz mamicky predo mnou, satka sa da kupit aj z druhej ruky, stoji ovela menej, ako kopec inych nepotrebnych veci. Podomacky by som ju nerobila, skor iny typ nositka (ergonomicky alebo typ mei tai).
A s verejnou mienokou problem nemam, dokonca aj polovicka (zaryty odporca satiek, on je na ergonomicke nositka) si dal naviazat tri a pol rocneho polospiaceho syna…. Podrypovaci sa najdu vzdy, kaslat na nich
Ad manduca a ine ergonomicke nositka
Vascina z nich je mozne pouzivat az do 15-20 kg, to asi ziadna mamicka nebude svoje dieta nosit tak dlho. Su urcene od narodenia, ja som nasich davala, az ked mali pevnejsie krcne svalstvo. Stretla som sa aj z nazorom, ze do vertikalnej polohy ma dieta ist az okolo 9 mesiacov. Jednu z nevyhod vidim v ich cene, ale pri dlzke ich pouzivania sa to da predychat…
My sme si tiez kupili satku,ale velmi som ju nepouzila. Z tych prilozenych obrazkovych navodov to bola nocna mora pochopit ako sa to vlastne uvazuje, vobec mi to neslo. Nakoniec som sa z internetu naucila 1 uvaz, ale tiez ma velmi nenadchol. Ked som ho mala uviazany slabsie, zdalo sa mi, ze mala nebola dostatocne podporena a ked som ho pritiahla natesnejsie, tak mi mala z toho grckala. Tak som sa na to vykaslala a lutovala, ze som radsej nekupila nosic :-(.Mozno to este niekedy skusim teraz ked je mala uz vacsia…
Satka vobec nie je draha. Je to uzasny vynalez, ktory sa podla mna vobec neda porovnat s babyvakom. Da sa kupit z druhej ruky alebo pozicat – pretoze sa nosenim jedneho ani viacerych deti neopotrebuje. Da sa pouzivat aj v prvych mesiacoch, aj neskor. Obkrucanie je jednoduche a po par dnoch zvladne kazdy. Mala odvaha na verejnosti – to uz skutocne nechapem. Domaca vyroba sa neodporuca, ako pisala Zuzana. neviem ci by to vyslo lacnejsie, ak by bol material skutocne dobry.
Tie satky su priecne pruzne a zaroven pevne, vdaka specialnemu sposobu utkania. Z beznej latky vyrobena satka nebude dobra, uzly sa budu smykat a satka vytahovat v uvazoch co sposobi ze dieta nebude pevne uviazane. Odporucam satku z druhej ruky, pri satke plati ze cim viac pouzivana, tym lepsie, lebo tzv. zanosena satka je jemnejsia a pohodlnejsia pre matkunaj dieta. Satky sa nesmu prat s avivazou, inak nevyzaduju ziadnu specialnu starostlivost.
Ma niekto skusenost s domacou vyrobou babysatky? Ono je to vlastne len dlhy kus latky, ci sa mylim? Da sa zohnat podobny material? Ci by to ani lacnejsie nevyslo?
Asi mas pravdu. Je to pas latky siroky cca 70 cm, dlhy okolo 4 metrov (vyrabaju sa v roznych dlzkach, treba si vybrat tu spravnu aj podla svojej konfekcnej velkosti). Myslim, ze zalezi aj na tom, ako je latka tkana a z akeho materialu.